مقالات سینمایی
وبلاگ مقالات سینمایی علی صفار

زمان اکران ماشینهای ۲ (cars2)، که ادامه ای است بر قسمت اول این انیمیشن، محصول مشترک کمپانی پیکسار و دیزنی تغییر کرد. پیش از این قرار بود این فیلم در تابستان ۲۰۱۲ اکرام شود که این زمانه به تابستان ۲۰۱۱ موکول شد.
Brad Lewis تهیه کننده ANTZ و RATATOUILLE، این فیلم را کارگردانی خواهد کرد. گفتنی است که این کمپانی ها پیش از اکران این فیلم ابتدا سری انیمیشن کوتاهی با نام Cars toons منتشر خواهند کرد.

[ 22 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

اين مجموعه كه سال 1975 به روي آنتن رفت يكي از كارهاي علمي-تخيلي موفق دهه هفتاد ميلادي است.
«گري اندرسن» هنرمند انگليسي به همراهي همسرش «سيلويا اندرسن» خالق قصه و كاراكترهاي اين مجموعه كلاسيك تلويزيوني هستند. به گفته گري اندرسن با وي تماس‌هايي گرفته شده و يكي دو كمپاني فيلم‌سازي هاليوودي، براي توليد نسخه سينمايي «فضا:1999» اعلام آمادگي كرده اند.
كار توليد مجموعه «فضا:1999» از سال 1973 شروع شد ولي اولين قسمت آن سپتامبر 1975 به روي آنتن رفت. قصه مجموعه درباره يك سفينه فضايي بود كه در سفرهاي ماجراجويانه خود هر بار با يك اتفاق و حادثه تازه رو به رو مي‌شد. «مارتين لاندو» و«باربارا بين» دو بازيگر مطرح تلويزيون انگلستان نقش‌هاي اصلي اين مجموعه را بازي مي‌كردند. آنها در قصه مجموعه نقش دو كاراكتر فرمانده جان كونيك و دكتر هلنا راسل را داشتند كه در عين حال زن و شوهر هم بودند.
درعالم واقعيت هم اين دو بازيگر زن و شوهر هستند. اين زوج فعال هنري، سال‌ها قبل از مجموعه «فضا:1999» در مجموعه پربيننده «مأموريت غيرممكن/بالاتر از خطر» نيز با يكديگر همبازي بودند.
«فضا:1999» در دو فصل پخش شد. پس از پايان اپيزود 48 اين مجموعه قرار بود سري جديد آن هم براي يك فصل ديگر ساخته شود، ولي عدم استقبال تماشاگران آمريكايي باعث لغو توليد سري سوم آن شد.
اين مجموعه در زمان ساخت خود پرخرج ترين مجموعه تلويزيوني انگلستان معرفي شد. سري دوم مجموعه چند كاراكتر جديد را معرفي كرد و قصه‌هاي آن حال و هواي اكشن تري پيدا كردند. ولي هيچ يك از اين مسائل كمكي به ادامه حيات آن نكرد. بخش اين مجموعه به مدت سه سال تا 1978 ادامه پيدا كرد.
شنيده مي‌شود در صورت توليد نسخه سينمايي اين مجموعه مارتين لاندو و بارابارا بين به عنوان بازيگر مهمان ،نقش كوتاهي در آن بازي مي‌كنند. در حالي كه مارتين لاندو بعد از موفقيت كارهاي تلويزيوني خود راهي دنياي سينما شد، ولي باربارا بين همچنان يك بازيگر موفق و اصلي مجموعه‌هاي تلويزيوني باقي ماند.

[ 22 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
 • مي‌توانيد در باره تصور و ديدگاه خودتان در باره قصه «آليس درسرزمين‌عجايب» صحبت كنيد؟

خير، چون من هنوز كارهاي زيادي در باره اين داستان بايد انجام دهم (مي‌خندد). منظورم اين است كه مي‌خواهم يك فيلم جذاب و تماشايي بسازم. پس نمي‌توانم در حال حاضر، توضيح زيادي در باره آن بدهم. قصه «آليس در سرزمين عجايب» پر از لحظه‌هاي كمدي، فانتزي و ماجراجويانه است. اين قصه از معدود داستان‌هايي است كه از دوران كودكي آن را دوست داشته‌ام. به همين دليل تمام تلاشم را كردم تا فيلمي تماشايي و مقبول كارگرداني كنم. حوادث و اتفاق هايي كه در اين قصه رخ مي‌دهد، به شدت غيرمعمول و عجيب و غريب است. اين حوادث بيننده خود را ديوانه و گيج مي‌كند. اما ماجراهايي كه در هر قسمت از قصه براي آليس  پيش مي آيد،  خواننده كتاب و تماشاچي فيلم را مجذوب خود مي‌كند.

 • قبل از اين چندين فيلم و مجموعه از روي اين قصه ساخته‌شده است. شما چرا آن را باز‌سازي كرديد؟

خب، اين قصه در حال حاضر يكي از آثار كلاسيك و بسيار تحسين‌شده دنياي ادبيات است. هميشه اين احساس را داشته‌ام كه ساختن فيلمي سينمايي براساس اين قصه، كار مشكلي است. فيلم‌هايي را كه ساخته شده‌اند ديده‌ام. بايد صادقانه بگويم آنها را خيلي دوست ندارم. فكر مي‌كنم هنوز فيلمي ساخته‌‌نشده كه بتواند يك اقتباس خوب سينمايي از اين قصه باشد. به همين دليل، تصميم گرفتم تلاش خودم را در اين باره انجام دهم و فيلمي بسازم كه بتواند برگردان سينمايي خوبي از ماجراجويي‌هاي آليس باشد.

 • براي ساختن فيلم، چه‌چيزهايي را از قصه كلاسيك «لوئيس كارول» گرفتيد؟

خط اصلي قصه فيلم براساس كتاب كارول است. فيلم‌هاي قبلي كه براساس قصه كتاب كارول ساخته شدند، هميشه دختر سرگرداني را به تصوير كشيده‌اند كه در كنار يك تعداد شخصيت عجيب و غريب ديگر، دور خودش مي‌گردد و سرگردان است. او با دنياي دوروبر خودش برخوردي انفعالي دارد و كار زيادي انجام نمي‌دهد. تلاش من اين بود كه آليس تحرك بيشتري در قصه فيلم داشته باشد و حضورش خيلي خنثي نباظAلم متعلق به بزرگ‌ترها هم هست، بزرگ‌ترهايي كه قصه «آليس در سرزمين عجايب» را سال‌ها قبل در دوران كودكي و نوجواني خود خوانده اند. همه ما از اين قصه خاطره خوب و دلپذيري داريم و اين قصه هنوز هم محبوب همه ماست. فكر مي‌كنم با اين كاري كه انجام دادم، قصه گرما و حس و حال خوبي پيدا كرده و تماشاچي را بيشتر با خودش درگير مي‌كند.

 

 

 • هنگام ساخت فيلم خودتان نسخه‌هاي قبلي «آليس در سرزمين عجايب» را هم تماشا كرديد؟

در طول سال‌هاي گذشته، نسخه‌هاي سينمايي متعددي از اين قصه را ديده‌ام. ولي وقتي فيلم را مي‌ساختم، فقط كتاب لوئيس كارول كنار دستم بود. فيلم من يك كار مستقل است كه ديدگاه مرا نسبت به اين قصه نشان مي‌دهد.

 • فيلم را براي كودكان و نوجوانان ساخته‌ايد؟ مخاطب آن چه كساني هستند؟

البته كاملاً طبيعي است كه مخاطب اول و اصلي فيلم كودكان و نوجوانان باشند. ولي اين فيلم متعلق به بزرگ‌ترها هم هست، بزرگ‌ترهايي كه قصه «آليس در سرزمين عجايب» را سال‌ها قبل در دوران كودكي و نوجواني خود خوانده اند. همه ما از اين قصه خاطره خوب و دلپذيري داريم و اين قصه هنوز هم محبوب همه ماست. فكر مي‌كنم والدين بچه‌ها هم از تماشاي فيلم لذت ببرند و همراه با آن به دوران كودكي و نوجواني خود برگردند.

               «ميا واسيكووسكا» بازيگر نقش آليس

[ 22 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«نیروی جی» یا «جی فورس» از آن انیمیشن‌های جذاب و بامزه است که هم داستانی به روز را روایت می‌کند و هم به لطف طراحی کاراکترهایی جذاب زودتر از حد تصور با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. شاید همین موضوع بوده که باعث شده این فیلم در هفته اول اکران خود حدود 30 میلیون دلار فروش کرده و با کنار زدن قسمت جدید «هری پاتر» در جایگاه اول جدول فروش قرار بگیرد. داستان خیالی فیلم به اندازه کافی کنجکاوی‌‌برانگیز هم به شمار می‌رود؛ یکی از مهم‌ترین سوالاتی که مخاطبان پس از تماشای فیلم آن را مطرح کرده‌اند این بوده که چگونه ممکن است یک شخص -هر چقدر هم که ثروتمند باشد- بتواند تنها با تحت کنترل درآوردن محصولات خانگی تولید شده توسط کمپانی خویش، زمین را تحت سیطره خویش درآورد! پاسخ به این سوال روشن است؛ کافی است برای به حرکت درآوردن محصولات خانگی رایانه‌ای یک برنامه نوشت، برنامه‌ای که به این محصولات فرمان دهد از جای خویش برخاسته و با کنار هم قرار گرفتن، روبات‌های غول‌پیکر را به وجود آورند، آن هم روبات‌هایی که تنها راه رفتن آنها بر روی کره زمین موجب انهدام تمامی سازه‌های مسکونی و غیرمسکونی خواهد شد! از این جهت شاید بتوان این روبات‌ها را نوعی «ترانسفورمر/ تغییر شکل‌دهنده» نام نهاد و با این نام‌گذاری ارتباطی میان «نیروی جی» و سری «ترانسفورمرز» پیدا کرد اما خیال‌تان راحت باشد در انیمیشن «نیروی جی» که البته از کاراکترهای انسانی هم سود می‌برد هیچ‌گونه خشونت عریان و دلخراشی وجود ندارد و به لطف ظرافت به کار رفته در نحوه بیان داستان، مطمئنا از تماشای این فیلم لذت خواهید برد.

نظرات منتقدان:
راجر ایبرت- «نیروی جی» فیلم خوشایندی است؛ یک انیمیشن سه‌بُعدی بی‌ضرر که اتفاقا داستانی جذاب را هم روایت می‌کند! گروهی از خوک‌های گینه‌ای قرار است در قالب یک تیم جاسوسی به مقابله با شخصی بپردازند که می‌خواهد با فراگیر کردن استفاده از سیستم‌های خانگی که توسط شرکت وی ساخته شده‌اند، آرام آرام زمین را تحت سیطره خویش درآورد. روند کار این شخص ثروتمند بدین صورت است که او تمام سیستم‌های خانگی تولیدی توسط شرکتش را مطابق یک سلسله برنامه کامپیوتری، فرمان‌پذیر کرده است تا در وقت موعود بتواند با هدایت این سیستم‌های خانگی، پروژه تصاحب دنیا را کلید بزند! داستان فیلم به شدت مورد توجه کودکان و نوجوانان قرار گرفته است و این مساله به جز فضای فانتزی فیلم می‌تواند مرتبط با روند پرتحرک داستان باشد چرا که تقریبا در تمام طول فیلم شاهد صحنه‌های اکشن مهیجی هستیم و همین موضوع سبب شده که با یک فیلم نامیرا روبه رو باشیم. به راحتی قابل تصور است که جِری بروکهایمِر تهیه‌کننده فیلم و گروه سازنده «نیروی جی» کوشیده‌اند مخلوقاتی را بیافرینند که کاملا تحت کنترل باشند و بتوانند بر روی مسیر حرکتی که از پیش توسط فیلمنامه‌نویسان ایجاد شده‌اند، حرکت کنند! بیلیونر ثروتمند داستان که قصد تصرف زمین را دارد، نامش سایبِر است؛ افکار این مرد به مانند مفهوم نامش که تداعی‌کننده "شمشیر" است، افکاری هولناک است که در صورت تحقق ممکن است حیات در کره زمین را تهدید نماید. به همین دلیل است که پلیس فدرال آمریکا حدود دو سال رفتارهای این شخص را زیر نظر گرفته و سعی دارد با استفاده از گروه موسوم به "نیروی جی" شرایطی را فراهم آورد تا یک ویروس یا کِرم رایانه‌ای را وارد سیستم سایبر کرده و برنامه‌های وی را با شکست مواجه کند. در مسیر تحقق این برنامه، تعدادی خوک به کار گرفته شده‌اند که هر کدام ویژگی‌های اخلاقی خاص خود را دارند؛ یکی از آنها نسبتا بزرگتر از بقیه است و همواره با صدای بلند حرف می‌زند، اگر اشتباه نکنم نام این خوک فارتی بود! در کنار وی داروین، جوارز، بلاستر، موچ و اسپکلز قرار دارند که به ترتیب سام راکوِل، پنه‌لوپه کروز، تریسی مورگان، دی برادلی بِیکِر و نیکلاس کیج صداپیشگی آنها را برعهده داشته‌اند. در طی انجام ماموریت یک خوک تپل و سهل‌انگار به نام هارلی نیز به گروه می‌پیوندد که صداپیشگی این یکی برعهده جان فاوریو بوده است. به جز بیل نایی شخصیت‌های انسانی دیگری هم در فیلم حضور دارند؛ شخصیت‌هایی مثل یک دکتر دامپزشک، یک مامور پلیس و چند رفیق صمیمی!

بیل گیبرون- یک فیلم زیبا و آرام، یک اثر گرم و دلچسب! در شرایطی که بسیاری از فیلم‌های خانوادگی نتوانسته‌اند با استفاده از روش اندرزگویی مستقیم، در اصلاح معضلات خانوادگی کوچکترین اثری داشته باشند، گمان می‌کنم بهترین روش برای روایت یک داستان استفاده از کاراکترهای غیرانسانی است یعنی بهتر آن است که حیوانات را به عنوان شخصیت اول فیلم‌های خود برگزینیم. از جمله فیلم‌هایی که از این روش روایتی استفاده نموده‌اند می‌توان به «دکتر دولیتل» و «بورلی‌هیلز چی‌هوآ‌هوآ» اشاره کرد. در «نیروی جی» نیز تلاش شده تا با استفاده از کاراکترهایی حیوانی و با ترکیب نماهای اکشن و همچنین تصاویر دیجیتال، داستانی انسانی روایت شود که بیش از همه مفهومی در باب دعوت انسان‌ها به صبر و شکیبایی را در اذهان تداعی می‌کند! یک شخص به ظاهر ثروتمند می‌خواهد اندوخته‌های علمی خود را در جهت انهدام کره زمین به کار گیرد و این یعنی عجله بیش از اندازه یک مخلوق برای آگاهی از نادانسته‌ها! شاید بتوان «نیروی جی» را یک فیلم اندرزگو هم لقب داد چرا که این فیلم در قسمت‌هایی که می‌خواهد زشتی‌های مربوط به تصمیمات غلط کاراکتر سایبر را نشان دهد، رفتار وی را به شدت مورد انتقاد قرار می‌دهد و او را متهم به این می‌کند که می‌خواهد از ثروتی که جامعه جهانی برای وی به ارمغان آورده علیه این جامعه استفاده کند! نمی‌توان از «نیروی جی» سخن گفت اما از انتخاب درست صداپیشگان این کار از پنه‌لوپه کروز گرفته تا نیکلاس کیج چیزی نگفت! به جرات می‌توانم بگویم نیمی از وقار این انیمیشن محصول گزینش مناسب صداپیشگان است که توانسته‌اند به بهترین صورت صدایی متناسب با کاراکترها بیافرینند.

نکات حاشیه‌ای:
-- نیکلاس کیج که حدود 5 ماه پیش فیلم «آگاهی» را روی پرده داشت، درباره دلیل حضورش به عنوان صداپیشه شخصیت اسپکلز در «نیروی جی» و همچنین نتیجه نهایی کار می‌گوید: "شاید باورکردنی نباشد اما من در کودکی هم خیلی راحت با وسایل بازی دختران یعنی عروسک‌ها ارتباط برقرار می‌کردم و حضورم در چنین پروژه‌ای نیز بیش از همه ناشی از همین علاقه‌ام بود... خوشحالم که این فیلم، فیلم سالمی است و هم کودکان و هم والدین آنها خواهند توانست به یک اندازه از آن لذت ببرند!"

-- هری گِرِگسون ویلیامز که در ابتدا برای ساخت موسیقی متن این فیلم انتخاب شده بود، در میانه مسیر همکاری‌اش با این پروژه را قطع کرد تا بتواند به پروژه «شاهزاده پارسی: شن‌های زمان» بپیوندد!

نیروی جی
G-Force


کارگردان: هویت یِتمن
فیلمنامه: کارمک ویبرلی، ماریان سِلِک ویبِرلی
مدیر فیلمبرداری: بوژان بازلی، مارک وارگو
تدوین: مارک گولبِلَت
طراح صحنه: دانیل آر. جینینگز، چارلی دابوب
موسیقی: تِرِوور رابین
بازیگران: بیل نایی، ویل آرنِت، زِک گالیفیاناکیس، کیلی گارنر، تایلر پاتریک جونز، گابریل کازوز، جک کانلی، نیکی ناش، جاستین مِنتِل، لادون واین رایت
صداپیشگان: سام راکوِل، تریسی مورگان، پنه لوپه کروز، دی برادلی کوپر، نیکلاس کیج، جان فاوریو
مدت: 90 دقیقه
محصول 2009 آمریکا
ژانر: اکشن، حادثه‌ای، انیمیشن

داستان فیلم:
از سوی دولت آمریکا گروهی از خوک‌های گینه‌ای (خوکچه‌های هندی) تحت عنوان "نیروی جی" برای انجام ماموریتی خاص، تربیت می‌شوند. این خوک‌ها که به جدیدترین سیستم‌های جاسوسی مجهز شده‌اند، می‌بایست برای از بین بردن یک بیلیونر شیطانی با نام سِیبِر (با بازی بیل نایی) که قصد دارد با اختراع خانگی خود جهان را تحت سیطره خویش درآورد، اقدام کنند. داروین، بلاستر، جوارِز، موچ و اسپکلز اعضای اصلی این گروه هستند که هر یک وظیفه خاصی را برعهده گرفته‌اند؛ داروین (با صدای سام راکوِل) رئیس گروه است که موظف شده شرایط انجام موفقیت‌آمیز پروژه را برای سایرین فراهم آورد. بلاستر (با صدای تریسی مورگان) کارشناس سلاح‌های پیشرفته است که روحیاتی رمانتیک دارد، جوارز (با صدای پنه‌لوپه کروز) یک متخصص هنرهای رزمی است که آماده نبردهای تن به تن می‌باشد، موچ (با صدای دی برادلی بِیکِر) مسئول شناسایی و تجسس مسیر به شمار می‌رود و اسپکلز (با صدای نیکلاس کیج) نیز بیشتر به فکر اندرز دادن به بقیه است. این گروه در طی انجام ماموریت خویش با یک خوک دیگر با نام هارلی (با صدای جان فاوریو) نیز برخورد می‌کنند...

 

 

[ 22 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

کلینت ایستوود از آن کارگردان، بازیگرانی است که در ایران و نزد سینما دوستان فارسی زبان بسیار محبوب است و این بسیار طبیعی است که هر کاری از جانب او بر پرده سینما از طرف ایرانیان به شدت پیگیری شود. شاید این مسئله درباره همه کارگردانان صادق نباشد اما در مود ایستوود درست است و ما در فضای مجازی هم برایش سنگ تمام میگذاریم. با جستجویی کوتاه می‌شود فهمید که چقدر نقد و تحلیل و بررسی برای آخرین حضور هری کالاهان در برابر دوربین نوشته شده. تازه این تنها در حیطه مجازی است و نویسندگان بزرگ بر عرصه کاغذ و قلم هم بیکار نبوده و در رسایش بسیار نوشته اند.

گرن تورینو را از دو دیدگاه می‌توان نگاه کرد. یکی از زاویه سینما و ظرافتهایش که در این دریا کسی چون ایستوود هم ناخدای سکان به دست است  و زاویه دیگر دنیای امروز ماست که به آثاری چون گرن تورینو بیش از پیش محتاج است.در مورد بخش نخست بعضی این فیلم را نتیجه گیریِ کلینت ایستوودِ به پایان خط رسیده می دانند. حقیقتی تلخ که فکرش هم دلمان را می‌لرزاند. زمانی که پل نیومن که از دل صحراهای آمریکایی و از میان هفت تیر به دستان بیرون آمده بود، دوستدارانش را تنها گذاشت، تحملش ساده تر بود چرا که او سالها از پرده سینما پنهان بود. مارلون براندوی بزرگ هم وقتی که دیگر کار نمیکرد و بازنشست شده بود ما را ترک کرد اما اگر این روزها چنین خبر دهشتناکی را بشنویم که ایستوود هم درگذشت آن وقت شاید تصویرهای تازه‌ی زیادی باشد که بخواهد جلوی دیدگانمان رژه برود و ما را عذاب دهد. او پر کار است و مثل جوانان کار می کند و برای همین وقتی جایی اشاره می کند که بعد از گرن تورینو دیگر نمی‌خواهد جلوی دوربین ظاهر شود، دلمان میگیرد برای آن چشمهایی که تنگ می‌شد و دندانهایی که روی هم فشرده می شدند.والت کوالسکی را از این روی میتوان عصاره ۵۰ سال حضور ایستوود بر پرده ها خواند او در این فیلم هم کابوی دوست داشتنی هفت تیر به دست است که صورت آفتاب سوخته‌ای دارد و هم آن پلیس فداکار. اگر هم دیدی که اخلاق تند و ناسازگاری دارد همه از رنج دوران است که بر او رفته  وگرنه او قتل و کشتار را ارزشمند نمی‌داند و به همین خاطر به مدالی که برای کشتار در جنگ به او می‌دهند افتخار نمی‌کند و مدال را در گنجه نگه میدارد.

گرن تورینو پادزهر بیماری دوران ماست. نژاد پرستی که خرد و کلان سرش نمی‌شود و علیرغم آن که خاستگاه آن را آمریکا نامیده اند امروز در همه جای جهان هویدا و آشکار است. ایستوود در این فیلم به این پدیده نامبارک و منحوس میپردازد و آن را به چالش می‌کشد و گروه خلافکار کره‌‎ای را محصول و مولد این رفتار ناهنجار می‌نامد. والت خود را هم قربانی میداند قربانی جنگی که در آن سیزده و یا شاید بیشتر جوان کره‌ای را کشته و عمری را با عذاب وجدان آن ماجرا سپری کرده است.او می‌خواهد انتقام بگیرد اما نه از گروه خلافکاری که همسایه‌اش را آزرده، او از خود انتقام میگیرد. اعتراف حقیقی او و پاک شدن از گناه واقعی وقتی کامل می‌شود که او در برابر گلوله‌های جوانان محصول زشتی کره‌ای سوراخ سوراخ شود و برای آنکه پدر روحانی قولش به همسر والت را نشکند برای اعتراف پیش او میرود.نقدهای ایستوود بر کلیسا و مذهب مبتنی بر کشیش‌ها را بارها دیده‌ایم و در این اثر هم چه نیکو این سیستم را ناکارآمد می‌خواند. کشیشی که همه چیز را بر اساس کتاب‌ها و تعالیم مدرسه‌ای می‌داند و از واقعیت آنها بی اطلاع است حتی درباره مفاهیم اصلی و اساسی که باید درباره آنها بداند یعنی مرگ و زندگی چیز زیادی نمی‌داند. جوانکی که می‌خواهد گناه‌های یک پیرمزد لجوج را پاک کند و چه هوشمندانه عمل می‌کند والت، وقتی که برای اعتراف به کلیسا می‌رود و از رنجهای درونی اش چیزی نمی‌گوبد. بزرگترین گناه خود را بوسیدن زنی عنوان می کند و سود حاصل از فروش یک قایق. او اعترافاتش را بی واسطه برای کسی که باید می‌گوید.

توضیح: این نوشته نقد و تحلیل گرن تورینو نیست چراکه با جستجو در اینترنت گاهی به نقدهای حقیقی و خوب هم میتوان رسید. این متن تنها احساساتی است که بعد از اثری خوب و به قول براردینلی با شکوه بروز پدا می کند.

[ 22 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

كارگرداني اين فيلم را «جيمز منگولد» به عهده دارد.
پيش توليد «ويچيتا» در شرايطي آغاز شد كه رسانه‌هاي گروهي از علاقه تام كروز براي بازي در پنج پروژه جديد صحيت مي‌كردند و اين سوال را مطرح مي‌كردند كه فيلم بعدي اين بازيگر، كدام يك از آن‌ها خواهد بود. در فيلم كمدي «ويچيتا» كه فيلم نامه آن توسط «اسكات فرانك» و «دانا فاكس» نوشته شده، «كامرون دياز» نقش مقابل كروز را بازي مي‌كند.
اين دو قبل از اين در درام اجتماعي (و غير كمدي) «آسمان وانيلي» با يكديگر هم بازي بوده‌اند.
در قصه فيلم جديد، كروز در نقش يك مامور ضد جاسوسي- مثل كاراكتري كه در مجموعه فيلم اكشن
«ماموريت غير ممكن / بالاتر از خطر» دارد- ظاهر مي‌شود كه با لباس و هويت مبدل، كارهاي خود را انجام مي‌دهد. اما شغل او هيچ ارتباطي به خط اصلي قصه ندارد! ماجراهاي فيلم مربوط به آشنايي وي با زن جواني مي‌شود كه به قول معروف بدشگون است. اين جوان براي آدم‌هاي دور و بر خود فقط بدبياري مي‌آورد و كاراكتر تام كروز پس از آشنايي با او، با يك دنيا بدشانسي و بدبياري روبرو مي‌شود. تلاش‌هاي اين كاراكتر براي خلاصي از دست اين آدم بدشگون، او را بيشتر از پيش درگير خود مي‌كند و موقعيت‌هاي پيش بيني نشده وتلخي را براي وي به همراه دارد.
قرار است كليد فيلم‌برداري «ويچتيا» تا يك ماه ديگر زده شود. در همين حال، خبر مي‌رسد كه كروز در اكشن ماجراجويانه «توريست» در كنار «شارليز ترون» بازي نمي‌كند. «سام وورتينگتن» جايگزين كروز در اين فيلم شده است. «توريست» نسخه دوباره‌سازي شده يك فيلم فرانسوي به كارگرداني «آنتوني زيمر» است.
كروز كه قصد بازي و توليد قسمت چهارم مجموعه فيلم «ماموريت غيرممكن/ بالاتر از خطر» را دارد، پس از «ويچيتا» قرار است در اكشن «موتور كار» ظاهر شود.«لس وايزمن» كارگردان اين فيلم است.
اين بازيگر سال قبل در «والكري» در نقش يك ژنرال آلماني بازي كرد كه قصد ترور «آدولف هيتلر» ديكتاتور آلماني را داشت.

[ 22 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

 به نقل از سايت سينمايي ورايتي، نمايش ملي فيلم «شاتر آيلند» به كارگرداني «مارتين اسكورسيزي» و بازي «لئوناردو دي‌كاپريو» كه قرار بود دوم اكتبر سال جاري اكران شود، 19 فوريه سال آينده به نمايش درخواهد آمد، نمايش بين‌المللي اين فيلم نيز در همان ماه فوريه انجام خواهد شد.
به گفته سخنگوي كمپاني «پارامونت»، به دليل ركود اقتصادي و همچنين نمودار فيلم‌هاي اكران شده در سال 2009، تصميم براي اكران فيلم «شاتر آيلند»، با تاخير چند ماهه، بهترين تصميمي بود كه مي‌شد گرفت.


[ 22 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

فیلمی بر مبنای رمان "کتاب زنگی ها" نوشته لاورنس هیل توسط کلمنت ویرگو ساخته می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه روزنامه "گلوب اند میل" کانادا، کلمنت ویرگو کارگردانی که قرار است این فیلم را بسازد بیان داشته که این کتاب توسط مولی جانسون خواننده به او پیشنهاد شده و وی پس از خرید این کتاب "دیگر نتوانسته آن را زمین بگذارد و آن را تا آخر خوانده است."
وی پس از خواندن کتاب از اینکه تا کنون هیچ فیلمسازی برای تولید فیلمی بر مبنای این داستان اقدام نکرده ابراز تعجب کرد.
این اثر یک داستان حماسی است که به دوران استعمار در آمریکا، اروپا و آفریقا می پردازد و قهرمان کتاب زنی سرکش است که به عنوان برده فروخته شده و در تلاش است تا آزادی خود را مجدداً به دست آورد. این کتاب در آمریکا با عنوان "کسی نام مرا می داند" منتشر شده است.بیش از سیصد هزار نسخه از این کتاب در کانادا فروخته شد و این رمان توانست امسال جایزه سالانه انتخاب مخاطبان کانادا را از آن خود کند. این رمان همچنین در سال 2008 جایزه کشورهای مشترک المنافع را از آن خود کرد.چارچوب این رمان با فیلمهایی که ویرگو تا کنون ساخته چندان شباهتی ندارند. این کارگردان بیشتر بر موضوعات دنیای معاصر و موضوعات زندگی  شهری کار می کند. آخرین فیلم او "بازی پسر فقیر" است.

وی درباره ساختن این اثر می گوید: ساختن فیلمی بر مبنای این رمان کار بزرگی است اما اکنون زمان این کار است. امروز زمانی است که باید این کتاب درخور و شایسته روی پرده نقره ای برود.

[ 21 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

بروس جوئل روبین فیلمنامه‌نویس برنده اسکار به زودی نسخه انگلیسی‌زبان فیلمنامه فیلم ژاپنی "رستاخیز" را برای استودیو دریم‌ورکس می‌نویسد.

به گزارش خبرنگار مهر، هالیوود ریپورتر اعلام کرد این نویسنده که پیشتر نسخه‌ای از فیلمنامه فیلم ژاپنی نوشته، قصد دارد در نسخه جدید با نام موقت "پل رنگین‌کمان" بر جنبه‌های احساسی و عاطفی آن تمرکز کند. مدیران دریم‌ورکس سال گذشته حق اقتباس از فیلم ژاپنی با نام اصلی "یومیگاری" را از آن خود کردند."رستاخیز" به کارگردانی آکیهیکو شیوتا سال 2003 در سینماهای ژاپن روی پرده رفت و داستان فراواقعگرایانه آن درباره شهری است که تمام مردگان آن پس از دهها سال به زندگی بازمی‌گردند. نکته جالب ماجرا اما اینجاست که برخلاف دیگر داستان‌های مشابه مردم آن شهر زامبی نمی‌شوند و زندگی عادی خود را از سر می‌گیرند.پیش از این قرار بود فیلمنامه انگلیسی‌زبان "رستاخیز" را ویلیام نیکلسن بنویسد و فیلم در استودیو متعلق به استیون اسپیلبرگ و استیسی اسنایدر تولید شود. نیکلسن فیلمنامه "گلادیاتور" را در کارنامه دارد. روبین هم فیلمنامه "روح" را برای جری زوکر نوشته که سال 1990 اکران شد و پس از فروش 518 میلیون دلاری در دنیا، یک اسکار فیلمنامه هم برد.

بروس جوئل روبین 66 ساله این روزها فیلم سینمایی "همسر مسافر زمان" را روی پرده سینماهای جهان دارد که اریک بانا و ریچل مک‌آدامز در آن بازی کرده‌اند و در نخستین هفته اکران 19 میلیون دلار فروخت. "استوارت لیتل 2"، "تاثیر عمیق" و "نردبان جیکوب" از دیگر فیلمنامه‌های کارنامه روبین است."رستاخیز" در اکران سینماهای ژاپن 23 میلیون دلار فروخت. دریم‌ورکس به تازگی حق اقتباس سینمایی از "پیرپسر" پارک چان ووک را هم از آن خود کرده که قرار است ویل اسمیت نقش اصلی آن را بازی کند و اسپیلبرگ روی صندلی کارگردانی آن بنشیند. "پیرپسر" در اکران جهانی خود 15 میلیون دلار فروخت.

[ 21 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

امسال شيرطلايي افتخاري اين جشنواره به پاس يك عمر فعاليت پرثمر هنري، به اين هنرمند قديمي داده مي‌شود.
از آنجا كه اهداي اين جايزه به جان لستر براي برگزاركنندگان جشنواره اهميت خيلي زيادي دارد، آنها تصميم گرفتند از جرج لوكاس تهيه‌كننده و فيلم‌ساز كهنه‌كار سينما دعوت كنند تا اين جايزه را طي مراسم خاصي به لستر بدهد. لوكاس و لستر دو همكار قديمي نيز هستند.
اين اولين بار است كه جرج لوكاس در جشنواره فيلم ونيز حضور پيدا مي‌كند. مسئولان جشنواره از وي به عنوان «يكي از رهبران انقلاب ديجيتالي سينما» اسم برده‌اند.
مراسم اهداي جايزه به جاي لستر، در روز ششم سپتامبر در محل «پالازو دل سينما»ي شهر ونيز برپا خواهد شد. در اين مراسم به جز لستر، همكاران نزديك او هم چون براد برد، پت داكتر، لي اونكريج، و اندرو استانتس هم حضور دارند .اين هنرمندان هم شير طلايي افتخاري جشنواره ونيز را از دست جرج لوكاس مي‌گيرند. جان لستر از همكاران قديمي واحد انيميشن كمپاني والت ديزني و يكي از مسئولان تيم مشترك اين كمپاني با شركت كامپيوتري «پيكسار» مي‌باشد.
او قبل از تأسيس شركت پيكسار درسال 1986، در يك گروه گرافيكي در يكي از واحدهاي شركت فيلمسازي لوكاس فيلمز (متعلق به جرج لوكاس) كار وفعاليت مي‌كرد.
لستر با همكاري والت ديزني انيميشن‌هاي كامپيوتري «قصه اسباب بازي »او 3، «ماشين‌ها»،« پيدا كرده نيمو»، و«بالا »،«خانواده اينكرويبل‌ها» و «وال- اي» را كارگرداني تهيه كرده است.
امسال در جشنواره ونيز نسخه‌هاي سه بعدي «قصه اسباب‌بازي»1و2 به نمايش درمي‌آيد. لستر هم چنين همراه خودش ده دقيقه از انيميشن جديد «شاهزاده خانم و قورباغه» را به ونيز مي‌آورد. اين انيميشن به صورت سنتي و دستي تهيه شده است. چند تكه از «قصه اسباب بازي3» در جشنواره نمايش داده مي‌شود. لستر و همكارانش در روز هفتم سپتامبر هم در يك جلسه ويژه سينمايي ،با انيماتورهاي اروپايي و فيلم‌سازان جوان ايتاليايي به بحث و گفتگو مي‌نشيند.
جشنواره ونيز از دوم تا دوازدهم سپتامبر در اين شهر ايتاليايي برپا مي‌شود. ونيز قديمي‌ترين جشنواره بين‌المللي دنياي سينماست.


[ 21 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

برنامه استیون اسپیلبرگ برای ساختن فیلمی درباره زندگی آبراهام لینکلن با بازی لیام نیسن با اعلام خبر درگیری رابرت ردفورد با یک پروژه تقریبا مشابه به خطر افتاد.

 گاردین اعلام کرد ردفورد قصد دارد در فیلم تازه خود "همدست" ماجرای ترور رئیس جمهوری ایالات متحده به دست جان وایلکز بوث بازیگر آمریکایی به تصویر بکشد و داستان آن درباره مری سورات یکی از همدستان احتمالی بوث است. سورات در نهایت به اتهام مشارکت در ترور لینکلن محکوم و به دار آویخته شد.فردریک آیکین از دیگر شخصیت‌های فیلم ردفورد است که وقتی دفاع از سورات را به عهده می‌گیرد، به این نتیجه می‌رسد که او بیگناه است. سورات مالک یک پانسیون در واشینگتن بود و به این متهم شد با مهیا کردن امکانات به بوث در ترور رئیس جمهوری آمریکا در سال 1865 کمک کرده است.گفته می‌شود فیلمساز و بازیگر سرشناس آمریکایی و بنیانگذار جشنواره ساندنس قصد دارد پروژه "همدست" را با بازی احتمالی جیمز مک‌آووی بر اساس فیلمنامه‌ای از جیمز سالومون آمریکایی پائیز امسال کلید بزند؛ یعنی مدت‌ها پیش از آنکه اسپیلبرگ بتواند مقدمات تولید فیلم خود را با موضوع زندگی آبراهام لینکلن فراهم کند.

تاریخ هالیوود سرشار از پروژه‌هایی است که خبر تولید همزمان آنها با موضوع مشترک منتشر شده و در نهایت یکی از پروژه‌ها به شکست انجامیده است. مثلا برنامه پیرس براسنان بازیگر نقش جیمز باند برای تولید فیلمی زندگینامه‌ای درباره دیلان تامس سال گذشته با تولید و اکران فیلم "لبه عشق" به کارگردانی جان میبوری کاملا به هم ریخت.وقتی هم دو پروژه مشابه تولید و اکران می‌شوند، یکی بیشتر قدر می‌بیند و دیگری تا حدودی نادیده گرفته می‌شود؛ توبی جونز برای بازی در نقش ترومن کاپوتی در فیلم "بدنام" داگلاس مگراث در سال 2006 تحسین شد، اما این فیلیپ سیمور هافمن بود که یکسال زودتر برای ایفای همین نقش در "کاپوتی" بنت میلر اسکار بهترین بازیگر را گرفت.

[ 19 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«جاني دپ» و «تيم برتون» پس از همكاري در پروژه‌هاي سينمايي «سوئيني تاد» و «آليس در سرزمين عجايب»، بار ديگر در نسخه جديدي از «سايه‌هاي تاريك» به‌عنوان بازيگر و كارگردان حضور مي‌يابند.

«جاني دپ» كه براي نخستين‌ نمايش فيلم اخيرش «دشمنان ملت» در لس‌آنجلس حضور يافته بود، با اعلام اين خبر، شايعه پيوستن‌اش به فيلم جديد برتون را تاييد كرد. بنابر اعلام هاليوود ريپورتر، نسخه اصلي «سايه‌هاي تاريك» اوايل دهه‌ي 60 ميلادي به‌عنوان اثري پيشرو مورد توجه مخاطبان و كارشناسان سينما قرار گرفته است. اين فيلم به تهيه‌كنندگي «ريچارد دي زانوك» از اواخر دسامبر (آذر ماه) پيش توليد‌ش را آغاز مي‌كند. جاني دپ با اعلام اين‌ مطلب كه «برتون» تقريبا فيلمبرداري «آليس در سرزمين عجايب» را به پايان برده است افزوده است: او به‌زودي كار جديدش را آغاز مي‌كند و من از اين‌كه در فيلم بعدي برتون حضور پيدا كنم، دلهره دارم.» «جاني دپ» و «تيم برتون»، پيش تر در فيلم «كارخانه شكلات‌سازي» نيز با يكديگر همكاري داشته‌اند.

 

[ 19 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

 «تابستان» از آن دسته فیلم‌هایی ست که در طول یک جشنواره خسته‌کننده و ملال‌آور می‌تواند هر بیننده‌ای را سر ذوق و شوق آورد. شخصیت اصلی فیلم، کاریل مردی ست از طبقه کارگری که از دوستِ معلول، اَلِکُلی و در حال مرگش پرستاری و مراقبت می‌کند. او همیشه به گذشته خود از جمله گذشتِ سریعِ دورانِ نوجوانی و جوانی، فرصت‌های از دست رفته در رابطه با عشق‌اش و حادثه ناخوشایندی که برای دوستش و انگشتان دست او اتفاق افتاده افسوس می‌خورد. فیلم علی‌القاعده فیلم بزرگی ست، اما بازی‌های درخشان و خیره‌کننده همه بازیگران یکی از عوامل موفقیت فیلم است تا از فیلم به عنوان یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های سال نام برده شود .
شاون (رابرت کارلایل) و داز (استیو اِوِتِز) معروف به پسرانِ بدِ دهکده دوستانی صمیمی و جدا نشدنی‌اند. آنها به واسطه روابط صمیمانه و باور‌نکردنی‌شان دوستانی نمونه و در واقع دوستانی ابدی محسوب می‌شوند. آنها همیشه و همه‌جا همراه یکدیگرند. بچه‌ها محیط پیرامون‌شان را با شیطنت‌های‌شان آشفته کرده و به هم می‌ریزند و با سر و صدا و جیع و داد فراوان نظم و آرامش دیگران را بر هم می‌زنند. معمولاً در تمامی این شیطنت‌ها شاون دوست مونث‌اش به اسم کتی (راشل بِلَک) را نیز اینجا و آنجا به دنبال خود می‌کشاند. در ادامه داستان شاهد زندگی‌شان در بزرگسالی در کنار یکدیگر هستیم، و بعد از آن فیلم بر روی قضیه معلولیت داز که به سیروزیا یا بیماری بافته‌های اندام مبتلاست متمرکز می‌شود. فیلم از منظرِ شاون و از میان چشمان وی به تصویر کشیده شده است. ما از طریق فلاش‌بک‌های متعدد رهسپار دوران نوجوانی و جوانی آنها می‌شویم و طی همین فلاش‌بک‌هاست که دلیل این همه وفاداری و از خود گذشتگی شاون نسبت به داز را متوجه می‌شویم. فیلم راویت ساده و غیر پیچیده‌ای است درباره غم از دست دادن، ندامت و پشیمانی برای یک عمر زندگی. بازی‌های دیدنی و بی عیب و نقص بازیگران ستون اصلی موفقیت‌های فیلم محسوب می‌شود به ویژه کارلایل که بهترین بازی‌اش بعد از «قطارِ بازی» (دنی بویل، 1996 ) را از وی شاهد هستیم.
«تابستان» روایتی از سه مقطع زمانی از زندگی شاون است. دوران پاک و بی‌آلایش نوجوانی که شاون و داز با دوچرخه‌سواری‌های دیوانه‌وار و با داد فریاد و سر و صدا به این سو و آن سو می‌روند و در میان بوته‌زارهایِ جنگل و بیشه‌های سرسبز دست و پاهای‌شان را زخمی و خود را خسته و زار و نزار و فرسوده می‌کنند، و سپس زندگی خسته‌کننده و کسالت‌آورشان در بزرگسالی در کنار یکدیگر و مراقبت و پرستاری شاون از داز و بالاخره بیست دقیقه پایانی و انتهایی فیلم. آنها نسبت به یکدیگر بسیار نزدیک و صمیمی هستند. زندگی و دوران نوجوانی‌شان در هم آمیخته شده و دلیل واقعی این همه تعهد و وفاداری میان کاراکترهای اصلی انگیزه‌ها و دلایلی متقاعد‌کننده و کاملاً منطقی دارد. میان کاراکترهای اصلی فیلم رازی پنهان وجود دارد تا در پایان فیلم با رازگشایی از آنچه میان آنها اتفاق افتاده تمامی اتفاقات فیلم و روابط میان کاراکترها به طور استثنایی قانع‌کننده، جالب و تاثیرگذار به نظر برسد. فیلم همچنین زمان کافی برای روابط گذشته و حالِ میان کاراکترها اختصاص داده است.
روابط خویشاوندی، نیرو و توانایی پیوندها، تعهدات دوستی و رفاقت و گناهکاری و مجرم بودن در طول فیلم به شکلی ظریف و موشکافانه و نمادین به تصویر کشیده شده. داستان فیلم به شکل باورپذیری پستی‌ها و بلندی‌های یک زندگی واقعی را به تصویر کشیده و هر چند تاثیر طولانی‌مدتی بر بیننده نمی‌گذارد اما نامعقول و نامحتمل نیز به نظر نمی‌رسد. در اینجا ما شاهد صداقت و سادگی مردمی هستیم که در جای جای این دنیا پراکنده و گسترده هستند. این فیلم انگلیسی به لحاظ فضا و حال و هوا شباهت بسیاری با «شانزده سالگی شیرین»
(کِن لوچ -2002) و «اینجا انگلیس است» (شاون میدوز- 2007) دارد. هر چند که «تابستان» محبوبیت و جذابیت فیلم‌های یاد شده را ندارد اما بی‌تردیدی فیلم بسیار خوبی ست که تا مدت‌ها در ذهن تماشاگران باقی خواهد ماند.
این فیلم بهترین و کامل‌ترین اثر کِنی گلینال یکی از موفق‌ترین کارگردانان جوان و خوش‌قریحه نسل جدید سینمای انگلستان است. «تابستان» در مجموع فیلمی جالب توجه، تحسین‌برانگیز و به یادماندنی است که ارزش دیدنِ بیش از یکبار دارد.

 

 

 

[ 19 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

هایائو میازاکی بی‌تردید یکی از بزرگترین فیلمسازان عصر حاضر است که کارهایش هرگز تحت تاثیر سن و سال قرار نگرفته و تازه‌ترین انیمیشن او «پونیو روی صخره کنار دریا» از جمعه گذشته در سینماهای آمریکا به نمایش درآمده است.
هوستن کرونیکل اعلام کرد فیلمساز 68 ساله ژاپنی و خالق انیمیشن‌های «شهر ارواح» و «قلعه متحرک هاول» با هر فیلم خود رکوردهای فروش را در سرزمین آفتاب تابان می‌شکند و نسخه انگلیسی‌زبان آثارش هم بیش از یک دهه است که در آمریکا اکران می‌شود. حالا دیگر میازاکی یک چهره اسطوره‌ای در عرصه انیمیشن دنیا است.آخرین انیمیشن استاد پیر ژاپنی «پونیو روی صخره کنار دریا» از جمعه گذشته در سینماهای ایالات متحده روی پرده رفت و تعریف این فیلم هم مثل دیگر ساخته‌های میازاکی در تنها یک خط کاری بسیار دشوار است. «پونیو» بر اساس داستان «پری کوچک دریایی» هانس کریستین اندرسن داستان یک ماهی به نام پونیو است که دوست دارد تبدیل به انسان شود.این فیلم سال گذشته در ژاپن به نمایش درآمد و پائیز 2008 هم در جشنواره فیلم ونیز حضور داشت. «پونیو» ماه گذشته میلادی فیلم اختتامیه جشنواره لس آنجلس بود. میازاکی چندان علاقه‌ای به آمریکا ندارد و حتی وقتی سال 2003 فیلم «شهر اشباح» او نامزد دریافت اسکار بود و در نهایت اسکار را هم برد، در مراسم حضور نداشت.«پونیو روی صخره کنار دریا» جایزه بهترین آهنگساز را از جوایز فیلم آسیایی دریافت کرده و میازاکی هم نامزد جایزه بهترین کارگردان از این جوایز بود. این انیمیشن 100 دقیقه‌ای بیش از یک میلیارد ین در ژاپن فروخته و از 14 اوت به طور محدود در سینماهای آمریکا اکران شده است.
میازاکی هفته گذشته به دعوت دانشگاه کالیفرنیا به آمریکا آمد تا پس از هاروکی موراکامی نویسنده نامدار هموطن خود دومین هنرمند ژاپنی باشد که جایزه برکلی را از مرکز مطالعات ژاپنی این دانشگاه بگیرد. او پس از حضور در یک مراسم دو ساعتی ـ که تمام بلیت‌های آن 48 ساعته فروخته شده بود ـ در یک گفتگو با حضور مترجم شرکت کرد.

* یکی از حاضران در سالن می‌گفت «همسایه من توتورو» شما را بارها و بارها دیده است. خودتان چند بار این فیلم را تماشا کرده‌اید؟

هایائو میازاکی: البته در جریان تولید آن ناچار بودم بارها و بارها و بارها فیلم را ببینم. اما پس از کامل شدن حتی یکبار هم آن را ندیده‌ام. اگر آن را الان تماشا کنم شاید حسی متفاوت نسبت به زمان تولید درباره آن داشته باشم.

* ترجیح می‌دهید مردم هم فیلم‌هایتان را یکبار ببینند؟
نمی‌توان امروز از مردم این را خواست. من از نسلی هستم که می‌توانستیم هر فیلم را تنها یکبار ببینیم و همان یکبار هم بسیار ارزشمند بود. تجربه‌ای بسیار گرانقدر. ما تلاش کردیم چیزهای مختلف را یکبار ببینیم نه یک چیز را چند بار.

* در ایالات متحده بسیاری از پدر و مادرها به بچه‌هایشان یک ماهی می‌دهند تا با آن نخستین بار مرگ را تجربه کنند. شما هم تا به حال ماهی داشته‌اید؟
من یک ماهی در حوض خانه‌ام دارم که 15 سال است آنجا زندگی می‌کند. خیلی پیر شده ... البته وقتی شما حیوان خانگی دارید، سرانجام یکروز باید با مرگ آن کنار بیایید. اما من فکر می‌کنم زندگی کردن با یک حیوان خانگی بسیار خوب است. این برای یک خانواده یا بچه‌ها بسیار خوب است که همراه با یک سگ، گربه، پرنده یا چیزی شبیه اینها زندگی کنند و بزرگ شوند.

* این روزها پیدا کردن یک انیماتور جوان که از فیلم‌ها و کارهای شما نیاموخته باشد بسیار سخت است. شما هم از کارهای انیماتورهای جوان می‌آموزید؟
بله، البته من از آثار انیماتورهای جوان خیلی چیزها یاد گرفته‌ام. احساسم این است که برای ساختن فیلم‌های خودم دارم خون آنها را می‌مکم.

* شما با جان لسه‌تر ـ انیماتور سرشناس آمریکایی و از مدیران پیکسار ـ دوستید. وقتی همدیگر را می‌بینید درباره چه چیزهایی با هم حرف می‌زنید؟
(دستانش را به نشانه در آغوش گرفتن باز می‌کند و گویی لسه‌تر را در آغوش گرفته) به او می‌گویم برایت نگرانم. خیلی کار می‌کنی.

* شهر ساحلی یکی از فیلم‌های شما بسیار شبیه ساحل سان فرانسیسکو است. آیا قبلا سان فرانسیسکو را دیده‌اید، یا عکس‌های آن را دیدید یا اصلا همه چیز به نظر اینگونه می‌رسد؟
(می‌خندد) یک حقه کوچولو. من تصاویری از ایرلند، انگلیس، فرانسه، سان فرانسیسکو، سوئد و... داشتم. آنها را مثل موزائیک کنار هم قرار دادم، ولی خیلی مخلوط نکردم. بنابراین وقتی مردم ژاپن فیلم را می‌بینند به نظرشان یک منظره خارجی می‌رسد. اما اروپایی‌ها آن را بسیار غریب می‌یابند، چون از هر بخش این قاره تکه‌ای در فیلم هست. از سان فرانسیسکو هم تصاویری بود.

* شما باید نامه‌های تحسین‌آمیز زیادی از طرفدارانتان و هنرمندان جوان دریافت کرده باشید. آیا تا به حال نامه تحسین‌آمیز به کسی نوشته‌اید؟
هرگز. از آنجا که من در دوران جوانی توانایی و استعداد آنچنانی نداشتم، فکر می‌کنم نوشتن چنین نامه‌ای کمی احمقانه باشد.

[ 19 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

دیدن فیلمی پر از جلوه‌های ویژه در تابستان چندان عجیب نیست و مثل همیشه منتقدان چندان دل خوشی از این نوع فیلم‌ها ندارند.

درباره فیلم:
سرعت حرکت موشک‌هایی که در فیلم می‌بینیم آن قدر بالا است که تنها به همین جهت می‌توانیم «جی.آی.جو: ظهور کبرا» را یک فیلم منحصر به فرد بدانیم. تقابل خیر و شری که پیش از این در بسیاری از فیلم‌های آخرالزمانی دیده بودیم در اینجا هم وجود دارد و باز هم با گروهی اهریمنی مواجهیم که با سوء استفاده از پیشرفت‌های علم فیزیک، قصد دارند تمام جهان را به تصرف خود درآورند. این گروه به رهبری شخصیتی پر از کمبودها با نام مک‌کالن تلاش دارند با حمله به مراکز معتبر جهانی واقع در واشینگتن و مسکو، کنترل دنیا را در دست گرفته و سپس مدلی از حکومت را که خود خواستار آن هستند، پیاده کنند. در نقطه مقابل این گروه، تیم جی.آی.جو یا همان جوها قرار دارند که قصد دارند با غافلگیر کردن گروه مک‌کالن، مانع تحقق اهداف شوم آنها شوند. مشکل اصلی فیلم آن است که به جزییات لازم برای تفهیم مخاطب توجهی نشده و هیچ شخصیت‌پردازی عمیقی را نیز در کار مشاهده نمی‌کنیم. این مساله بیش از همه ناشی از استفاده بیش از حد از جلوه‌های ویژه کامپیوتری است یعنی کارگردان قصد داشته مدرن‌ترین صحنه‌های انفجار را که معلولِ آنها پرتاب اشیا تا شعاع هزار کیلومتری است را به نمایش بگذارد بدون اینکه برای بروز این‌گونه صحنه‌ها استدلال منطقی موجهی را در نظر بگیرد! صحنه‌های انفجارهای فیلم حتی از صحنه‌های موجود در قسمت دوم «تغییرشکل‌دهندگان» ساخته مایکل بی هم بیشتر هستند و شاید از این حیث بتوان کارگردان این فیلم یعنی استیفن سامرز را پیشروتر از مایکل بی دانست!!!

نظرات منتقدان:
راجر ایبرت-
«جی.آی.جو: ظهور کبرا» حاوی 118 دقیقه تصاویر انیمیشن‌گونه است و در طول فیلم با سکانس‌های فراوانی روبه‌روییم که نماهایی از صورت و یا دیگر اعضای پیکره انسان‌هایی را به نمایش می‌گذارند که یا در حال فرارند و یا در حال تعقیب! فیلم پر است از تصاویر و یا صداهای برآمده از درگیری‌های خشن و گویی هدف از ساخت فیلم نیز ارائه تصویری مملو از خشونت بوده است. با این وجود می‌بایست این فیلم را خیلی بهتر از «تغییرشکل‌دهندگان: انتقام کشته‌شدگان" دانست چرا که در اینجا حداقلی از موضوعاتی که سبب بروز درگیری‌ها شده‌اند، ذکر گردیده است. نگاهی به شخصیت‌های فیلم ما را متوجه این مساله می‌سازد که «جی.آی.جو: ظهور کبرا» در بسیاری موارد از کاراکترهای عروسکی محصول کمپانی هازبرو که یکی از معروف‌ترین شرکت‌های تولید اسباب بازی و همچنین بازی‌های رایانه‌ای است، الهام گرفته است. قهرمانان فیلم منحصرا آمریکایی نیستند و کوشش شده برای خلق شخصیت‌ها ماهیتی چندملیتی لحاظ شود؛ بدین ترتیب گروهی از نیروهای برجسته نظامی از ملل مختلف گرد هم آمده‌اند تا جدیدترین محصول کمپانی قدیمی پارامونت پیکچرز را به یکی از فیلم‌های پرفروش سال تبدیل کنند! پارامونت فضایی را فراهم آورده تا بازیگری سیه‌چرده و انگلیسی‌تبار به نام ادوال اکینویی آگباژی در کنار دنیس کواید آمریکایی قرار گیرد و توانایی‌هایی که در عرصه بازیگری دارد را به بهترین شکل به نمایش بگذارد. در فیلم با گروهی موسوم به جی.آی.جو روبه‌روییم که اعضای این گروه قصد دارند در برابر تهدیدات نانومیتز بایستند؛ نانومیتز اسلحه‌ای مخفی است که با از بین بردن انسان‌ها، سازه‌های مختلف و کالاها به حیات خود ادامه می‌دهد. این اسلحه توسط دانشمندی اهریمنی به نام مک‌کالن ایجاد شده است. مک‌کالن قصد دارد با استفاده از این اسلحه تمام قدرت‌های نظامی پیش روی خود را از بین برده و در نهایت با طرح نقشه‌ای جامع، زمین را تحت اشغال خود درآورد. اما اولین سوالی که پس از مشاهده رفتار مک‌کالن پیش می‌آید این است که واقعا چرا وی چنین ماهیت مخوفی دارد؟ پاسخ را باید در ماجراهایی که مدت‌ها پیش از این برای وی رخ داده، مستتر دانست. مک‌کالن اسکاتلندی‌تبار است و سال‌ها پیش از این در خانواده‌ای زندگی می‌کرده که به دلایل گوناگون مورد تهمت و تحقیر اطرافیان خود قرار داشته است. طرحی که مک‌کالن برای از بین بردن حاکمیت‌های قدرتمند جهانی در پیش گرفته آن قدرها هم پیچیده نیست. وی به تکنولوژی ساخت پرتابه‌های نانوموشکی دست یافته است و قصد دارد با ساخت چهار پرتابه و شلیک آنها به چهار مرکز حیاتی جهانی، کنترل دنیا را در دست بگیرد. تا آنجایی که به خاطر دارم در فیلم، سه تا از این پرتابه‌ها مورد استفاده قرار گرفتند و یکی از آنها بلااستفاده باقی ماند که در صورت درستی حدس من باید دلیل عدم استفاده از پرتابه چهارم را از فیلمنامه‌نویسان این کار پرسید!!! استیفن سامرز کوشیده فیلم پر زد و خوردی بسازد و یا شاید هم تعبیر او از اکشن این باشد. به جرات می‌توان گفت در فیلم کمتر صحنه‌ای وجود دارد که در آن زد وخوردی حتی کوچک روی ندهد. کافی است در سکانسی با موجودی با درصد پایینی از تهدید روبه‌رو شویم تا بلافاصله انهدام آن را به چشم ببینیم. این همه زد و خورد اگرچه جذابیت‌های تصویری خاص خود را هم دارند اما برای خیلی‌ها تماشای آنها به شدت خسته‌کننده است!

جئوف بروکشایر- «جی.آی.جو: ظهور کبرا» یک اثر به شدت مضحک و تمسخرآمیز است که هیچ چیزی برای سورپرایز ندارد! این فیلم حتی خط داستانی جدیدی برای عرضه ندارد و به نظر می‌رسد فیلمنامه‌نویسان آن با کنار هم گذاشتن سناریوی چند فیلم مانند «تغییرشکل‌دهندگان» و یا «نابودگر» به خلق فیلمنامه این کار دست زده‌اند. در طول فیلم همه چیز ساده و سهل‌انگارانه پیش می‌رود و عمده واکنش‌ها صرفا برمبنای دلایل مادی به وقوع می‌پیوندند! بسیاری از منتقدان، انتخاب بازیگرانی مانند جوزف گوردون لِویت، کریستوفر اکلِستون و سیه‌نا میلر را برای ایفای نقش در «جی.آی.جو: ظهور کبرا» مهم‌ترین نقطه قوت این فیلم دانسته‌اند ولی واقعیت آن است که این فیلم اصلا داستان پیچیده و یا روابط درون‌شخصیتی خاصی ندارد که به واسطه آن، بتوان حضور چنین بازیگرانی را مزیت به شمار آورد! این فیلم می‌تواند مناسب حال دو گروه باشد؛ دسته اول نوستالژیست‌هایی که همچنان با کارتون‌های دهه هشتاد زندگی می‌کنند و دسته دوم آنها که عاشق تماشای فانتزی‌های نابخردانه پر زد و خورد هستند. به نظر می‌رسد در روزگار اخیر تعداد هر دو گروه رو به کاهش است!

نکات حاشیه‌ای:
-- منتقدان سینمایی هالیوود به شدت به «جی.آی.جو: ظهور کبرا» تاخته‌اند و غالبا نمره‌ای بهتر از متوسط به آن نداده‌اند.

-- سام ورثینگتون که به تازگی با «رستگاری نابودگر» بر پرده سینماها حضور داشت، اولین گزینه‌ای بود که برای بازی در قالب کاراکتر دوک برگزیده شد اما حضور وی در پروژه «آواتار» ساخته جیمز کامرون موجب شد که قید بازی در این فیلم را بزند تا چانینگ تاتوم جایگزین وی شود.

جي.آی.جو: ظهور کبرا
G.I. Joe: The Rise of Cobra

کارگردان: استیفن سامرز
فیلمنامه: استوارت بیتی، دیوید الیوت، پائول لووِت، اسکیپ وودز
مدیر فیلمبرداری: میچل آماندسِن
تدوین: باب داکسِی، جیم مِی
طراح صحنه: چاد فری
موسیقی: آلن سیلوستری
بازیگران: دنیس کوئید، چانینگ تاتوم، سیه نا میلر، رِی پارک، راشل نیکولز، ادوال اکینویی آگباژی، ساید تاگموی، مارلون وِیِنز، جوزف گوردون لِویت، کریستوفر اکلِستون
مدت: 135 دقیقه
محصول 2009 آمریکا
ژانر: اکشن حادثه‌ای

داستان فیلم:
تیم برجسته جی.آی.جو که به جدیدترین تکنولوژی نظامی و همچنین پیشرفته‌ترین سیستم‌های جاسوسی مجهز است، با استفاده از نیروهای درجه یکی نظیر دوک (با بازی چانینگ تاتوم) و ریپکورد (با بازی مارلون وِیِنز) در جستجوی یک دلال اسلحه فاسد با نام دسترو (با بازی کریستوفر اکلِستون) تمام نقاط کره زمین از صحراهای سوزان مصر تا سرزمین‌های یخبندان قطب جنوب را پیموده است؛ دسترو و سازمان مخفی کُبرا قصد دارند با تجهیزاتی که در اختیارشان است، زمین را در هرج و مرج فرو برده و پس از مدتی حاکمیت این سیاره را در دست بگیرند اما گروه جی.آی.جو نخواهند گذاشت او به هدفش دست یابد... دسترو با نام واقعی مک‌کالِن سال‌ها پیش از این به جرم خرید و فروش غیرقانونی اسلحه محاکمه شده و اعضای هیات منصفه دادگاه مجازات مرگ وی را تخفیف داده و به جای آن از وی خواسته‌اند که همواره با یک ماسک سفید که تمام صورت وی را می‌پوشاند در مجامع عمومی ظاهر شود تا تمام مردم بدانند با چه کسی روبه‌رو هستند!

[ 19 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

بدترين آثارسينمايي هاليوود كه در مراحل توليد بسيار پرسروصدا بوده و حتي اكران پرفروشي را نيز پشت سر گذاشته‌اند، توسط منتقدان سينمايي نشريه «مووي فون» انتخاب و معرفي شدند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فيلم‌هاي «آرماگدون» محصول سال 1998، «پسران بد 2 » توليد 2003، «اسپايدرمن 3 »(2007) و «مردان ايكس : خواستگاه ولورين» در قعر اين ليست ايستاده‌اند. بنابراين گزارش در ادامه اين فهرست به عناويني چون «سياره ميمون‌ها» 2001، بازگشت موميايي 2001، كليك 2006، كد داوينچي (2006) و «روح موتورسوار» (2007) برمي‌خوريم.

فيلم‌هاي «روز پس از فردا (2004)، بي‌باك 2003، انيميشن «اسكوبي دو» (2002)، ترانسفورمرها 2009، چهار شگفت‌انگيز 2005، »گودزيلا» 1998 و «غرب وحشي وحشي» (1999) رتبه‌هاي دوازدهم تا ششم بدترين آثار پرفروش سينماي هاليوود را به خود اختصاص داده‌اند. رتبه‌هاي پنجم تا اول نيز اين ليست نيز در اختيار فيلم‌هاي « ماتريكس» (2003)، «بتمن و رابين» (1997)، «پرل‌ هاربر» (2001)، گربه در كلاه (2003) و «جنگ ستارگان: اپيزود اول» محصول (1999)، قرار گرفته است.

[ 19 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

 به نقل از سايت سينمايي ورايتي، فيلم كمدي "من سرطان دارم " به كارگرداني "نيكول هولوفسنر "، اقتباسي از رماني به همين نام نوشته "ويل ريسر " است. در اين فيلم علاوه "جيمز مك‌آووي " كه آخرين بار در پروژه سينمايي "تحت تعقيب " حضور يافت، "سث روگن " نيز بازي خواهد كرد، "روگن " تهيه‌كنندگي اين پروژه را نيز به عهده دارد.
به گزارش و رايتي، "مك‌آووي " در فيلم "من سرطان دارم "، نقش جوان 25 ساله‌اي را بازي مي‌كند كه متوجه مي‌شود سرطان دارد و طي ساليان سال مبارزه با اين بيماري سرانجام موفق مي‌شود تا برآن غلبه كند. شخصيت اين فيلم براساس تجربه واقعي نويسنده كتاب "من سرطان دارم " در مبارزه با بيماري سرطان است.

[ 19 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
دریافت نشریه شماره ۲ دنیای سینما : برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید .

[ 18 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

انيميشن «قصه اسباب بازي‌3» براي هجدهم ژوئن سال 2010، راه خود را روي پرده سينماهاي آمريكاي شمالي پيدا مي‌كند. اين انيميشن كامپيوتري كمپاني «والت ديزني» قصد دارد ركورد فروش انيميش‌هاي تاريخ سينما را بشكند. سوالي كه مطرح شده اين است كه آيا سومين قسمت اين مجموعه فيلم موفق و محبوب بچه‌ها، مي‌‌تواند عنوان پرفروش‌ترين انيميشن كل تاريخ سينما را بگيرد يا خير؟

«قصه اسباب‌بازي 3» را «لي اوتريك» بر مبناي فيلم‌نامه‌اي از «مايكل آرنت» كارگرداني كرده است. اين اولين بار است كه اوتريك كارگرداني يكي از قسمت‌هاي اين مجموعه فيلم را برعهده مي‌‌گيرد. سومين قسمت فيلم، «وودي» و «باز» دو كاراكتر اصلي خود را راهي مكان‌هاي ناشناخته مي‌كند. «اندي» پسر كوچكي كه صاحب عروسك‌هاي مختلف است، به دليل آن كه بايد به مدرسه برود، مجبور مي‌شود عروسك‌هاي خود را تنها بگذارد. وودي و باز و بقيه عروسك‌هاي قصه، راهي يك مهد كودك مي‌شوند تا با ماجراجويي‌هاي تازه‌اي روبرو شوند. «تام هنكس» صداي خود را به كاراكتر وودي گاوچران قرض داده، ‌در حالي كه «تيم آلن» بجاي فضانورد صحبت مي‌كند. «مايكل كيتن» اولين بتمن سينما - كه در دو فيلم بتمني «تيم برتن» در دهه هشتاد نقش مرد خفاشي را بازي كرد - هم بجاي يكي از شخصيت‌هاي جديد قصه حرف مي‌زند. به جمع كاراكترهاي قصه يك دختر عروسكي هم اضافه شده كه «جون كوزاك» صداي خود را به او قرض داده است.

قبل از اين قرار بود «قصه اسباب‌بازي 3» اوايل ماه سپتامبر سال آينده اكران عمومي شود ولي مسئولان كمپاني «والت ديزني»، به اين نتيجه رسيدند كه اين تاريخ را كمي جلوتر بياورند. علت تغيير زمان نمايش عمومي اين بود، كه بچه‌هاي بيشتري بتوانند به تماشاي آن بنشينند. شركت كامپيوتري «پيكسار» كه فيلم را با همكاري كمپاني والت ديزني تهيه كرده، به موفقيت اسكاري آن اميد بسيار زيادي دارد و مي‌گويد جايزه اسكار انيميشن سال آينده، متعلق به آن‌هاست. در همين حال، تحليل‌گران اقتصادي سينما عقيده دارند سومين قسمت از ماجراجويي‌هاي جذاب وودي و باز در داخل آمريكا و كانادا، به يك فروش كلي (حداقل) 350 ميليون دلاري دست پيدا خواهد كرد. به همين دليل، والت ديزني و پيكسار اميدوار هستند «قصه اسباب‌بازي 3» بتواند ركورد «در جست‌وجوي نيمو» (محصول مشترك اين دو شركت فيلم‌سازي) را بشكند. «در جست‌وجوي نيمو» با فروش بالاي 350 ميليون دلار، موفق‌ترين اثر انيميشن كل تاريخ سينماست. دو قسمت قبلي «قصه اسباب‌بازي» كه در سال 1995 و 1999 اكران عمومي مي‌شدند، در سطح بين‌المللي بيش از يك ميليارد دلار فروش كردند .

 

[ 18 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

کوئینتین تارانتینو که آخرین اثرش حرامزاده های گمنام در ۲۱ آگوست به اکران جهانی درخواهد آمد در مصاحبه ای با مجله سینمایی سان درباره پروژه جدیدش بر اساس رمانهایی به قلم لن دایتون خبر داد. او میگوید:”یکی از پروژه هایی که بهش فکر میکنم کار بر روی کتابهای سگانه لن دایتون هست یعنی Berlin Game ،Mexico Set  و London Match.”
همچنین او به تعدادی از بازیگران بریتانیایی تبار اشاره کرد که مایل به کار کردن با آنهاست. “من یکی از طرفداری پروپاقرص سیمون پگ هستم، واقعا مشتاق هستم که با اون کار کنم. همچنین فکر میکنم که کیت وینسلت یکی از بهترین بازیگرای زنی هست که تا حالا بوده و باعث افتخار منه که باهاش بتونم کار کنم. آنتونی هاپکینز کسی هست که همیشه کارهاش مورد تحسین منه. در ضمن خیلی دوست دارم که با مایکل کین هم همکاری داشته باشم. میتونم تصور کنم که اونها تو فیلم های من هستن. اما اول لازمه که همه چیز آماده بشه.”
همچنین او در ادامه در مورد داستان فیلم چنین اضافه کرد:”داستان فیلم در زمان جنگ سرد اتفاق می افته و در مورد جاسوسی به نام ‘برنارد سم سان’ هستش. نکته ای که درمود این فیلم جالبه حضور بازیگرای فوقالعاده بریتانیایی و آلمانی در قالب شخصیت های بسیار جذاب هست.

[ 18 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

رستگاری نابودگر (Terminator Salvation) چهارمین قسمت از سری فیلم های نابودگر است.این فیلم در ۲۲ می ۲۰۰۹ به سینماها آمد.در این فیلم کریستین بیل در نقش جان کانر ٫ برایس دالاس هوارد در نقش کیت کانر ٫ آنتون یلتچین در نقش کایل ریس و سم ورتینگتون در نقش نابودگر جدید مارکوس رایت بازی می‌کنند.داستان فیلم که در سال ۲۰۱۸ اتفاق می افتد بر روی جنگ اصلی بین بشریت و شبکه رایانه‌ای اسکای-نت متمرکز می‌شود و روال ۳ فیلم قبلی که شامل آرنولد شوارتزنگر در نقش نابودگر و سفر وی از آینده به حال برای کشتن یا مراقبت از کسی بود را کنار می گذارد.

بازیگران

 • کریستین بیل به عنوان جان کانر:فرمانده با تجربه نیروهای مقاومت انسان ها که هم اکنون در ۳۰ خود است و با اسکای-نت که بیشتر بشریت را در یک هلوکاست هسته‌ای از بین برده است.کریستین بیل اولین بازیگری بود که برای فیلم انتخاب شد.
 • آنتون یلتچین به عنوان کایل ریس:یک سرباز نوجوان و ستاینده جان کانر.وی در اولین فیلم برای تضمین کردن بقای بشریت به گذشته سفر کرد و در واقع پدر جان کانر است.
 • سم ورتینگتون به عنوان مارکوس رایت:یک ترمیناتور کنار گذاشته شده که با ریس و کانر همراه می‌شود.آخرین خاطره وی بودن در خط مرگ بودن است.کانر شک دارد که وی از گذشته است یا از آینده.خالق نابودگر جیمز کامرون شخصا خود این بازیگر را به عنوان ترمینانتور جدید به کارگردان پیشنهاد کرد.
 • برایس دالاس هوارد به عنوان کیت کانر:همسر جان که به وی در شکل دادن قاومت انسان ها کمک می‌کند.
 • مون بلادگود به عنوان بلیر ویلیامز:یک خلبان جنگی در مقاومت که به خاطر بازماندن خود احساس گناه می‌کند.
 • کامن به عنوان بارنس:یک جنگنده آزادی و دست راست جان.
 • رونالد کیکینگر به عنوان مدل تی-۸۰۰


خلاصه عوامل :

کارگردانان

جوزف مکگینتی نیکول

تهیه‌کنندگان

درک اندرسون
ویکتور کوبیکک
جفری سیلور
مورتیز بورمن

نویسندگان

فیلم‌نامه:
جان برنکاتو
مایکل فریس
دوید کمپل ویلسون
پاول هگیس
شان ریان
جاناتان نولان
شخصیت‌ها:
جیمز کامرون
گیل آنه هورد

بازیگران

کریستین بیل
سم ورتینگتون
آنتون یلتچین
برایس دالاس هوارد
مون بلادگود
کامن
هلنا بونهام کارتر

توزیع‌کننده

برادران وارنر

کشور

ایالات متحده

زبان

انگلیسی

بودجه

۲۰۰ میلیون دلار

 

 

[ 17 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
نام فیلم: Code Unknown (علامت نامفهوم)
کارگردان: میشل هانکه

Code Unknown در جولای ۲۰۰۱ در شبکه Sundance به روی آنتن رفت. در صحنه ای از این فیلم، هنرپیشه‌ای فرانسوی ساکن پاریس بعد از یک روز سخت و ضبط دوباره متن‌ها با مترو به خانه بر می‌گردد که جوانی عرب به اذیت و آزار او می‌پردازد. او با حرفهایش بازیگر (جولیت بینوش) را می‌رنجاند و هیچ یک از مردم اعتراضی نمی‌کنند و او رو به بازیگر می‌گوید: چطور میتونی اینقدر زیبا و مغرور باشی؟زن از یک سر قطار به سر دیگر می‌رود تا از دست جوان راحت شود اما او نیز به دنبالش می‌آید و در کنارش می‌نشیند، سپس به صورت بازیگر، تف می‌اندازد. یک مرد اروپایی در برابر آنها نشسته، وقتی این صحنه را می‌بیند به دفاع از زن بر‌می‌خیزد و چیزی نمانده تا با جوان عرب درگیر شود.یکی از مسایلی که فیلم به آن توجه کرده مسائل نژادی است. در خیابانهای پاریس، جوانی سفید پوست، Jean (الکساندر حمیدی) خوراکی‌اش را تمام می‌کند و پاکت خالی را به دامن فقیر رومانیایی کنار خیابان پرتاب می کند. یک جوان سیاه پوست (Ona Lu Yenke)، که آداب را آشکارا از خانواده‌اش آموخته است، Jean  را صدا میزند و با تاکید از او می‌خواهد که از آن خانم فقیر عذر خواهی کند. Jean   بدون تعارف از این کار سرباز می‌زند. این مشاجره به درگیری فیزیکی کشیده می‌شود و وقتی دو پلیس سفید پوست از راه می‌رسند، حدس می‌زنید آنها کدامیک را به عنوان فرد دردسرساز متهم می کنند؟

Code Unknown سال قبل از نمایش تلویزیونی، در آمریکا، توانسته بود جایزه کن را نصیب خود کند. جایزه‌ای مخصوص، از داوران جهانی. افتخاری برای کارهای فرامذهبی که با زمینه‌های جهانی ارتباط بر قرار می‌کند. اما این، به این معنا نیست که فیلم نتیجه گرفته و موفق شده است. میشل هانکه نویسنده و کارگردان این فیلم، فیلمساز باهوش و مراقب و هوشیاری است که اعتماد دارد که تماشاگرانش می‌توانند دو چیز را در کنار یکدیگر قرار دهند. متاسفانه، معمولا او مرموزانه عمل می کند و وقتی تماشاگران باید نسبت به مسائل معنوی و اخلاقی واکنش نشان دهند، هنوز در تلاشند تا بتوانند ارتباطی با فیلم پیدا کنند.باقی فیلم در تدارک آن است که نشان دهد که اتفاقات سطح جامعه که در خیابانها روی می‌دهد چگونه میتواند زندگی مردم را به هم بیامیزد. که این مسئله شامل دوست پسر خانم بینوش هم می‌شود که عکاس جنگی است و مشکل برادر کوچکتر او Jean بر زندگی‌اش تاثیر می‌گذارد.برای شخصیت زن، صحنه دعوای Jean و جوان سیاه پوست لحظه‌ای گذرا بود که به سرعت از ذهن می‌پرید اما دیدن آن جوان دوباره و در رستوران باعث شد که زن مجددا به آن ماجرا فکر کند و گاهی ممکن است که شخصیتی بدون آنکه بخواهد و یا بداند زندگی دیگران را تغییر دهد.آقای هانکه دوست دارد با فرض واقعیات بازی کند و حقیقت در صحنه ای که خانم بینوش به عنوان بازیگر بازی می کند به شکل وحشتناکی نمایان است بطوریکه احساس می کنیم که بخشی از بازی او به عنوان فیلم، قسمتی از واقعیت است. ضمنا، خوشبختانه سمبلیک بودن عنوان فیلم به اندازه کافی به مفهوم “خود را به جای دیگری گذاشتن” اشاره دارد.

 

 

[ 17 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
                                پوستر فیلم دشمنان مردم
 
او نقش‌های متفاوتی را در فیلم‌هایی مثل «ادوارد دست قیچی»، «ادوود»، «دزدان دریایی كارائیب» و «چارلی و كارخانه شكلات‌سازی» ایفا كرد.
«دشمن مردم» فیلم جدید او، این بازیگر را در نقش متفاوتی به نمایش می‌گذارد. این بار او در نقش یك كاراكتر واقعی و جنجالی به نام جان دیلینجر بازی كرده است.
این مرد در دهه 30 میلادی سرقت‌هایی انجام داد و نام او به صورت تیتر اول رسانه‌ای درآمد. دیلینجر مثل بانی و كلاید (كه قصه‌شان به صورت یك فیلم سینمایی موفق در دهه 80 درآمد)‌ آدمی بود كه بشدت توجه محافل عمومی و رسانه‌ای را به خودش جلب كرده بود.
منتقدان سینمایی می‌گویند جانی دپ نقش دیلینجر را با سمپاتی خاصی بازی كرده. شاید برای ایفای نقش كسی مثل دیلینجر كه به «د» معروف شده بود، هیچ كسی بهتر و مناسب‌تر از جانی دپ نبود. او هم مثل دیلینجر صورتی بچگانه دارد.
قصه «دشمن مردم» شرح ماجراجویی‌های دیلینجر و مقابله اداره پلیس و مامور طراز اول آن ملوین پارویس با اوست. این قصه تلاش دارد جنبه‌های مختلف زندگی و فعالیت‌های این گانگستر آمریكایی را به تصویر بكشد.
جانی دپ در تازه‌ترین گفتگوی خود كه حالتی ویژه و بدیع دارد، درباره این فیلم و دیگر فعالیت‌های سینمایی خود صحبت می‌كند. این بازیگر این روزها مشغول همكاری با انیمیشن كامپیوتری «رانگو» ساخته گور وربینسكی است.
او در این انیمیشن ــ كه برای نمایش عمومی در تابستان سال آینده آماده می‌شود ــ به جای شخصیت اصلی قصه صحبت كرده است. بعد از «عروس مرده» ساخته تیم برتن، این دومین فیلم انیمیشنی است كه دپ در آن صدایش را به شخصیت كلیدی قصه قرض می‌دهد.

فكر می‌كنید چرا تماشاگران از تماشای قصه‌های مربوط به جنایتكاران روی پرده سینما لذت می‌برند؟
خب؛ با این قصه‌ها آنها به جاهایی سفر می‌كنند كه در حالت طبیعی امكان آن را ندارند. در این حالت، تماشاگران به دوره‌ای برمی‌گردند كه دیگر امكان تكرار آن وجود ندارد. جان دیلینجر هم یك جورهایی شبیه جسی جیمز بود. در سال 1933 وضعیت دیگری حاكم بود. بعضی از كارهایی هم كه دولت وقت انجام می‌دهد، قابل قبول نبود و یادآور نوع كارهایی بود كه جنایتكاران انجام می‌دادند. در چنین شرایطی بود كه جان دیلینجر بلند شد و گفت: «نه، نه، من این وضعیت را تحمل نمی‌كنم. من قصد دارم آن چیزی را كه باور دارم و متعلق به من است، به دست بیاورم.» آیا لازم است در این ارتباط توضیح بدهم؟

جان دیلینجر معروف‌ترین جنایتكار و یاغی دوران خود بود كه تحت تعقیب قرار گرفته بود. آیا آن صحنه‌ای كه در ایستگاه پلیس قدم می‌زند و بدون این كه كسی او را بشناسد این محل را ترك می‌كند واقعی است؟
بله، واقعی است. در تاریخ آمده كه چنین اتفاقی افتاده است.

ولی پرسش من این نبود!

(می‌خندد)‌ خب، پاسخ من هم این نبود!

شما پرطرفدارترین بازیگر در بین تمام بازیگران دنیا هستید.

واقعا؟

اگر می‌توانستید بدون این كه شناسایی شوید، این طرف و آن طرف بروید، كدام محل را انتخاب می‌كردید؟

خدا می‌داند. البته سوال خیلی خوبی است. كدام محل را دوست دارم كه بروم و هیچ كسی مرا نشناسد؟ با بچه‌هایم به دیزنی‌لند می‌رفتم و چند ساعت را در این محل با آنها می‌گذراندم. می‌گذاشتم كه آنها هر بازی و كاری كه دوست دارند، در این محل انجام دهند و تجربه خوب و لذتبخشی داشته باشند. مطمئن هستم به آنها هم خیلی خوش می‌گذرد.

در «دشمن مردم»‌ انواع و اقسام كلاه‌ها را به سر می‌گذارید. قبل از این خیلی زیاد درباره كلاه‌ها صحبت كرده‌اید. آیا با كلاه راحت هستید؟

اگر راحت باشند و اذیتم نكنند، دوست دارم چند كلاه داشته باشم.

در قصه فیلم، كاراكتر دیلینجر با اخبار رسانه‌ها و این كه او را تیتر اول می‌كنند، خیلی راحت است. در این رابطه، در زندگی شخصی خودتان چقدر با این موضوع راحت هستید؟

خب، سینما با زندگی واقعی فرق دارد. برای بازی در این نقش سعی كردم تحلیلی درست از كاراكترم به دست بیاورم و آن را جلوی دوربین عرضه كنم. اگر كاراكتر مرا در فیلم در این رابطه راحت می‌بینید، به این دلیل است كه او این جوری است و من هم باید او را این گونه بازی می‌كردم. برای خود من به عنوان یك بازیگر، بخشی از كارهایی كه او انجام می‌داد، قابل قبول نبود. دیلینجر دوست داشت مورد توجه باشد. نوع كار و فعالیت او به گونه‌ای بود كه این جلب توجه را می‌طلبید. بخشی از شخصیت او را همان چیزهایی تشكیل می‌دادند كه رسانه‌ها درباره‌اش می‌نوشتند. از یك نظر، من در مقام یك بازیگر تا حدودی شبیه این كاراكتر هستم. كسی مثل من و در موقعیت من هم مورد توجه رسانه‌های گروهی است. بخشی از این توجه طبیعی و قابل قبول است و من هم هیچ مشكلی با آن ندارم. اما وقتی این موضوع از حد طبیعی و مجاز خودش فاصله می‌گیرد، آن وقت مشكل شروع می‌شود. اما یك نكته را مورد توجه قرار دهید. موقعیت و وضعیت او در مقایسه با من، یقینا متفاوت است. او خیلی خوب می‌دانست كه زمان خیلی كمی در اختیار دارد و به همین دلیل می‌خواست تمام كارهای خود را در مدت كوتاهی انجام دهد، از این رو، به تبلیغات و جنجال‌های رسانه‌ای نیاز زیادی داشت. ولی فكر نمی‌كنم چنین چیزی در مورد من صدق كند. من هیچ عجله‌ای برای انجام هیچ كاری ندارم.

برای بازی در فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» چه نوع تحقیقاتی كردید؟ آیا از نوشته خود كتاب بهره گرفتید یا این كه چیزی را از خارج از آن، به كاراكتر خودتان افزودید؟

طبیعی است كه بیشترین كمك را از خود كتاب گرفتم. كتاب «آلیس در سرزمین عجایب» پایه و اساس هر چیز و هركاری است. در قصه كتاب اسرار خیلی كمی وجود دارد. نشانه‌ها و كلیدهایی را در آن پیدا كردم كه بسیار جذاب بودند و مرا یاری كردند تا بتوانم به چیزهای زیادی درباره كاراكتر مد هاتر پی ببرم. برای مثال این جمله او كه می‌گوید «من تحقیقاتم را با حرفم شروع می‌كنم» كمك خیلی زیادی به من كرد. علتش هم این است كه من متوجه شدم او آدم بسیار دقیقی است و هیچ‌كاری را بدون دلیل شروع نمی‌كند. شما در دل قصه كتاب براحتی می‌توانید دلایل كارها و اقدامات كاراكترها را از خود قصه و روندی كه طی می‌كند، پیدا كنید. وقتی قرار شد در این فیلم بازی كنم، طراحی‌های خودم از قصه را به تیم برتن، كارگردان فیلم نشان دادم. او هم متقابلا طراحی‌های خودش را به من نشان داد. اصلا شبیه هم نبودند (می‌خندد.) هریك از ما این كاراكتر را یك جوری درك كرده بودیم و در طول كار كوشیدیم این دیدگاه‌های متفاوت را به شكلی منطقی، به یكدیگر نزدیك كنیم. در وجود كاراكتری كه در فیلم بازی می‌كنم، رنگ و سرزندگی خیلی زیادی وجود دارد.

در مورد دوستی ویژه‌تان با تیم برتن صحبت می‌كنید، آیا او سر صحنه به شما اجازه می‌دهد كه به عنوان یك بازیگر هر كاری كه می‌خواهید انجام دهید؟
مهم‌ترین چیزی كه در این رابطه می‌توانم بگویم، این است كه او آدم خیلی خوش‌شانسی است كه به من حدود 7 بار نقش داده است! این بهترین بخش كار است. من منتظر هشتمی و نهمی هم هستم. اصل قضیه این است كه ما ارتباط كاری خیلی خوبی با یكدیگر داریم، همدیگر را خیلی خوب درك می‌كنیم و این در حالی است كه خیلی وقت‌ها اصلا با هم حرف نمی‌زنیم. این درك متقابل بدون صحبت و بحث بین ما ایجاد شده است. وقتی سر صحنه فیلمبرداری من و تیم درباره كاراكتر یا فیلمنامه حرف می‌زنیم، خیلی‌ها با تعجب به ما نگاه می‌‌كنند. آنها اصلا متوجه نمی‌شوند ما در حال صحبت درباره چیزی هستیم. یك بار یك نفر كه صحبت‌های ما دو تا را با یكدیگر دیده بود، به من گفت: من كه یك كلمه از حرف‌های شما را متوجه نشدم و نفهمیدم. راستش را بخواهید، خودم هم نمی‌دانم چرا این طوری است. اما هر دوی ما، این جوری صحبت كردن را دوست داریم.

آیا هیچ‌وقت به این‌‌فكر نكرده‌اید كه شبیه كاراكتر رابین هود شوید و از ثروتمندان بدزدید و به فقرا بدهید؟

این دقیقا همان كاری است كه من در 25 سال اخیر انجام داده‌ام. (می‌خندد) منظورم این است كه واقعیت همین است. من كارم را با فروشندگی كالاهای معمولی مثل قلم و خودكار شروع كردم. در یك مغازه گازفروشی كار كردم. مدتی هم مكانیك بودم. انواع و اقسام كارها را كردم. در تمام این مدت هم تلاش داشتم به فقرا كمك كنم.

در جایی گفته‌اید دوره‌ای كه جان دیلینجر در آن زندگی می‌كرد، فضا و حال و هوایی داشت كه آدم‌ها هنوز انسان بودند. منظورتان از این جمله چه بوده است و با جامعه‌ای كه در فرانسه در آن زندگی می‌كنید، چقدر رابطه دارید و درگیر مسائل آن هستید؟

در دهه‌های 20، 30 و 40 میلادی آدم‌ها هویت بیشتری داشتند و برای هر كاری كه می‌كردند حس قوی و دلیلی خوب داشتند. آن زمان آدم‌ها خودشان بودند و آن گونه زندگی می‌كردند كه خودشان دوست داشتند. اما روش زندگی مردم امروزی این گونه نیست. این روزها آدم‌ها فردیت خودشان را حفظ نمی‌كنند. یك جورهایی، همه شبیه هم شده‌اند. لباس‌هایی كه آدم‌ها ــ بویژه بچه‌ها ــ به تن می‌كنند، خیلی شبیه هم هست. شما از این طرف شهر به آن طرف شهر می‌روید و می‌بینید كه آرایش مو و لباس‌ها عین هم هست. انگار كه از جای خودتان تكان نخورده‌اید.

خیلی جای تعجب است كه شما سال‌هاست در فرانسه زندگی می‌كنید و هنوز در هیچ فیلم فرانسوی ایفای نقش نكرده‌اید، آیا هیچ طرح و برنامه‌ای برای این كار ندارید؟

تا به حال فرصت و موقعیت آن پیش نیامده است، ولی برنامه‌هایی برای این كار دارم، تصمیم دارم در آینده فعالیت‌های بازیگری‌ام را در فرانسه بیشتر كنم. یك فیلم در فرانسه بازی كردم كه تجربه خیلی خوبی برایم نبود. البته هنگام فیلمبرداری خیلی لذت بردیم، ولی خود فیلم چندان جالب توجه نبود.

«دشمن مردم» با دوربین اچ‌دی (فیلمبرداری با كیفیت بسیار بالای دیجیتالی)‌ گرفته شده است، دوربینی كه شما برای اولین بار با آن كار كرده‌اید. در این باره برایمان صحبت می‌كنید؟

این شیوه سایه‌روشن‌های خیلی خوبی را در فضاسازی خلق كرد كه خیلی به كمك حال و هوای قصه و ماجراها آمد. تصاویر در این دوربین، خیلی شفاف‌تر و بهتر هستند و احساس می‌كنم ریزه‌كاری‌ها را خیلی بهتر به نمایش می‌گذارند. تیم هم در فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» از قابلیت‌های این دوربین به نفع قصه فیلم استفاده كرده است. برای خود من، ظاهر شدن در مقابل دوربین اچ‌دی آرزویی بود كه بالاخره برآورده شد.

دیلینجر نشان و مشخصه دوران «افسردگی بزرگ» آمریكا در دهه 30 میلادی بود. با توجه به مشكلاتی كه آمریكا در حال حاضر با آن روبه‌روست، حس می‌كنید حالا هم دوباره فضایی برای او وجود دارد؟
حتما. شرایط معاصر هم می‌تواند او یا كسی مثل او را خلق كند. در خیلی جاها و در بسیاری از سطوح من شاهد چنین چیزی بوده‌ام، ولی فكر نمی‌كنم بتوانیم یك چیزهایی را به صورت فردی در حال حاضر داشته باشیم.

آیا قسمت چهارم مجموعه فیلم «دزدان دریایی كارائیب» ساخته می‌شود؟

خیلی خوب است كه چنین اتفاقی بیفتد. همه ما می‌خواهیم این فیلم ساخته شود، ولی همه چیز منوط به یك فیلمنامه خوب، جذاب و دقیق است. همه می‌خواهیم مطمئن باشیم كه باید آن را ساخت. هدف فقط این نیست كه قسمت دیگری از این فیلم ساخته شود. هدف این است فیلمی كه ساخته می‌شود،‌ مورد پسند كامل تماشاگران قرار گیرد و منتقدان سینمایی هم آن را تایید كنند.
[ 17 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

تولید چهارمین قسمت از مجموعه "اسپایدرمن" اوایل سال 2010 آغاز می‌شود و مدیران استودیو سونی در کمال آرامش جیمز وندربیلت را برای نگارش فیلمنامه قسمت‌های پنجم و ششم مرد عنکبوتی استخدام کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، ورایتی اعلام کرد وندربیلت نخستین نویسنده "اسپایدرمن 4" بود که سم ریمی کارگردان از دیوید لیندسی ـ ابیر نمایشنامه‌نویس خواست فیلمنامه او را بازنویسی کند و حالا گری راس در حال نوشتن نسخه نهایی فیلمنامه است. مدیران سونی امیدوارند تولید "اسپایدرمن 4" اوایل 2010 آغاز و فیلم برای اکران در مه 2011 آماده شود.ریمی موافق تمام ایده‌های وندربیلت نیست، اما مدیران دو شرکت کلمبیا پیکچرز و مارول استودیوز چنین عقیده‌ای ندارند و ابتدا قرار بود وندربیلت فیلمنامه قسمت‌های چهارم و پنجم را بنویسد و این دو فیلم با بازیگران مشترک پشت سر هم تولید شوند. بعد این ایده منتفی و قرار شد وندربیلت روی فیلمنامه "اسپایدرمن" پنج و شش کار کند.هنوز مشخص نیست که ریمی، توبی مگوایر و کرستن دانست برای قسمت‌های پنجم و ششم ماجراهای مرد عنکبوتی بازمی‌گردند یا نه. کارگردان و بازیگران اصلی "اسپایدرمن" برای سه قسمت با سونی قرارداد بسته بودند و برای تولید قسمت چهارم یک قرارداد تازه امضا کردند. اگر حضور این سه منتفی شود، "اسپایدرمن" سرنوشتی تازه خواهد یافت.پیش از این اعلام شده بود سم ریمی به زودی روی صندلی کارگردانی پروژه سینمایی "دنیای جنگ‌آوری" می‌نشیند که بر اساس یک بازی محبوب رایانه‌ای به همین نام تولید می‌شود. او که فیلم سینمایی "مرا به جهنم ببر" را روی پرده دارد، سال 1981 با "مرده شریر" به فیلمسازی سرشناس تبدیل شد و قصد دارد نسخه امروزی این فیلم موفق را برای اکران در سال 2010 آماده کند.

فیلمساز 50 ساله آمریکایی سال 2002 نخستین قسمت از سه‌گانه "اسپایدرمن" را با هزینه‌ای 140 میلیون دلاری روانه پرده سینماها کرد که 404 میلیون دلار در آمریکا و 400 میلیون دلار در دیگر نقاط دنیا فروخت. "اسپایدرمن 2" در 2004 در آمریکای شمالی 375 میلیون دلار و دیگر نقاط جهان هم همین مقدار درآمد داشت."اسپایدرمن 2" در سه رشته فنی نامزد اسکار شد و در نهایت اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را از آن خود کرد. سومین قسمت ماجراهای مرد عنکبوتی با بازی توبی مگوایر با هزینه 260 میلیون دلاری تولید شد و در هفته اول اکران در آمریکا 151 میلیون دلار فروخت. فروش نهایی "اسپایدرمن 3" در دنیا 891 میلیون دلار بود.ریمی چهارمین قسمت از مجموعه ماجراهای مرد عنکبوتی را برای اکران در سال 2011 آماده خواهد کرد. "مرا به جهنم ببر" وی از اوایل ماه ژوئن در آمریکا و کانادا روی پرده رفته و تا امروز حدود 42 میلیون دلار فروخته است. این فیلم اولین بار ماه مه گذشته در جشنواره کن به نمایش درآمد و آلیسن لومن و جاستین لانگ در آن بازی کرده‌اند.ریمی ابتدا برای کارگردانی "اسپایدرمن 4" مردد و انتظار می‌رفت روی صندلی کارگردانی "هابیت" بنشیند، اما پس از آنکه حضور گیرمو دل تورو در این پروژه قطعی شد، ریمی هم به پروژه محبوب خود پیوست. وندربیلت فیلمنامه فیلم‌های سینمایی "بازندگان" و "زودیاک" دیوید فینچر را در کارنامه دارد.

مرد عنکبوتی 3

[ 17 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

استیون اسپیلبرگ فیلم سینمایی «هاروی» را برای دو استودیو فوکس و دریم‌ورکس کارگردانی می‌کند که بازسازی فیلمی کلاسیک به همین نام با بازی جیمز استوارت است.
اسکرین دیلی اعلام کرد مراحل انتخاب بازیگران و پیش‌تولید پروژه «هاروی» به تازگی آغاز شده و احتمال می‌رود فیلم فیلمبرداری از اوایل سال آینده میلادی آغاز شود. هنوز زمان دقیق اکران مشخص نشده، اما گفته می‌شود فوکس و دریم‌ورکس روی نمایش عمومی آن در اواخر سال 2010 حساب باز کرده‌اند.فیلمنامه «هاروی» را جاناتان تروپر می‌نویسد که نخستین تجربه فیلمنامه‌نویسی این رمان‌نویس آمریکایی است و قصد دارد یک روایت امروزی از نمایشنامه برنده جایزه پولیتزر مری چیس ارائه کند. داستان درباره مردی عجیب و غریب به نام الوود پی. دود و دوستی او با یک خرگوش نامرئی و غول‌پیکر است.نمایشنامه «هاروی» نخستین بار سال 1949 در برودوی روی صحنه رفت و نسخه سینمایی آن یکسال بعد به کارگردانی هنری کاستر بر اساس فیلمنامه‌ای از مری چیس تولید شد. فیلم سال 1951 جوایز اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای جوزفین هال به ارمغان آورد و استوارت هم برای بازی در آن نامزد اسکار و گلدن گلوب بازیگری شد.اسپیلبرگ و دان گرگوری «هاروی» را تهیه می‌کنند که فوکس قرن بیستم سال 2008 حق اقتباس سینمایی از نمایشنامه آن را از به خود اختصاص داده بود. فیلمساز سرشناس آمریکایی با صدور بیانیه‌ای درباره فیلم تازه خود گفت: "خوشحالم که پس از «گزارش اقلیت» دوباره با دوستم تام روتمن کار می‌کنم. دریم‌ورکس پیشتر تجربه‌هایی سودمند با فوکس داشته و من منتظر پروژه تازه‌ام.

خبر قطعی آغاز تولید پروژه «هاروی» به کارگردانی اسپیلبرگ در حالی اعلام شد که فیلمساز برنده اسکار چند روز پیش گفته بود چنان تحت تاثیر فیلمنامه پل آتاناسیو از ماجراهای جاسوسی «مت هلم» قرار گرفته که احتمال دارد علاوه بر تهیه‌کنندگی این پروژه، روی صندلی کارگردانی آن هم بنشیند.فیلمساز سرشناس آمریکایی که آخرین بار «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» را سال 2008 در مقام کارگردان روی پرده سینماها داشت، علاقه خود را به تولید پروژه «مت هلم» ابراز کرده و در صورتی که مشکلات میان دو استودیو دریم‌ورکس و پارامونت حل شود، شاید او هم به خواسته خود برسد.اسپیلبرگ این روزها فیلم سینمایی «ماجراهای تن تن: راز تک‌شاخ» را در مراحل پس از تولید دارد که فیلمنامه آن را جو کورنیش بر اساس داستان‌های هرژه نوشته و قرار است 23 دسامبر 2011 اکران شود. دانیل کریگ، سایمن پگ، جیمی بل، اندی سرکیس و نیک فراست در تازه‌ترین اقتباس سینمایی از ماجراهای روزنامه‌نگار ماجراجو بازی کرده‌اند.

[ 17 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
نشریه دنیای سینما : تمام مطالب روز وبسایت را به صورت روزنامه مطالعه کنید! ( روزهای فرد منتشر میشود) 

برای دریافت نشریه روی لینک زیر کلیک کنید

 

[ 16 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«جان لستر» تهيه‌‌كننده و كارگردان مطرح دنياي انيميشن، كارگردان اين نسخه خواهد بود. نخسه اصلي فيلم كه سال قبل با فروشي 160 ميليون دلاري صدرنشين جدول گيشه نمايش سينماي ژاپن شد، از روز جمعه در حدود هزار سالن سينماي آمريكاي شمالي اكران عمومي شد. در اين فيلم كه به زبان انگيسي دوبله شده، بازيگراني مثل «كيت بلانشت»،«مت ديمون» و «تينافي» صداي خود را به كاراكترهاي اصلي قصه قرض‌ داده‌اند. به گفته لستر: «اين فيلم قصه و حال و هواي بسيار جذابي دارد و حيف است كه نسخه انگليسي زبان توسط كمپاني والت ديزني تهيه نشود.
ما امتياز ساخت نسخه جديد آن را از «هايائو ميازاكي» تهيه كننده و كارگردان آن خريداري كرده‌ايم و بزودي كار توليد آن آغاز مي‌شود.» اين هنرمند كهنه‌كار تاكيد مي‌كند كه نسخه جديد به حال و هواي كلي نسخه اريژينال وفادار خواهد ماند.
در همين حال، جان لستر قصد دارد تمام انيميشن‌هاي ميازاكي را در آمريكاي شمالي توزيع كند. او مي‌گويد: «از همكارانم در كمپاني والت‌ديزني درخواست كردم تمام فيلم‌هاي اين هنرمند را براي نمايش عمومي در آمريكا و كانادا خريدار كنند. من اين فيلم‌ها را ديده‌ام و مي‌خواهم تمام دوستداران سينماي انيميشن در آمريكا و بقيه نقاط جهان هم آن‌ها را ببينند. انيميشن‌هاي ميازاكي حال و هوايي فانتزي، خلاق و حساس دارند.» كمپاني والت ديزني در شرايطي قصد بازسازي انگليسي زبان «پونيو» را دارد كه گروهي از منتقدان سينماي عقيده دارند «بالا» انيميشن موفق و جذاب اين كمپاني، با الهام از انيميشن قبلي ميازاكي «قلعه متحرك هاول» ساخته شده است. در اين انيميشن هم مثل انيميشن والت ديزني، يك خانه بزرگ كه در حال حركت است نقش يكي از كاراكترهاي اصلي قصه را بازي مي‌كند و بحث‌هاي محيط زيستي در آ‌ن مطرح مي‌شود. ميازاكي 68 ساله كارگردان «شهر ارواح» نيز هست. اين فيلم كه چهار سال قبل در آمريكا اكران عمومي شد، موفق شد جايزه اسكار بهترين انيميشن‌ سال را از آن خود كند. انيميشن «پونيو»ي او كه با الهام از «پري دريايي كوچولو» انيميشن موفق دهه هشتادي كمپاني والت ديزني ساخته شده، قصه يك ماهي را تعريف مي‌كند كه مي‌خواهد تبديل به انسان شود و دوستي او با يك پسربچه كوچولو، سرآغاز ماجراجويي‌هاي شگفت‌انگيز فيلم است.
جان لستر تهيه كننده و كارگردان انيميشن‌هاي مطرحي مثل «قصه اسباب‌بازي» و «ماشين‌ها» است. كمپاني ديزني در حال توليد قسمت‌هاي جديد هر دو انيميشن است.


[ 16 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
رابرت ردفورد 71 ساله، كه روز دوشنبه همين هفته سالگرد تولد اوست، با اين كه در سال 1962 وارد سينما شد، اما به عنوان يك بازيگر دهه هفتادي شناخته مي‌شود. فرق او با بازيگران كمي از خودش عقب‌تر يا برخي هم‌نسلانش، در همين است كه او در دهه 60 سينما چيزي براي عرضه كردن نداشت و در دهه 70 بود كه ستاره بختش درخشيد و ناگهان ره صد ساله را يك‌شبه پيمود و از آن پس به چهره‌اي مقبول در سينماي آمريكا بدل شد. ردفورد بيش از آن كه مثل پل نيومن بازيگر توانايي باشد، مقبول است. مثل مارلون براندو غول بازيگري نيست، اما مقبول است. محبوبيت جيمز دين را ندارد اما مقبول است. مثل رابرت دنيرو و آل پاچينو و جك نيكلسون بازيگر دوران نيست و كم‌كار است، اما مقبول است. در ميان فهرست بهترين بازيگران تاريخ سينما، حداقل هيچ‌گاه ميان ده تاي اول نبوده و نيست و احتمالا نخواهد بود، اما مقبول است. كارگرداني‌اش به اندازه كلينت ايستوود خبرساز نيست و توانايي‌اش در اجرا و فيلمسازي به گرد پاي وودي آلن هم نمي‌رسد، اما مقبول است. چهره‌اش شباهتي به جوان‌مانده‌هاي شيك‌وپيك ندارد و فرسنگ‌ها فاصله است ميان سليقه او در انتخاب نقش با مثلا شون كانري، اما مقبول است...اين مقبوليت از كجا مي‌آيد؟ ديويد تامسون بزرگ‌ترين و نام‌آشناترين تحليلگر بازيگري، در ديدگاهي كلي، «متوسط بودن» و «رعايت حداقلي استانداردها» را در اغلب موارد، ضامن ماندگاري و تداوم مي‌داند. بحث ارزشمند او با تكيه بر مصداق‌هايي چون رابرت ردفورد است كه هرگز از او به عنوان بازيگر يا كارگرداني درجه‌يك نام برده نمي‌شود اما تقريبا تا حالا پيش هم نيامده كه منتقدي او را به خاطر گرايش‌هايش در بازيگري و كارگرداني سرزنش كند.ردفورد كارش را با ورزش آغاز كرد و علاقه‌اش به بيس‌بال باعث شد تا در اين عرصه پيشرفت كند. سپس ورزش را كنار گذاشت و به هنر نقاشي رو آورد. براي پيگيري اين علاقه‌اش عازم اروپا شد اما توفيقي نيافت و دست از پا درازتر برگشت. در آمريكا، ضمن ادامه كار نقاشي، در كلاس‌هاي هنرپيشگي هم شركت مي‌كرد و در حاشيه اين آموزش‌ها، گاه فرصت مي‌يافت تا در نمايش‌هايي كوچك نقش‌هايي هم بازي كند؛ نقش‌هايي كه آنقدر برجسته نبودند كه ناگهان كسي را از فرش به عرش برسانند و آنقدر هم سبُك و بازاري نبودند كه كسي رغبتي به ديدن‌شان نداشته باشد. به برادوي راه يافت و يواش‌يواش با اقبال مساعدي كه داشت، به سينما راه يافت و در همان 5 سال اوليه حضورش، نقش‌هايي در فيلم‌هاي آرتور پن (تعقيب) و سيدني پولاك (اين ملك محكوم است) به دست آورد. اين دو فيلم با وجود كارگردانان معتبرشان و مهم‌تر از آن با وجود بازيگران بزرگي كه در آنها شركت داشتند (مارلون براندو در اولي و ناتالي وود در دومي) و حتي با وجود اهميت‌شان از نظر كيفي، اما عرصه‌اي براي جهش رابرت ردفورد فراهم نكردند. اصلا بياييد به چهره و ظاهر اين بازيگر در سال‌هاي جواني‌اش در فيلم‌هاي نام برده شده دقت كنيد و حتي او را در پرحاشيه‌ترين فيلم‌هاي زندگي‌اش (مثل «پيشنهاد بي‌شرمانه» ساخته آدريان لين) مجسم كنيد و از خودتان بپرسيد آيا اين ظاهر مي‌تواند ذره‌اي جاه‌طلبي در عرصه بازيگري داشته باشد؟

رابرت ردفورد مهم‌ترين فيلم دوران اوليه حرفه‌اي‌اش را درست در آستانه دهه 70 بازي كرد؛ پابرهنه در پارك (جين ساكس.) او در اين فيلم در كنار جين فاندا ايفاي نقش كرد كه اثري ريتميك، سرخوشانه و نسبتا قابل‌دفاع بود كه فروش خوبي هم داشت. در اين سال‌ها فيلمسازان مستعد و تك‌رو، همچون جين ساكس و مايك نيكولز، به تبعيت از جوزف ال منكيه‌ويچ روي نمايشنامه‌هاي مدرن كار مي‌كردند و آنها را بدل به نسخه سينمايي مي‌كردند. ويژگي اين آثار، علاوه بر روشنفكرانه بودن، محبوبيت آنها نزد طبقه متوسط جامعه آمريكا و مخاطباني بود كه تحولات سياسي و ايدئولوژيك اواخر دهه 60 را درك كرده بودند و با همان ذهنيت‌ها و گرايشات پا به دهه 70 گذاشته بودند. آنان طالب زبان و «چيز» تازه‌اي از سينما بودند كه اين فيلم‌ها سخاوتمندانه نيازشان را مرتفع مي‌ساخت تا هر وقت سخن از سينماي هنري به ميان مي‌آيد، محقرانه دست‌شان به سمت فيلم‌هاي پرمدعاي فرانسوي دراز نباشد.رابرت ردفورد در سال‌هاي عمر بازيگري‌اش در فيلم‌هاي تقريبا مهمي بازي كرد (مي‌توانيم كارنامه‌اش را مثلا با پل نيومن مقايسه كنيم تا معناي «تقريبا» را در جمله قبلي بهتر درك كنيم) مثل «بوچ كاسيدي و ساندانس كيد» و «نيش» كه اتفاقا در هر دو با پل نيومن هم‌بازي بود و اتفاقا هر دو را يك كارگردان ساخت؛ جورج روي هيل. هماوردي ردفورد و نيومن در اين دو فيلم، همسان و مشابه هماوردي كلارك گيبل و چارلز لاوتون در «شورش در كشتي بونتي» يا هماوردي رابرت دنيرو آل پاچينو در «مخمصه» و شاخ‌وشانه كشيدن سيدني پواتيه و راد استايگر در «در گرماي شب» است. اين كه نتيجه اين رقابت جذاب و دلنشين در اين دو فيلم، به سود پل نيومن بوده يا رابرت ردفورد، به سليقه خوانندگان اين سطور برمي‌گردد و البته انصافشان اما حقيقت اين است كه عملكرد نيومن در سال‌هاي قبل و بعد از همكاري‌اش با ردفورد، در قياس با عملكرد ردفورد، تقريبا به‌وضوح نشان مي‌دهد كه نام كدامشان بيشتر در حافظه سينمادوستان خواهد ماند. محبوبيت اين 2 فيلم ميان منتقدان و البته تماشاگران و اسكارهايي كه نصيب «نيش» شد، ناخودآگاه جايگاه ردفورد را به حدي رساند كه در مقطعي هم ادعاي ستاره بودن كند و هم شأن و منزلتي هم‌پايه بزرگان عرصه بازيگري براي خودش متصور باشد.اما ردفورد بازيگر با ردفورد كارگردان در يك نقطه به تعادل رسيدند؛ مقبوليت. مقبوليت ردفورد در سينماي آمريكا بيش از آن كه معلول شاهكارهايش باشد، به‌خاطر گرايش‌هاي روشنفكرانه و سياسي اوست. در واقع مي‌شود او را كنار شون پن، مايكل مور و جودي فاستر گذاشت و گفت كه اينان همواره مترصدند تا چيزي را درباره وضعيت حقوق بشر يا جنگ عراق يا سياست‌هاي توسعه‌طلبانه بوش بيان كنند. درباره ردفورد بر خلاف آن چند اسمي كه رديف كرديم، صراحتا بايد گفت كه توانايي‌اش در سينما تحت‌الشعاع شخصيت برجسته اوست. اگر 50 سال ديگر درباره رابرت ردفورد صحبت شود، همان اندازه كه بازيگري و كارگرداني‌اش مورد توجه است، تلاش او براي تأسيس انستيتو ساندانس و جشنواره‌اي به همين نام مورد ستايش است. ساندانس نامي است كه از فيلمسازان مستقل سينماي آمريكا كه دلشان نمي‌خواهد در نظام استوديويي كار كنند، حمايت مي‌كند. رابرت ردفورد بنيانگذار اين انستيتو و جشنواره است و پدر معنوي بسياري از فيلمسازان جوان و مستقل آمريكايي.اما انگار داريم زياده‌روي مي‌كنيم و ممكن است خواننده احساس كند كه تعبير ما از مقبوليت در عين متوسط بودن درباره رابرت ردفورد، يعني اين كه او بازيگري است معمولي و كم‌ارزش. اين تلقي غلط است. اگر قرار باشد ردفورد را با بزرگان عرصه بازيگري مقايسه كنيم، او ممكن است چهره شاخصي در كنار برادو، بوگارت، گرانت، استيوارت، وين، ماستروياني و حتي هم‌نسلاني مثل داستين هافمن و مريل استريپ نباشد، اما شأن و منزلتش بسيار بالاتر از بازيگران سينماي تجاري آمريكاست.

به بازي‌اش در صحنه‌هاي كوهستان «بوچ كاسيدي و ساندانس كيد» دقت كنيد كه چقدر ملموس، باورپذير و صميمي است. يا فيلم‌هاي مهم ديگرش مثل «گتسبي بزرگ» ساخته جكي كليتون،‌ «3 روز كندور» ساخته سيدني پولاك، «همه مردان رئيس‌جمهور» ساخته آلن جي پاكولا، «پلي در دوردست» ساخته ريچارد آتن بورو، «از درون آفريقا» ساخته سيدني پولاك، «بروبيكر» ساخته استوارت روزنبرگ و «پيشنهاد بي‌شرمانه.» اما او دقيقا برخلاف وودي آلن و كلينت ايستوود انگار خودش هم از توانايي بازيگرش مطلع است كه در فيلم‌هايي كه مي‌سازد عموما بازي نمي‌كند! رابرت ردفورد كه يكي دو بار كانديداي اسكار شده (از جمله براي بازي در فيلم جورج روي‌هيل) يك بار براي كارگرداني «مردم عادي» جايزه اسكار بهترين كارگردان را گرفت و فيلمش هم به عنوان بهترين فيلم سال انتخاب شد.ويژگي ديگر رابرت ردفورد اين است كه اتفاقا برخلاف پل نيومن، در سنين ميانسالي و پيري نيز كماكان مقبول و پذيرفتني است. آنقدر اين نكته درباره‌اش اهميت دارد كه ردفورد هنوز قابليت بازي كردن در نقشي نزديك 20 سال جوان‌تر از خودش را هم دارد؛ و اين يك موهبت است...

[ 16 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

نام فیلم: My Sister’s Keeper

ژانر: درام و اقتباسی

زمان فیلم: یک ساعت و چهل و شش دقیقه

تاریخ اکران: ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹

درجه فیلم: PG-13

بازیگران: کمرون دیاز، الک بالدوین، چان کیوزاک و…

کارگردان: Nick Cassavetes

خلاصه داستان:


سارا و برایان فیتزجرالد متوجه میشوند که دختر کوچکشان سرطان خون دارد و چند سالی بیشتر زنده نیست. دکتر به آنها پیشنهاد میکند تا از راهی غیر دینی کودکی تولید کنند تا بتوانند از آن، در راه درمان کیت استفاده کنند. سارا هر کاری برای نجات کیت انجام می‌دهد. آنها در این مسیر صاحب فرزند جدیدی به نام آنا میشوند. اولین چیزی که از نوزاد برای درمان کیت مورد استفاده قرار میگیرد خون بند ناف است. همچنین بعد از چند سال پزشکان از مغز استخوان آنا برای کیت استفاده میکنند. مرحله بعدی آن است که آنا باید در ۱۱ سالگی باید یکی از کلیه هایش را به خواهرش اهدا کند. اما در این سن آنا بزرگ شده و میخواهد خودش برای بدنش تصمیم بگیرد او کلیه را اهدا نمیکند و همه خانواده می‌دانند که اگر کلیه به کیت نرسد چه اتفاقی خواهد افتاد.آنا به وکیلی روی می‌آورد که تنها به منافع آنا می‌نگرد و فقط آنها را پیگیری میکند. او برای این کار پولی که از پیش اندوخته را مورد استفاده قرار میدهد. قاضی از والدین آنا میخواهد که او را بیش از این تحت فشار قرار ندهند اما سارا به هیچ وجه آنا را درک نمیکند…

حاشیه ای از فیلم:

پیش از این قرار بود داکوتا فانینگ نقش یکی از دو خواهر را بازی کند اما وقتی بنا شد که موهای سرش را بتراشد از این پروژه صرف نظر کرد!

[ 15 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

نام فیلم: کینزی (Kinsey)                                              

کارگردان:  Bill Condon
بازیگران: Liam Neeson ، Laura Linney
زمان فیلم: ۱۱۸ دقیقه
درجه فیلم: R

امروزه بحثی در میان است که آیا باید درباره مسائل جنسی و جنسیتی بطور روشنفکرانه و آزاد صحبت کرد یا خیر. جامعه آزاد امروز هنوز این مبحث را تاب نمی آورد و درباره آن براحتی صحبت نمیکند. اما این اتفاقی است که در حدود   نیم قرن پیش توسط دکتر آلفرد کینسی به وقوع پیوست.کینسی استاد دانشگاه ایندیانا بود و او نخستین دانشمندی بود که به مطالعه رفتارهای جنسی انسان پرداخت. او کاری را انجام داد که برای اولین بار انجام میشد و تا به آن زمان درباره آن تصمیمی گرفته نشده بود. پروفسور کینسی تمام تلاشش را کرد تا مسائل و رفتارهای جنسی را از شایعات و نادانی ها و تعصبات کور مذهبی پاک کند و مطالعه علمی درباره این رفتار انسان انجام داد. دو کتاب پر حاشیه او که نقطه عطفی در مطالعات کینسی به شماد می‌رود عبارت بودند از، “رفتارهای جنسی انسان مذکر” که در سال ۱۹۴۸ به چاپ رسید و “رفتارهای جنسی در انسان مونث” که در سال ۱۹۵۳ به چاپ رسید. بیل کاندون (کارگردان فیلم) کسی بود که زندگینامه دقیقی از کینسی را به نگارش در آورده که شامل وقایع پیش از این دوران و اتفاقات زمان مطالعات وی میشد.کینسی در سال ۱۹۵۶ درگذشت و این فیلم بیشتر بر نقاط عاطفی و حساس زندگی او همچنین ماجرای چاپ دو کتاب معروفش متمرکز شده و کمتر به مسائل علمی حول شخصیت دکتر می‌پردازد. میتوان مطمئن بود که این فیلم در نمایش زندگی او با ما صادق است هر چند که تمام جزییات را بازگو نمیکند. مسئله دیگری که کینسی داخل فیلم را با شخصیت داستان زندگی او که به صورت سنتی شناخته شده است متفاوت میکند، شخصیت او در داخل چارچوب اجتماع است و علاقه او به رابطه داشتن بادیگران.

تصاویری که کارگردان از کینسی ارائه میدهد که چگونه مردم دهه‌های ۳۰ و ۴۰ را از نادانی درباره مسائل جنسی بیرون میکشد بسیار کارگر و تاثیر گذار است. مردم که با کینسی دیدار و گفتگو می‌کردند عموما اعتقاد داشتند که مدلهای گوناگون و غیر متعارف رفتارهای جنسی نه تنها غلط است، بلکه مضر نیز می‌باشند. بر همین اساس بیشتر این افراد خصوصا زنان در شب اول عروسیشان کاری جز بوسه بلد نبودند! در این تاریکی و ظلمت بود که کینسی نور علم و دانایی را پاشید و با این مسائل و جهل موجود در جامعه به شکل علمی برخورد کرد به شکلی که مطالب مورد بحث وی به چالش برانگیزترین مطالب علمی قرن بیستم بدل شد.در شب اول عروسی خود کینسی هر دو یعنی کینسی و همسرش کلارا باکره بودند. اولین تلاش آنها برای برقراری رابطه فاجعه آمیز بود. تنها بعد از مراجعه به متخصص مسائل جنسی بود که آنها توانستند رابطه درستی داشته باشند. بعد از این اتفاقات بود که کینسی تصمیم گرفت تا به عنوان مسئله علمی حل نشده به این ماجرا بپردازد و در باره آن پژوهش کند. سپس بعد از آن بود که کینسی به واسطه اندرزها و راهنمایی هایش در زمینه های جنسی به دکتر  مسائل جنسی معروف گشت و زمانی که دانشگاه ایندیانا تصمیم به برگزاری یه دوره آموزشی جنسی گرفت وی را برای تدریس انتخاب کرد. در این دوره آموزشی برخی به مخالفت با وی پرداختند اما عده ای نیز مباحث مطرح شده از جانب او را تازه و بدیع یافتند. وقتی کینسی به مصاحبه چهره به چهره با افراد داوطلب درباره پروژه جنسی خود پرداخت دو نفر از کسانی که در کلاسهای او از مباحثش استقبال کرده بودند را برای یاری دعوت به همکاری نمود.از دیگر مباحثی که کینسی در مطالعاتش به آنها پرداخت، مطالعه درباره عادات جنسی بود که بشر به دلیل شرایط اجتماعیش مجبور به کنار گذاشتن آنها شده بود. در همین راستا بود که او خود را درگیر یک رابطه همجنس خواهانه با یکی از همکارانش کرد و سپس در عین صداقت آن را با همسرش درمیان گذاشت.

بعد از انتشار اولین کتاب، او با یک شهرت فراوان روبرو شد که تصویر وی را به جلد مجلات و صفحه اول روزنامه‌های معتبر و البته صفحه تلویزیون کشاند. با انتشار کتاب جنجال‌ها بر سر آن آغاز شد اما با این وجود مطالعه عمومی و وسیع کتاب نیز شکل گرفت. پنج سال بعد دنباله این کتاب چاپ شد و این نسخه درباره رفتارهای جنسی زنان بود اما این بار کینسی با حجم بالایی از خشم و نفرت روبرو شد. در آن زمان هیچ کس نمیتوانست باور کند که زن یا دخترش مشغول خود ارضایی می‌شود و یا در پی داشتن رابطه با دختر دیگری میتواند باشد.در نیمه ابتدایی فیلم میبینیم که کینسی به دستیارانش اجازه می‌دهد که با وی مصاحبه کنند و در حین این مصاحبه با فلاش بک‌هایی به گذشته کینسی میرویم. در این تصاویر که از گذشته دکتر به نمایش در می‌آید او را به نحوی همکار و خدمتکار پدر می‌بینیم. پدری مقتدر که نظارت کاملی بر فرزندانش دارد. بعد از آن ماجرای ازدواج او با کلارا مطرح میشود. همچنین در ادامه زندگی تحصیلی وی انتقال او از یک زیست شناس به محقق رفتار جنسی انسانها نیز به نمایش در می‌آید. نیمه دوم فیلم نیز به مطالعات کینسی و پیشرفت او در مسائل علمی میپردازد و همچنین ماجرای چاپ دو جلد کتاب مشهور او را نشان میدهد. در کل میتوان گفت که تمرکز اصلی این فیلم بر کینسی به عنوان نویسنده این دو جلد کتاب است و کمتر به شخصیت مستقل وی پرداخته میشود.زمان فیلم کمتر از دو ساعت است و با یک بررسی اجمالی میتوان فهمید که اگر زیر داستان های بیشتری از زندگی کینسی در فیلم نشان داده میشد شاید زمان فیلم به ۳ ساعت میرسید.

[ 15 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

فیلم داستان دختری ۱۴ ساله به نام سوزی با بازی Saoirse Ronan را روایت میکند که پس از تجاوز توسط همسایه‎اش به قتل میرسد. او از بهشت به تماشای خانواده‎اش مینشیند که چگونه با ماجرای مرگ او روبه رو خواهند شد و همچنین قاتلش که تلاش میکند شواهد و مدارک قتل را پنهان کند…
بازیگران این فیلم عبارتند از مارک والبرگ در نقش پدر سوزی، ریچل ویس در نقش مادر، استنلی تاسی در نقش همسایه قاتل و سوزان ساراندن در نقش مادربزرگ خانواده. کارگردانی این فیلم نیز بر عهده پیتر جکسون (ارباب حلقه‎ها، کینگ کنگ) میباشد.
تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۰۹ برای اکران این فیلم در نظر گرفته شده است.

[ 15 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

در ابتدای اکران فیلم “X-Men Origins: Wolverine” هیو جکمن در طی مصاحبه هایی خبر از ساخت دنباله ی فیلم را میداد. در تازه ترین اخبار در مورد این دنباله خبر از رفتن شخصیت فیلم به ژاپن جایی که او تحت تعلیم آموزش های فلسفی و جنگی قرار میگیرد، میرسد.
جکمن در مصاحبه ای با ام تی وی نیوز ضمن شروع کار بر قسمت جدید چنین بیان میکند:”ژاپن جایی هست که داریم میریم و قراره که کار رو اونجا شروع کنیم.” همچنین او تایید کرد که مشغول کار بر قسمت های اولیه داستان میباشند.
همچنین او افزود:”من فکر میکنم که طرفدارها از این داستان خوششون بیاد. این داستان محبوب من در سری داستان های ولورین هست. این فیلمی هست که از همون ابتدا آرزوی ساختشو داشتم.

[ 15 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

اين فيلم دلهره‌آور و سياه با نام «چشم‌هاي جوليا» جلوي دوربين مي‌رود.
«چشم‌هاي جوليا» اولين همكاري مشترك دل تورو و شركت فيلم‌سازي اسپانيايي شينگل پس از فيلم موفق و تحسين شده «يتيم خانه» است. كل صحنه‌هاي «چشم‌هاي جوليا» در شهر بارسلون فيلم‌برداري مي‌شود و «گليم مورالس» براي كارگرداني انتخاب شده است.
فيلم‌نامه فيلم توسط او و «اوريول پائولو» به صورت مشترك نوشته شده است كمپاني «يونيورسال» فيلم را در اسپانيا فرانسه و آمريكاي لاتين پخش عمومي خواهد كرد. «بل روئدا» بازيگر اصلي «يتيم‌خانه» و «لوئيس هومار» كه با «آغوش‌هاي گسسته» به موفقيت زيادي دست پيدا كرده نقش‌هاي اصلي فيلم جديد را بازي مي‌كنند. قصه فيلم درباره زني است كه هنگام تحقيق درباره مرگ مشكوك و مرموز خواهر دو قلوي خود، به تدريج بينايي خود را از دست مي‌دهد. او كه احساس مي‌كند يك ماجراي عجيب و غيرعادي روبروست، تلاش مي‌كند واقعيت ماجرا را كشف كند.
كليد فيلم‌برداري «چشم‌هاي جوليا» پنجم اكتبر زده مي‌شود و قرار است كل قصه از ديدگاه كاراكتر اصلي آن جوليا ديده و پيگيري شود. به همين دليل صحنه‌هاي ترس و دلهره فيلم‌ حال و هواي تازه‌اي خواهد داشت
دل تورو به تماشاگران فيلم قول داده كه با ترس و دلهره ويژه‌اي روبرو شوند و منتقدان سينمايي بي‌صبرانه منتظر هستند تا ببينند اين ترس و دلهره چگونه روي پرده سينما به تصوير كشيده مي‌شود. فيلم با يك هزينه 8 ميليون دلاري تهيه خواهد شد. «دل‌تورو» كه اين روزها در نيوزيلند است اين هفته راهي اسپانيا مي‌شود تا مقدمات توليد «چشم‌هاي جوليا» را فراهم كند.
وي قرار است در نيوزلند فيلم دوقسمتي «هابيت» را كارگرداني كند. اين درام فانتزي ماجراجويانه، پيش‌درآمدي بر فيلم سه‌قسمتي «ارباب حلقه‌ها» است. قبل از اين قرار بود «پيتر جكسن» اين فيلم دو قسمتي را بسازد اما اختلاف او با شركت فيلم‌سازي «نيولاين» باعث كناره‌گيري او از اين پروژه شد. جكسن عليه نيولاين به دادگاه شكايت كرد و گفت: اين شركت، سود او از فروش كلان سه گانه «ارباب حلقه‌ها» را پرداخت نكرده است. همين اختلاف باعث شد تا شركت نيولاين براي كارگرداني دو قسمت «هابيت» از «گي‌يرمو دل‌تورو» دعوت به‌همكاري كند.

[ 10 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

سال 2007، شروعي تازه براي خرابكاران اينترنتي و هكرها بوده‌است تا علاوه بر افزايش تنوع عملكردهاي غيرقانوني، ‌روش‌هاي تخريبي عجيب و نامتعارفي را نيز برحسب خلاقيت شخصي خود ابداع كرده و مورد استفاده قرار دهند تا روش‌هاي نفوذ و تخريب بدافزارهاي رايانه‌اي نيز، به مراتب متنوع‌تر، متفاوت‌تر و نامتعارف‌تر از گذشته باشد.

مهم‌ترين اين ويروس‌هاي عجيب و غريب منتشر شده كه در زير مي‌بينيد:

 

ويروس موعظه‌گر!

كرم رايانه اي USBToy.A، با نفوذ به سيستم‌ها و در كنار فعاليت‌هاي تخريبي خود به تبليغ ديني و ارشاد مذهبي كاربران مي‌پردازد. به‌عنوان مثال اين بدافزار، در هنگام راه‌اندازي سيستم‌عامل، آيه‌هايي از انجيل را براي كاربر نمايش داده و براي مردم جهان، رستگاري الهي آرزو مي‌كند!

 

ويروسي كه زياد مي‌دانست!

تروژان Burglar.A، علاوه بر سرقت رمزهاي عبور و اطلاعات محرمانه ديگر، مشخصات دقيق جغرافيايي، اطلاعاتي و رايانه‌اي كاربران مورد حمله خود را به آنها اطلاع داده و به منتشر كننده خود ارسال مي‌نمايد.

 

كدمخرب، با آرزوهاي بزرگ!

كد مخرب ArmyMovement كه به طور خاص در تركيه مشهور شد، با ارسال پي‌درپي پيغام‌هاي غيرواقعي به كاربران به زبان تركي، ادعا مي‌كرد كه دستمزد كاركنان دولت در آينده تا سقف 50 درصد زياد مي‌شود!

 

يك ژورناليست تمام عيار!

كرم Rinbot.B بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي جهان داشت، زيرا علاوه بر تخريب وسيع سيستم، با نمايش يك مصاحبه تخيلي (اما كاملاً حرفه‌اي) با خبرگزاري CNN، از دلايل و انگيزه‌هاي خالق و منتشركننده خود، خبر مي‌داد.

 

سارق چيره‌دست!

هيچ نوع فايل، داده و يا اطلاعات مهم و حساس، از چشمان تيز بين XPCSpy،  در امان نيست. عبارت‌هاي تايپ‌شده در صفحات وب، اطلاعات مربوط به پنجره‌هاي بازشده، برنامه‌هاي اجراشده، وب‌سايت‌هاي مرورشده و يا حتي اي‌ميل‌هاي خوانده‌شده توسط كاربر، تنها بخشي از مواردي است كه اين كد خطرناك، سرقت مي‌كند.

 

ويروس شوخ طبع!

ويروسKetawa.A،‌ به جاي اجراي عملكردهاي تخريبي و ايجاد اختلال در فعاليت سيستم، با استفاده از زبان مالايايي به ارسال لطيفه‌هاي پي‌درپي براي كاربر و تشويق وي به خنديدن مي‌پردازد.

 

رفتار مهربان و خشونت پنهان!

ويروس Gronev.A كه سراغ جستجوگران موسيقي در اينترنت مي‌رود، برنامه Media Player را به‌طور خودكار اجرا كرده و شروع به نواختن يك سمفوني زيبا و مشهور با عنوان Lagu، مي‌كند. در حالي كه كاربر نگون‌بخت به قطعه دلنواز و درحال پخش، گوش مي‌دهد، رايانه وي به تدريج با تخريب و اختلال شديدي مواجه مي‌شود!

 

آكتورهاي بزرگ سينما!

سينما هميشه علاقه مندان حرفه‌اي و پروپاقرص خود را داشته است. طراحان و منتشركنندگان  Harreinx.A و Pirabbian.A با هدف قراردادن دوستداران اين هنر و ادعاي دانلود رايگان فيلم‌هاي پرفروش و پرطرفدار، كاربران را به كليك بر روي لينك‌هاي آلوده تحريك مي‌كنند!

 

وراج و جسور!

آرزو كنيد كه اولاً رايانه شما هيچ‌وقت توسط  ويروس BotVoice.A بي‌رحم آلوده نشود، دوم اين كه اميدوار باشيد لااقل هنگام ورود ناگهاني اين كد به رايانه، بلندگوهاي سيستم خاموش باشند.وگرنه BotVoice.A، حضور خود را با صدايي بلند به كاربر اعلام كرده و تا وقتي كه كليه فايل‌ها و داده‌هاي مهم سيستم را پاك كند، جملات خود را پي‌درپي تكرار مي‌كند.

[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

به نقل از سايت سينمايي سوره، اين فيلم محصول 1959و داستان آن بر مبناي نمايشنامه‌اي از «ليام اوبراين» به نگارش در آمده است. «پتي پيكر نابغه» در ژانر كمدي ساخته شده و «كليفتون وب» و «دوروتي مك گواير» از جمله بازيگران آن هستند. سلسله برنامه‌هاي سينما تك سپيده كه به اكران فيلم‌هاي مطرح سينماي جهان اختصاص دارد، ساعت 18 يكشنبه‌هاي هر هفته برگزار مي‌شود و علاقه‌مندان براي حضور در اين برنامه مي‌توانند به سالن شماره 2 سينما سپيده واقع در تقاطع خيابان‌ وصال شيرازي و انقلاب مراجعه كنند.

[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

به نقل از سايت سينمايي مووي وب، فيلم جديد «رابين هود» كه هنوز نامي براي آن انتخاب نشده است، به تهيه‌كنندگي كمپاني «برادران وارنر» و تهيه‌كنندگان فيلم‌هاي «شواليه تاريكي» و «300» و كارگرداني «نيكولاي فوگلسيگ» ساخته خواهد شد.
فيلمنامه اين پروژه سينمايي را نيز «جيسون هال» خواهد نوشت. به گزارش مووي وب، اگرچه هنوز جزئيات اين فيلم منتشر نشده است، ولي به گفته تهيه‌كنندگان آن، اين فيلم يك فيلم حادثه‌اي و اكشن است كه از براساس افسانه رابين‌هوود ساخته خواهد شد و به احتمال زياد محل فيلمبرداري آن نيز لندن خواهد بود. بنا براين گزارش، هنوز تاريخ توليد اين فيلم اعلام نشده است.

[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

به نقل از خبرگزاري رويترز، «كامرون داگلاس» كه در فيلم «اين در خانواده اتفاق مي‌افتد» در كنار پدر و پدربزرگش، «مايكل و كرك داگلاس» ايفاي نقش كرده بود به جرم خريد و فروش مواد مخدر و حمل مقدار زيادي مواد، به 10 سال زندان محكوم شد.
داگلاس 30 ساله كه 28 جولاي در هتل منهتن با مقدار زيادي از اين مواد دستگير شد، به گفته سخنگوي دادگاه عالي لس‌آنجلس، محكوم است كه تاكنون بيش از ده‌ها هزار دلار اين مواد را خريد و فروش كرده است. «كامرون داگلاس» در سال 2007 نيز در كاليفرنيا به جرم حمل كوكائين دستگير و پس از مدتي به قيد وثيقه آزاد شد.

[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

حسين سبحاني‌نيا نماينده مردم نيشابور و نايب رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار امور مجلس خبرگزاري فارس، با اشاره به سه آمريكايي بازداشت شده در مرز كردستان، اظهار داشت: اطلاعات ما در حد اخبار منتشر شده از رسانه‌هاي مختلف است اينكه هفته گذشته سه آمريكايي در منطقه كردستان بدون توجه به علائم موجود وارد خاك ايران شده بودند و مرزبانان جمهوري اسلامي ايران اين سه امريكايي را دستگير كرده بودند. وي در ادامه با بيان اينكه اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ساعت 6/5 صبح فردا جلسه هفتگي خواهند داشت، اضافه كرد: در جلسه فردا آخرين اخبار و مسائل اخير را بررسي مي‌كنيم كه بر اين اساس احتمال بررسي اجمالي در خصوص وضعيت اين سه آمريكايي بازداشت شده، اينكه آنها چه كسي بوده‌اند، جزئيات كار چه بوده و اطلاعات تكميلي در اين خصوص چه چيزي است وجود دارد.
سبحاني نيا با اشاره به كميته پيگيري وضعيت بازداشت شدگان حوادث اخير كه در كميسيون امنيت ملي تشكيل شد، تأكيد كرد: روز سه شنبه صبح هفته گذشته اعضاي اين كميته جلسه‌اي را تشكيل دادند كه قرار بود در اين جلسه اعضاي اين كميته از ديدارها، بازديد‌ها و جلسات خود جمع بندي كنند و گزارش اين جمع بندي را به لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي ارائه دهند.


[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

سرهنگ كريمي ، رئيس پليس آگاهي استان گيلان در تشريح جزئيات اين پرونده گفت: با تشديد اقدامات پليس آگاهي براي كنترل قاچاقچيان اموال فرهنگي و با انجام كارهاي اطلاعاتي، كارآگاهان پليس متوجه شدند چند قاچاقچي مدتي است در حال شناسايي مشتري براي فروش اشياي عتيقه خود هستند.
با محرز شدن فعاليت و شناسايي فروشندگان عتيقه تمامي اماكن مشكوك تحت كنترل نامحسوس قرار گرفت و در روز ملاقات، هنگامي كه آنها قصد رد و بدل اشيا را داشتند، كارآگاهان 3 نفر از آنان را دستگير كردند. در بازرسي از خودروي اين افراد، بيش از 5000 عدد سكه به وزن تقريبي 12 كيلوگرم و تعداد 8 عدد مفرغ به ارزش صدها ميليون تومان كشف و ضبط شد. متهمان پس از اعتراف به جرم خود، با صدور قرار قانوني روانه زندان شدند و تحقيقات تكميلي در اين زمينه ادامه دارد.

[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

به گزارش «جام‌جم» ، ساعت 30/14 بعدازظهر 14 مرداد امسال، يكي از اهالي خيابان نظام‌آباد تهران با مركز فوريت‌هاي پليسي 110 تماس گرفت و از قتل 2 زن جوان در طبقه اول خانه يكي از همسايه‌هاي خود خبر داد. پس از اين تماس، ماموران كلانتري 106 نامجو تهران به محل حادثه عزيمت كردند. در بررسي از اين محل معلوم شد اجساد 2 زن كه با روسري خفه شده و مورد آزار و اذيت قرار گرفته‌اند، يكي در مقابل حمام خانه و ديگري در اتاق خواب رها شده است. ماموران در بررسي اتاق‌هاي منزل متوجه شدند اثاثيه خانه به هم ريخته نشده و هيچ‌گونه سرقتي از محل حادثه صورت نگرفته است. ماموران كلانتري پس از كشف اجساد 2 زن به نام‌هاي فريبا و مريم، موضوع را به بازپرس هنرمند، كشيك ويژه قتل تهران اطلاع دادند. پس از آن ماموران اداره 10 آگاهي تهران همراه بازپرس كشيك قتل به محل حادثه رفتند و به تحقيق از ساكنان ساختمان محله حادثه و اهالي محل پرداختند و با هماهنگي قضايي، اجساد به پزشكي قانوني انتقال يافت.

تماس همسايه با پليس راز 2 قتل را برملا كرد

يكي از همسايه‌ها در اظهاراتش به پليس گفت: مريم  يكي از قربانيان  پرستار يكي از بيمارستان‌هاي تهران بود و بيماري‌ ام‌اس داشت و از 5 يا 6 سال قبل به همراه خواهرش در طبقه اول ‌محل حادثه  مستاجر بودند و هر از گاهي دومين قرباني  فريبا  كه همكارش بود، به ملاقات آنها مي‌آ‌مد. روز حادثه هنگام بازگشت به خانه‌ام متوجه شدم، خواهر مريم هراسان از خانه بيرون آمد و فرياد زنان و گفت: خواهرم و فريبا كشته شده‌اند و من به محل كار خواهرم در بيمارستان مي‌روم تا از آنها بخواهم اگر قاتل به محل كارش آمد، او را دستگير كنند. پس از گفتن اين حرف‌ها، از من دور شد. به اوضاع مشكوك شدم و همراه ديگر همسايه‌ها به خانه آنها رفتيم كه با اجساد فريبا و مريم روبه‌رو شديم و با پليس تماس گرفتيم. با اطلاعاتي كه اين همسايه در اختيار پليس قرار داد، جستجو براي يافتن خواهر يكي از قربانيان كه تنها شاهد حادثه بود، آغاز شد تا اين كه يك ساعت بعد وقتي اين دختر جوان به خانه بازگشت، از سوي پليس شناسايي شد و مورد تحقيق قرار گرفت.

شاهد حادثه از چنگال قاتل گريخت

تنها شاهد حادثه در اظهاراتش به پليس گفت: من و خواهرم به تنهايي زندگي مي‌كرديم و فريبا دوست خواهرم كه همكارش بود، اكثر مواقع به ديدن ما مي‌آمد. خواهرم بيماري‌ ام‌اس داشت و به همين دليل يكي از همكاران مرد او در بيمارستان هرازگاهي به خانه‌مان مي‌آمد و در تعمير وسايل خانه كمكمان مي‌كرد.روز حادثه فريبا به ديدن ما آمد و دقايقي بعد آن آقا هم براي تعمير آبگرمكن به خانه ما آمد. پس از بررسي آبگرمكن بيان كرد كه براي تعمير آن احتياج به آچار دارد و از من خواست از همسايه‌ها آچار بگيرم كه پذيرفتم و از خانه خارج شدم. در همين موقع فريبا هم براي خريد مواد غذايي با من همراه شد. وي ادامه داد: 10 دقيقه پس از آن كه از منزل خارج شديم، مرد قاتل با تلفن همراه من تماس گرفت و با ادعاي اين كه خواهرم بدحال شده، از من درخصوص قرص‌هاي خواهرم پرسيد كه من نيز محل نگهداري قرص‌ها را به او اطلاع دادم.در همين موقع فريبا كه نگران خواهرم شده بود، به خانه بازگشت و من نيز به سمت خانه يكي از همسايه‌ها رفتم تا پس از گرفتن آچار به خانه بازگردم.شاهد حادثه افزود: دقايقي بعد به اوضاع مشكوك شدم و به خانه بازگشتم و هر چه خواهرم و دوستش را صدا زدم، پاسخي نشنيدم. بنابراين به جستجوي داخل اتاق‌ها پرداختم كه ناگهان با اجساد آنها روبه‌رو شدم، جيغ زدم و داد و فرياد راه انداختم كه يكدفعه، همكار مرد آنها  متهم به قتل  از يكي از اتاق‌ها بيرون آمد و بيان كرد، آنها را كشته‌ام و اكنون نوبت مرگ توست. وحشت كردم و فريادزنان از خانه بيرون آمدم كه قاتل به تعقيب من پرداخت، اما در ميانه راه يكي از زنان همسايه مرا ديد و ماجرا را به او اطلاع دادم و تقاضاي كمك كردم و هراسان خود را به بيمارستان محل كار خواهرم رساندم و ماجرا را به مسوولان بيمارستان اطلاع دادم و از آنها تقاضاي كمك كردم، اما وقتي همراه آنها به خانه بازگشتم، خبري از مرد مهاجم نبود.با گزارش موضوع به بازپرس ويژه قتل تهران، دستور قضايي در اين ارتباط صادر و كارآگاهان جنايي اداره 10 آگاهي تهران، با اطلاعاتي كه از تنها شاهد حادثه به دست آوردند، دوباره به تحقيقات از اهالي محل حادثه و همكاران و مسوولان بيمارستان مذكور پرداختند كه معلوم شد، گفته‌‌هاي آنها با تنها شاهد حادثه مطابقت دارد. با مشخص شدن هويت قاتل فراري، كارآگاهان جنايي آگاهي تهران در قالب تيم‌‌هاي عملياتي، جستجوي ويژه‌اي را براي يافتن متهم فراري آغاز كرده‌اند تا پس از دستگيري وي راز قتل اين 2 زن پرستار فاش شود.

[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

 به نقل از روابط عمومي شبكه دو، در سريال «آنا»، قصه سه برادر به نام‌هاي رحيم، كريم و هاشم ارومچي، روايت مي‌شود كه به همراه مادرشان «آنا» و همسر و فرزندان‌شان در خانه پدري زندگي مي‌كنند. با پيدا شدن كيسه‌اي پر از طلا در زيرزمين اين خانه، داستان سريال شكل اصلي خود را پيدا مي‌كند و ... بر اساس اين گزارش، اين سريال 13 قسمتي روزهاي زوج ساعت 21:30 از شبكه دو پخش مي‌شود. «آنا» جايگزين سريال «شب مهتاب» است كه آخرين قسمت آن روز چهارشنبه 14 مرداد پخش شد. تهيه‌كننده اين سريال فرزين صالحي است و نويسنده و كارگردان آن باقر حبيب‌پيران و منصور باغباني هستند.
بازيگراني كه در اين سريال به ايفاي نقش پرداختند عبارتند از: آتش تقي‌پور، فاطمه طاهري (آنا)، هاشم چاووشي، صفرعلي كريمي، ماهرخ رفيع‌زاده، جمال ذوالقدر، سهند جعفري‌زاده، زنده ياد حسين حق‌پناه و ...

[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

دانلود کدهای active پاور دی وی دی 9 با حجم بسیار کم

[ 8 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

  دریافت روزنامه شماره ۱

 

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
آرزو
بيشتر مردها 2 آرزوي بزرگ دارند، اول داشتن خونه، دوم داشتن ماشين براي فرار از خونه!
 
کابینه
کابينه زندگي مشترک: زن=وزير سلب آسايش ، شوهر= وزير کار ، مادر زن= وزيرجنگ ، مادر شوهر=وزير اغتشاشات ، خواهر زن= جاسوس دو جانبه ، خواهر شوهر= وزيراطلاعات و بازرسي ، پدر زن= وزير ارشاد ، پدر شوهر= رئيس تشخيص مصلحت !
 
ضرب المثل ژاپنی !!!
زنهای زشت همیشه در عشق صمیمی هستند.
 
bf
از یه دختر می‌پرسن: چرا شما به پسرا میگین BF؟ میگه: آخه مخفف كلمات: بدبخت فلك زده است
[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

سینه سرخ

21 ژانويه تا 17 فوريه
1 بهمن تا 28 بهمن

یک برونگرای خونسرد که خلق آتشی خود را زیر نقاب پنهان میکند و بسیار خود رای و خود سر است. آنها افرادی مغرور و خانواده دوست هستند، گرچه گاهي کمی ستیزه جو می شوند.

 

 

 

سهره

18 فوريه تا 17 مارس
29 بهمن تا 26 اسفند

این افراد شخصیت هایی زرنگی هستند که بسیار حساس و همیشه گوش بزنگ اند. آنها طبیعتاً افرادی اجتماعی و جمع طلب هستند، چون اعتقاد دارند بودن در جمع به آنها احساس امنیت می دهد. باید بتوانند مَفَری برای خیالپردازی های خود پیدا کنند. گاهاً زودرنج و عصبی می شوند.

 

 

 

شاهین

18 مارس تا 14 آوريل
27 اسفند تا 25 فروردين

فردی مقتدر که جرات و گاهي عزم گستاخانه ی خود را به نمایش میگذارد. با مهارت خود از موانع مشکل ساز عبور می کند، اینکار را به طریقی انجام می دهد که انرژی خود را به هدر ندهد.

 

 

 

آلباتروس

15 آوريل تا 12 مي
26 فروردين تا 22 ارديبهشت

فکری سرگردان دارد، اما اگر در پی هدفی مشخص باشد، فرسخ های زیادی را حاظر است برای رسیدن به آن بپیماید. گهگاه اگر دید کافی نداشته باشد، ممکن است در جاهایی که نباید، گرفتار شود.

 

 

قمری

13 مي تا 9 ژوئن
23 ارديبهشت تا 19 خرداد

طبیعتاً آرامش طلب است و به آنچه نزدیک قلبشان باشد، نوک می زند. آنها از یک زندگی بسیار عاشقانه لذت می برند و به ندرت از آن خسته می شوند. آنها افرادی بردبار، سازگار، و جذاب هستند. فقدان خشونت در آنها گاهي باعث می شود که قربانی افراد درنده خو شوند.

 

 

عقاب

10 ژوئن تا 7 ژوئيه
20 خرداد تا 16 تير

شخصیتی بسیار با حترام که خصوصیات رویاپردازی زیادی دارد. آنها هیچوقت به دنبال کارهای بیهوده نمی افتند و با نگاه گیرای خود، مخالفان را سر جایشان مینشانند. آنها قادرند تا از جنبه های ناچیز و مادی انسانیت فراتر روند و بسیار با استعدادند.
 

 

 

بلبل

8 ژوئيه تا 4 آگوست
17 تير تا 13 مرداد

معمولاً قبل از اینکه دیده شوند، صدایشان به گوش می رسد. آنها همیشه حرفی برای گفتن دارند. اما بسیار با شنوندگان خود سازگارند. ظاهر غیرگیرای آنها شخصیتی را در خود پنهان دارد که منتظر شکوفایی است.

 

 

مرغ ماهیخوار

5 آگوست تا 1 سپتامبر
14 مرداد تا 10 شهريور

این هم یک شخصیت رنگی و پر زرق و برق دیگر است که همیشه مشتاق رویارویی است. آنها با سرعتی بسیار زیاد چرخی در اطراف می زنند و علاقه و وابستگی زیادی به آب دارند. بسیار حساس، تیز و باهوشند که باعث می شود شهامت شیرجه زدن در جاهایی را داشته باشند که دیگران حتی از نزدیک شدن به آن بیم دارند.

 

 

قو

2 سپتامبر تا 29 سپتامبر
11 شهريور تا 7 مهر

قو شخصیتی پیچیده دارد. با اینکه در ظاهر شخصی بسیار آرام و راحت است، در باطن برای سازگار کردن خود با سرعت دنیای مدرن، بسیار پرتلاش است. اگر شخصیت طبیعی دلپذیر آنها برانگیخته شود، ممکن است بسیار خشن و عصبانی شوند.

 

 

دارکوب

30 سپتامبر تا 27 اكتبر
8 مهر تا 5 آبان

شخصیتی خشن و سختکوش با بنیه و طاقت بسیار بالا. با درخواست حمایت دیگران برای ایده ها و اعتقاداتشان هیچ مشکلی ندارند، و برایشان مهم نیست که چقدر گیج و حواسپرت به نظر برسند. با طرز تفکر جانبی خود، برای موشکافی مشکلات و حل آن بسیار مفیدند. اما با شیوه ی زندگی پرسر و صدایشان، ممکن است دوست نداشته باشید که همسایه تان یکی از آنها باشد.

 

 

 کسترل ( باز کوچک )

28 اكتبر تا 24 نوامبر
6 آبان تا 3 آذر

ذهن هوشیارشان به آنها این امکان را می دهد که از یک موضوع به موضوع دیگری بپرند، بدون اینکه تمرکزشان به هم بخورد. آنها با اراده بسیار زیادی بر اهداف زندگیشان متمرکز میشوند، و از آنچه که در اطرافشان می گذرد آشفته و مضطرب نمی شوند. اعتماد به توانایی هایشان باعث ميشود به جاهایی صعود کنند که دیگران فقط رویای آن را در سر دارند. 

 

 

کلاغ سیاه

25 نوامبر تا 23 دسامبر
4 آذر تا 2 دي

آنها افرادی پر ابهت، گیرا و پر نیرو و مقاوم هستند. آنها از هم طرازان خود بسیار باهوش تر هستند و در حل مشکلات بسیار ماهر و زبر دستند. آنها عاشق رقابتند و از محیط های روباز و وحشی بسیار لذت می برند.

 

 

حواصیل

24 دسامبر تا 20 ژانويه
3 دي تا 30 دي

افرادی فریبنده و گول زننده هستند. بااینکه ممکن است اکثر اوقات افرادی تنها و منزوی به نظر برسند، اما نیازی به بودن در اجتماعات شلوغ را ندارند. در عبور از مسیر زندگی ممکن است در باتلاق هم گرفتار آیند، اما آنقدر مستحکم و استوار هستند تا با این مشکلات کنار آیند. طبیعت نامطمئن آنها باعث می شود که همواره به دنبال تحسین و تمجید اطرافیان باشند.  

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

ضمیمه کلیک روزنامه جام جم شماره ۲۴۶

پسورد : www.asandownload.com

لینک منبع : منبع

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

خوزه سند كه در باشگاه لانوس آرژانتين بازي مي كرد با 28 گل زده در فصل گذشته توجه ديه گو مارادونا را به خود جلب كرد و به تيم ملي آرژانتين دعوت شد.
وي پس از امضاي قرارداد با العين گفت: هر دو باشگاه به توافق رسيدند و تنها كاري كه من بايد انجام دهم اين است كه قرارداد را امضا كنم. سند 29 ساله 11 سال پيش از ريور پلات آغاز كرد و بعد در كلن، بانفيلد، لانوس و ويتوريا برزيل هم بازي كرد. العين سال گذشته با مقام سوم ليگ را به پايان رساند . 

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

به نقل از سايت ليورپول "آلبرتو آكويلاني " دو روز پس از انتقال ژابي آلونسو به رئال مادريد، رهسپار انگليس و تيم تحت رهبري رافائل بنيتس شد. اين هافبك ايتاليايي 25 ساله كه سابقه حضور در 11 بازي تيم كشورش را با دو گل زده دارد، با رقم 23 ميليون يورو قرارداد خود را تا تابستان سال 2013 با ليورپولي‌ها به امضا رساند. اين گزارش در حالي است كه برخي منابع انگليسي و ايتاليايي از كسب توافق با رقم فوق براي مدت چهار سال ولي با شرط حضور موفقيت آميز در تست پزشكي باشگاه دادند.
ليورپول از يك ماه قبل كه بحث فروش ژابي آلونسو به رئال مادريد جدي شد، كوشيد آكويلاني را به عنوان بازيكن هم پست او را از رم ايتاليا خريداري كند كه به اين خاطر در ابتدا 21 ميليون نيز پيشنهاد كرد و با افزايش دو ميليون يورو به هدف خود رسيد.


[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

فدراسيون فوتبال آمار و تاريخ فوتبال جهان فهرست بهترين تيم باشگاهي جهان را منتشر کرد که در آن پرسپوليس تنها نماينده ايران در اين فهرست است.به گزارش خبرگزاري فوتبال ايران، در اين فهرست تيم فوتبال پرسپوليس تنها نماينده ايران در اين فهرست با 75.5 امتياز در مکان 266 جهان قرار داد. تيم‌هاي بارسلونا، منچستريونايتد، استوديانتس و چلسي در رده هاي اول تا چهارم جهان قرار گرفته‌اند.

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

تيم فولاد در ليگ برتر با پيراهنهاي مارک دايي به ميدان رفت اين در حالي است که پس از تغيير آرم پيراهن تيم ملي کمتر باشگاهي از اين مارک استفاده مي کرد.
به گزارش خبرگزاري فوتبال ايران،  دايي که سالهاست مشغول توليد لباس است ، هنوز مثل برندهاي خارجي علامت مشخصه اي ندارد.لباس فولاد با نواري روي سرشانه ها شبيه البسه پوما بود که زماني لباس ملي را توليد مي کرد. از طرف ديگر ، پرسپوليس هم در بازي با مس با البسه مارک حصاري به ميدان رفت که از حيث رنگ و رو پيراهنهاي دهه 1360 را تداعي مي کرد که توليدات حصاري براي خودش کيا وبيايي داشت. جالب اينکه حصاري روي سرشانه ها از سه خط مشهور آديداس استفاده مي کند.

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

نهمين دوره رقابت‌هاي ليگ برتر از روز پنجشنبه با برگزاري دو ديدار آغاز شد و نكته قابل توجه غيبت دوربين برنامه نود در دو ديدار راه‌آهن – فولاد خوزستان و مس كرمان- پرسپوليس بود.
به گزارش خبرگزاري فوتبال ايران، روز گذشته خيلي‌ها در انتظار حضور دوربين برنامه نود در ورزشگاه شهيد باهنر كرمان بودند تا حاشيه‌هاي ديدار مس كرمان و پرسپوليس توسط اين برنامه پرطرفدار ضبط شود ولي براي حاضران در استاديوم به هيچ عنوان قابل تصور نبود كه دوربين يكي از پربيننده‌ترين برنامه‌هاي سيما در ورزشگاه شهيد باهنر حضور نداشته باشد و پس از سال‌ها دوربين برنامه نود در يك ديدار حساس فوتبال، آن هم در شرايطي كه ليگ برتر تازه آغاز شده است غيبت داشت. در بازي راه‌آهن و فولاد خوزستان هم كه در ورزشگاه شهيد دستگردي برگزار شد، دوربين برنامه نود غايب بود تا شايعات در مورد اين برنامه همچنان ادامه داشته باشد.حدود دو هفته پيش بود كه پورمحمدي در مصاحبه با خبرگزاري‌ها، از پخش برنامه پرطرفدار نود در فصل جديد رقابت‌هاي ليگ برتر خبر داد و تاكيد كرد كه اين برنامه از نوزدهم مردادماه پخش خواهد شد اما دوربين برنامه نود در دو بازي روز پنجشنبه حضور نداشت و به نظر مي‌رسد كه اين برنامه دوشنبه‌شب پخش نخواهد شد.در ضمن قابل پيش بيني است كه با اين شرايط،دوربين برنامه نود براي ديدار حساس استقلال و سپاهان هم در استاديوم آزادي حاضر نشود.شايعات مختلفي در مورد اختلاف عادل فردوسي‌پور با مسئولان صدا و سيما شنيده مي‌شود و حتي مجري و تهيه‌كننده برنامه نود در يك محفل خصوصي تاكيد كرده كه برنامه نود فعلا پخش نخواهد شد. اين اتفاق چندان براي فوتبال‌دوستان ايراني خوشايند نيست و به طور حتم پخش نشدن برنامه نود اتفاق تلخي براي فوتبالي‌ها و دوستداران اين برنامه خواهد بود.

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

 اين دو هنرمند سرشناس سينما به همين منظور در فيلم «دنياي جديد شجاع» با يكديگر همكاري مي‌كنند. اسكات از مدت‌ها قبل قصد داشت قصه نوول «آلدوس هوكسلي» به نام «دنياي جديد شجاع» را تبديل به فيلم سينمايي كند و مي‌گويد با فراهم شدن مقدمات توليد، خيلي زود كليد فيلم‌برداري آن را خواهد زد. كمپاني «يونيورسال» اين فيلم را توليد مي‌كند و اسكات و دي‌كاپريو در امر توليد آن، با اين كمپاني همكاري دارند. «فرهاد صفي‌نيا» كه فيلم‌نامه «آپوكاليپتو» را براي «مل گيبس» نوشت، همين‌ روزها كار نگارش فيلم‌نامه «دنياي جديد شجاع»‌ را شروع مي‌كند. قرار است خود اسكات هم در كار نوشتن فيلم‌نامه ،به اين هنرمند ايراني تبار كمك كند. اسكات مي‌گويد: «خيلي اتفاقي كتاب هوكسلي كه سال 1931 آن را نوشته بود، به دستم رسيد. متوجه شدم شركت فيلم‌سازي دي كاپريو امتياز توليد نسخه سينمايي آن را خريداري كرده است. او بحث توليد فيلم را مطرح كرد ومن هم كه جذب حال و هواي قصه شده بودم، موافقت خودم را براي كارگرداني آن اعلام كردم.» دي‌ كاپريو در يك مصاحبه اعلام كرد، بحث توليد فيلم از شش ماه قبل شروع شد. ولي سازندگان فيلم ترجيح دادند خبر توليد ان را زماني اعلام كنند كه همه چيز قطعي شده باشد. اسكات در حال حاضر مشغول كارگرداني نسخه تازه‌اي از «رابين هود» با بازي «راسل كرو» در انگلستان است. به اين ترتيب، كليد فيلم‌برداري فيلم تازه او تا زودتر از سه يا چهار ماه ديگر زده نخواهد شد. تا آن زمان، دي كاپريو هم از بازي در فيلم جديد «كريستوفر نولان» به نام «آغاز» فارغ خواهد شد. اين در حالي است كه وي قرارداد بازي در يك فيلم ديگر را نيز دارد و به احتمال زياد، قبل از اين كه جلوي دوربين اسكات ظاهر شود، در آن فيلم هم ايفاي نقش خواهد كرد.
قصه نوول هولسكي قبل از اين چند بار تبديل به مجموعه تلويزيوني شده است، ولي اين اولين‌بار است كه به صورت يك فيلم سينمايي توليد مي‌شود. معروف‌ترين مجموعه‌اي كه براساس اين قصه ساخته شد، متعلق به سال 1998 و با بازي «ليونارد نيموي» (كاپيتان اسپاك مجموعه تلويزيوني«سفرهاي ستاره‌اي / پيشتازان فضا») است. قصه كتاب هولسكي در قرن 26 مي‌گذرد و در آن، مردم در جامعه‌اي زندگي مي‌كنند كه تولد افراد در آن كاملاً تحت كنترل است. در اين جامعه پنج گروه و طبقه در حال زندگي هستند كه هر يك نقش خاص خود را ايفا مي‌كنند. برنارد شخصيت اصلي قصه ،جواني از يك گروه و طبقه پايين‌تر است،‌ كه با رفتارهاي خود باعث خشم رهبران جامعه مي‌شود و لقب يك شورشي را مي‌گيرد.
دي كاپريو و اسكات سال فبل در فيلم «مجموعه دروغ‌ها» با يكديگر همكاري داشتند. 

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«وس آندرسن» اين فيلم ار كارگرداني كرده است.
تعداد زيادي از بازيگران مطرح سينما در كنار «مريل استريپ» و «جرج كلوني»، صداي خود را به كاراكترهاي كارتوني اين انيميشن قرض داده‌اند. از بين اين بازيگران مي‌توان به «آدريان برودي»‌، «آنجليكا هيوستن»، «جيسن شوارتزمن»، «ويلم دافو» و «رومن كاپولا» اشاره كرد.
اندرسن كه فيلم‌نامه فيلم را با همكاري «رولد وال» نوشته، بجاي يكي از شخصيت‌هاي قصه فيلم هم صحبت كرده است. استريپ و كلوني در اين انيميشن، بجاي دو كاراكتر اصلي قصه يعني خانم و آقاي فوكس حرف زده‌اند. خانم و آقاي فوكس دو روباه مهربان و دوست‌داشتني هستند كه با فرزندان خود در چاله‌اي در زير يك درخت قديمي زندگي مي‌كنند. چند كشاورز طمع كار همسايه‌هاي اين خانواده هستند. آقاي فوكس هر چند روز يك بار سري به مزرعه كشاوزان همسايه مي‌زند و غذاي خانواده‌اش را از آشپزخانه آن‌ها فراهم مي‌كند. كشاورزان خشمگين كه از اين مسئله ناراحت هستند،‌ براي آقاي فوكس تله مي‌گذارند، ولي او از اين حمله جان سالم به در مي‌برد. بقيه قصه فيلم در ارتباط با تلاش‌هاي كشاورزان براي از بين بردن يا راندن خانواده آقاي فوكس از اين محل است.
از سوي ديگر، حيوانات مختلفي كه با خانواده آقاي فوكس دوست هستند به كمك آن‌ها مي‌آيند و اين مسئله،‌ باعث خلق يك سري ماجراجويي بانمك و خنده‌دار مي‌شود. كمپاني «فوكس قرن بيستم»كه «آقاي فوكس فانتزي» را تهيه كرده، به موفقيت بالاي مالي آن در گيشه نمايش اميد فراواني دارد.
اما براي اندرسن نظر مثبت منتقدان سينمايي اهميت بيشتري دارد. او مي‌گويد: «اميدوارم ديدگاه منتقدان نسبت به فيلم خوب باشد. من همه تلاشم را كردم تا يك اثر سالم و مفرح خلق كنم و از عناصري استفاده كردم كه بچه‌ها و خانواده‌هاي آن‌ها دوست دارند.»
كمپاني فوكس هم اكنون «عصر يخي: ظهور دايناسورها» را روي پرده سينماهاي جهان دارد و استقبال بالاي 700 ميليون دلاري تماشاگران در كشورهاي مختلف جهان از اين انيميشن، نشان مي‌دهد كه «عصريخي3» مورد پسند آن‌ها قرار گرفته است.


[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

سازندگان فيلم با انتخاب نامي شبيه «لاورنس عربستان» براي كار جديد خود، قصد ايجاد مقايسه‌اي بين قصه اين دو فيلم را دارند. شركت فيلم‌سازي «شارليز ترون» تهيه كننده اين درام اجتماعي است و خود بازيگر يكي از نقش‌هاي اصلي آن را بازي مي‌كند. فيلم بر اساس قصه كتابي به همين نام ساخته مي‌شود. اين كتاب توسط «كريستوفر باكلي» نوشته شده است. «دين كريگ» فيلمنامه «فلورنس عربستان» را مي‌نويسد و هنوز كارگرداني براي آن انتخاب نشده است. قصه فيلم درباره كارمند يكي از سازمان‌هاي بين‌المللي است كه در جشن ازدواج يكي از دوستان صميمي خود با شاهزاده يكي از كشورهاي خاورميانه شركت مي‌كند. اين زن جوان به زودي متوجه مي‌شود دوست صميمي‌اش در شرايط سختي زندگي مي‌كند و براي ديدار او راهي اين كشور عربي مي‌شود. او پس از ورود به اين كشور، مي‌فهمد دوستش به قتل رسيده و تصميم مي‌گيرد به جنبش آزاديخواهانه زنان كشور براي رفع تبعيض اجتماعي و جنسي بپيوندد. از آنجا كه قصه فيلم لحن انتقادي دارد، هنوز هيچ يك از كشورهاي مصر، امارات متحده عربي و مراكش (كه معمولا لوكيشن اصلي فيلم‌هايي هستند كه قصه‌هاي‌شان در منطقه خاورميانه اتفاق مي‌افتد) اجازه كار فيلمبرداري اين فيلم رادر سرزمين‌هاي خود صادر نكرده‌اند.
پيش بيني مي‌شود سازندگان فيلم براي پيدا كردن لوكيشن مطلوب و مورد نظر خود با مشكلاتي رو به رو شوند. برعكس درام تاريخي «لاورنس عربستان» كه مبارزات مردم سرزمين‌هاي عربي عليه نيروهاي متجاوز بيگانه را به تصوير كشيده بود، «فلورنس عربستان» به بررسي تضادها و مشكلات داخلي سرزمين‌هاي عربي مي‌پردازد. شارليز ترون كه نقش كارمند عاليرتبه سازمان بين‌المللي قصه فيلم را بازي مي‌كند، اصليتي اهل آفريقاي جنوبي دارد. وي چهار سال قبل براي درام اجتماعي «هيولا» جايزه اسكار بهترين بازيگر زن سال را دريافت كرد. اين بازيگر مدتي قبل اعلام كرد قصد دارد تهيه كننده فيلم‌هايي باشد كه به طرح مشكلات زنان در سطح بين‌المللي مي‌پردازند. توليد «فلورنس عربستان» اولين قدم وي در اين راه است. ترون مي‌گويد توزيع فيلم را به دست يكي از كمپاني‌هاي بزرگ فيلم‌سازي مي‌سپارد، تا امكان نمايش عمومي خوب آن را فراهم كنند.

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

 انيميشن كامپيوتري و سه بعدي «عصر يخي: ظهور دايناسورها» موفق شد «پيداكردن نيمو» رايس از شش سال صدرنشيني در جدول گيشه بين‌المللي به پايين بكشد. سومين قسمت مجموعه فيلم «عصر يخي» طي هفته‌اي كه گذشت، توانست فروش بين‌المللي خود (همه كشورهاي جهان به جز آمريكا و كانادا) را به رقم 552 ميليون دلار برساند. «پيدا كردن نيمو» انيميشن موفق و مشترك كمپاني «والت ديزني» و شركت كامپيوتري «پيكسار»، در مدت زمان نمايش بين‌المللي خود حدود 525 ميليون دلار فروش كرد. «عصر يخي 3» در شرايطي ركورد «پيدا كردن نيمو» را (كه سال 2003 اكران عمومي شد) شكست كه هنوز نمايش موفقيت آميز آن ادامه دارد. تحليلگران اقتصادي سينما عقيده دارند بخش مهمي از موفقيت اين انيميشن خانوادگي و ماجراجويانه، به دليل اكران نسخه‌هاي سه بعدي آن است. اين فيلم تا حالا پرفروش‌ترين محصول سال 2009 در سطح بين‌المللي است. اما پيش‌بيني مي‌شود «هري پاترو شاهزاده نيمه اصيل» به زودي اين لقب و مقام را از اين انيميشن بگيرد.
با احتساب فروش 182 ميليون دلاري «عصر يخي 3» در آمريكا و كانادا ،فروش كلي جهاني آن به 733 ميليون دلار رسيده است. اگر چه اين فيلم توانست اين هفته با پايين كشيدن «پيدا كردن نيمو» لقب موفق ترين محصول انيميشن كل تاريخ سينما در سطح بين‌المللي را بگيرد، ولي با يك رقيب جدي به نام «بالا» روبه‌روست. «بالا» پس از يك فروش 286 ميليون دلاري در آمريكا و كانادا ،تازه نمايش بين‌المللي خود را شروع كرده است. نمايش فيلم درتعداد اندك 23 كشور (در مقايسه با 101 كشور براي «عصر يخي3») فروشي 80 ميليون دلاري را براي آن به همراه داشته است. بسياري از تحليل‌گران سينمايي مي‌گويند احتمال زيادي وجود دارد كه «بالا» تا پايان زمان نمايش بين‌المللي خود، بتواند جاي «عصريخي3» را بگيرد. اين درحالي است كه اهل فن، موفقيت 552 ميليون دلاري «عصر يخي 3» در سطح بين‌المللي را يك پديده بي‌نظير ارزيابي مي‌كنند.
                                                                       

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

حسين توكلي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: براساس ضوابط و مصوبات مربوطه كنكور داوطلبان مي‌توانستند در زمان ثبت‌نام متقاضي يكي از سهميه‌هاي كنكور شوند.
وي با بيان اين‌كه شركت‌كنندگان متقاضي سهميه مناطق با توجه به ملاك‌هايي جزو يكي از مناطق 1، 2 و 3 محسوب مي‌شوند كه اين مورد در كارنامه اوليه داوطلبان لحاظ شده است، گفت: سهميه مناطق براي داوطلبان نظام قديم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرك تحصيلي 3 سال آخر دبيرستان يا هنرستان، براي داوطلبان نظام جديد آموزش متوسطه (اعم از ترمي واحدي و سالي واحدي)، بخش محل اخذ مدرك تحصيلي 2 سال آخر دبيرستان و دوره پيش دانشگاهي لحاظ مي‌شود. معاون سازمان سنجش با بيان اين‌كه در صورتي كه بخش محل اخذ مدرك تحصيلي داوطلبان سهميه مناطق متفاوت باشد، سهميه داوطب بر اساس بخش محل اخذ مدرك تحصيلي منطقه مرفه‌‌تر (حتي يك سال از 3 سال) تعيين مي‌شود، افزود: فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي كارداني (فوق ديپلم) پيوسته آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي، براساس بخش محل اخذ مدرك تحصيلي سه سال آخر دوره دبيرستان و يا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبيرستان يا هنرستان)، جزو يكي از سهميه‌هاي مناطق 1، 2 و يا 3 محسوب مي‌شوند.

* داوطلبان معلول جزو سهميه مناطق 3 محسوب مي‌شوند

وي ادامه داد: داوطلباني كه دو سال آخر تحصيل خود را در خارج از كشور گذرانده‌اند و تمام داوطلبان معلول (نابينا، ناشنوا، نيمه‌بينا، نيمه شنوا و معلولين جسمي حركتي) جزو سهميه مناطق 3 محسوب مي‌شوند. توكلي درباره سهميه شاهد و ايثارگر كنكور 88 گفت: سهميه شاهد و ايثارگر شامل جانبازان انقلاب اسلامي، شاهد، رزمندگان، آزادگان و سهميه خانواده‌ شهدا مي‌شود. وي با بيان اين‌كه جانبازان (با جانبازي 25 تا 69 درصد)، همسران (شهدا، مفقودين، آزدگان، جانبازان با جانبازي 50 درصد به بالا) و آزادگان جزو سهميه رزمندگان محسوب مي‌شوند، گفت: تمام داوطلبان مشمول سهميه شاهد و رزمنده، فقط يك بار مي‌توانند با استفاده از سهميه مورد نظر در رشته‌هاي تحصيلي دوره روزانه آزمون سراسري پذيرفته شوند و حتي در صورتي كه در رشته قبولي ثبت‌‌نام كرده باشند،‌ حق استفاده مجدد از اين سهميه را در آزمون سراسري ندارند. (براي داوطلبان شاهد از سال 76 به بعد و رزمنده از سال 68 به بعد) در صورت پذيرفته شدن در دوره‌هايي به غير از دوره روزانه و در صورت انصراف از رشته قبولي مي‌تواند مجدداً فقط يك بار ديگر در آزمون سراسري از سهميه استفاده كنند. وي گفت: داوطلبان واجد شرايط استفاده از تسهيلات مربوط به فرزند و يا همسر جانباز 25 تا 49 درصد در صورتي كه مجاز به انتخاب رشته شوند، لازم است پس از دريافت كد 12 رقمي از سايت ايثار، به نشاني: www.isaar.ir در زمان تكميل فرم انتخاب رشته اينترنتي بند مربوط به فرزند و يا همسر جانباز 25 الي 49 درصد را علامت‌گذاري كرده و كد رهگيري 12 رقمي را در محل مربوط در سايت درج كنند.
توكلي درباره سهميه مناطق محروم گفت: حداقل 40 درصد از ظرفيت هر يك از كد رشته‌هاي ناحيه‌اي، قطبي و كشوري دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي واقع در استان‌هاي ايلام، بوشهر، چهارمحال و بختياري، سيستان و بلوچستان، كردستان، كرمانشاه، كهگيلويه و بويراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومي داده مي‌شود. وي گفت: داوطلبان بومي شهرستان‌هاي بم، زرند، دورود و بروجرد به شرط داشتن 3 سال محل سكونت در اين شهرستان‌ها يا يكي از بخش‌هاي تابعه و يا فوت پدر يا مادر در زمان وقوع زلزله، مي‌توانند كدرشته‌هاي اختصاصي اين شهرستان‌ها را از بخش‌هاي مربوط در اين دفترچه انتخاب كنند البته در صورت پذيرفته شدن در اين كد رشته‌ها، داوطلبان بايد گواهي مربوطه را در زمان ثبت‌نام به مؤسسه قبولي خود ارايه دهند، در غير اين صورت قبولي آن‌ها لغو مي‌شود.
معاون سازمان سنجش اظهار داشت: داوطلبان بومي شهرستان‌هاي جنوب استان كرمان (جيرفت، عنبرآباد، كهنوج، رودبار،‌قلعه‌گنج و منوجان) و بخش بشاگرد در استان هرمزگان كه 3 سال آخر تحصيلات دوره متوسطه آن‌ها (سال دوم، سوم و پيش دانشگاهي) در اين شهرستان‌ها يا يكي از بخش‌هاي تابعه بوده، مي‌توانند كد رشته‌هاي اختصاصي اين شهرستان‌ها را از بخش‌هاي مربوط در اين دفترچه انتخاب كنند.

* اختصاص 10 درصد ظرفيت هر يك از رشته‌ محل‌هاي پرستاري به بهياران

وي ادامه داد: طبق مصوبه 37 جلسه شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي حداكثر 10 درصد ظرفيت هر يك از رشته‌ محل‌هاي پرستاري در تمام استان‌هاي كشور (بر حسب ميزان متقاضيان هر كدرشته محل) به بهياران واجد شرايط اختصاص داده مي‌شود. سهميه بهياران در رشته‌ پرستاري در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي محل اشتغال متقاضيان معتبر است، بديهي است تعريف استان بومي، استان محل خدمت بهيار است. لذا دارندگان ديپلم بهياري مورد تأييد وزارت آموزش و پرورش كه تقاضانامه ثبت‌نامي را علامت‌گذاري كرده‌اند يا براساس اطلاعيه فروردين‌ اين سازمان در آزمون سراسري سال 88 ثبت‌نام و در آزمون شركت‌ كرده‌اند، اگر مجاز به انتخاب رشته شده باشند، در صورت انتخاب رشته‌هاي پرستاري با نمره كل حاصل از نمرات دروس عمومي و تخصصي گروه آزمايشي علوم تجربي و احتساب نمره درس تخصصي بهياري گزينش مي‌شوند. ضمناً گزينش اين داوطلبان براي ساير رشته‌ها، با نمره كل بدون احتساب دروس تخصصي بهياري است.

* اختصاص 80 درصد از ظرفيت رشته راهنمايي و مشاوره به سهميه آموزگاران

وي درباره سهميه‌‌ آموزگاران گفت: حدود 80 درصد از ظرفيت رشته راهنمايي و مشاوره به سهميه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش اختصاص مي‌يابد، همچنين ‌حدود 10 درصد از ظرفيت رشته‌هاي نوبت دوم (شبانه) به كارمندان رسمي وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشي و پژوهشي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري به بومي استان مربوط اختصاص مي‌يابد.
معاون سازمان سنجش ادامه داد: در رشته‌هاي گروه آموزش پزشكي حدود 20 درصد از ظرفيت پذيرش رشته‌هاي نوبت دوم (شبانه) در هر رشته به كاركنان دانشگاه‌ها و دانشكده‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درمان يا استان اختصاص مي‌يابد كه يا داراي شرايط بومي باشند يا داراي حداقل 3 سال سابقه يكي از انواع استخدام در همان استان را داشته باشند.
وي گفت: حداكثر سن براي سهميه كاركنان رسمي وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري،‌دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشي و پژوهشي وابسته به اين وزارت، 35 سال تمام به هنگام ثبت‌نام است. كاركنان دانشگاه‌ها و دانشكده‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني براي شركت در آزمون دوره‌هاي شبانه، محدوديتي از لحاظ سن ندارند. وي با تأكيد بر اين‌كه اعطاي مأموريت آموزشي به كاركنان پذيرفته شده در دوره نوبت دوم (شبانه) و پرداخت شهريه و يا پرداخت هر گونه كمك هزينه تحصيلي ممنوع است، اظهار داشت: مسئوليت رعايت شرط سني و انتخاب رشته با توجه به ضوابط بومي به عهده داوطلب است و در صورت پذيرفته شدن و به هنگام ثبت‌نام در دانشگاه بايد مدارك مربوط را ارايه دهد در غير اين صورت قبولي وي منتفي مي‌شود. توكلي گفت: شرط ورود داوطلبان به گزينش كد رشته‌هاي انتخاباتي براي داوطلبان سهميه شاهد و رزمنده، كسب 75 درصد حد نصاب گزينش آزاد است. داوطلبان ساير سهميه‌ها، بايد 80 درصد حد نصاب گزينش آزاد را كسب كنند.

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

اداره کل استاندارد و پژوهش های صنعتی استان تهران ، محصولات سلولزی با نام تجاری «آدینه» را تقلبی خواند.بررسی های اداره کل استاندارد و پژوهش های صنعتی استان تهران نشان می دهد محصولات سلولزی شرکت موسوم به «سبز دلتا» با نام تجارتی «آدینه» هیچ مجوزی ندارد.
گفته می شود نشانی دقیقی از محل تولید این کالا در دست نیست و مندرجات روی بسته بندی تولیدات «سبز دلتا» جعلی است. طبق تبصره 4 ماده 9 قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه استاندارد و پژوهش های صنعتی ایران ، تولید و عرضه کالاهای مشمول استاندارد اجباری ، بدون رعایت قوانین و مقررات ، ممنوع است و جرم به شمار می آید.تحقیق پلیس برای شناسایی و دستگیری مجرمان این پرونده ادامه دارد.

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

محمدمهدي گويا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ‌فارس‌ افزود: با تصميم كميته آنفلوانزا در دولت سفر عمره رمضان به طور كلي متوقف شد و از 19 مرداد امسال سفرهاي عمره به طور كلي متوقف مي‌شوند و البته درباره سفر حج تمتع نيز در آينده و با نزديك شدن به زمان آن و بررسي شرايط آن زمان تصميم‌گيري مي‌شود.
وي ادامه داد: تاكنون 144 نفر فرد مبتلا به آنفلوانزاي نوع‌ آ در كشور شناسايي شده‌اند كه همگي آن‌ها يا درمان شده‌اند يا تحت درمان و مراقبت هستند و تاكنون هيچ موردي از مرگ ناشي از اين بيماري در كشور ثابت نشده است. گويا گفت: فقط يك نفر مشكوك وجود دارد كه يك فرد 38 ساله تهراني است كه هفته گذشته در يكي از بيمارستان‌هاي تهران فوت كرد، البته اين فرد علايم آنفلوانزا نداشت و دچار تورم در پا بود با اين حال با توجه به اصرار اطرافيان وي،چون از وي تست آنفلوانزا گرفته نشده بود جسد اين فرد براي بررسي بيش‌تر به پزشكي قانوني ارجاع شده است. وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره خبر مرگ يك زن باردار در هرمزگان بر اثر ابتلا به بيماري آنفلوانزاي نوع آ توضيح داد: بنده از اين موضوع اطلاعي ندارم و چنين گزارشي به وزارت بهداشت نرسيده است، مسئولان استاني نيز بايد اين نوع اخبار را پس از گزارش به وزارت بهداشت و تأييد آزمايش آنفلوانزاي بيمار اعلام كنند، در حالي كه تا آن جا كه من مي‌دانم تست آنفلوانزاي اين زن مثبت نبوده است. گويا اضافه كرد: مراقبت‌هاي مرزي در فرودگاه‌ها و مبادي ورودي كشور همچنان ادامه دارد و افرادي كه فرم خوداظهاري را پر مي‌كنند و اعلام مي‌كنند كه علايم بيماري آنفلوانزا دارند حتماً تحت آزمايش‌، آموزش و مراقبت قرار مي‌گيرند و بنده شايعات مبني بر بي‌توجهي به فرم‌هاي خود اظهاري و ضعف در مراقبت‌هاي مرزي را تكذيب مي‌كنم، اگر چنين بود اكنون با شيوع بسيار بيش‌تر اين بيماري در كشور مواجه بوديم. وي اضافه كرد: غربالگري و سنجش تب از تمام مسافران خارجي و قرنطيه مسافران هيچ ارزش علمي ندارد، زيرا علامت‌ بيماري آنفلوانزا فقط تب نيست ضمن اين كه ممكن است علايم آن چند روز بعد ظاهر شود، بنابراين بهترين كار آموزش مردم درباره فرهنگ عطسه، سرفه، پرهيز از روبوسي و شست و شوي مداوم دست‌هاست و اين كه به محض مشاهده علايم آنفلوانزا به مراكز اعلام شده در تمام استان‌ها مراجعه كنند كه اين آموزش‌ها به صورت وسيع براي همه مسافران و همه مردم در حال انجام است و گسترش نيز مي‌يابد.


[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

به گزارش جام‌جم ، به دنبال كشف يك جسد متلاشي‌ شده در مخزن آب شرب پونك و عزيمت بازپرس ويژه قتل تهران به محل ، در بررسي ‌هاي اوليه معلوم شد يكي از 2 نگهبان اين مخزن هنگامي كه براي اندازه‌گيري آب وارد مخزن در عمق 9 متري شده ، با مشاهده يك جسد شناور موضوع را به مركز فوريت‌هاي پليسي 110 گزارش كرد و باعزيمت ماموران كلانتري 140 باغ‌فيض و بازپرس شعبه اول دادسراي جنايي و پزشك كشيك مركز پزشكي قانوني در محل ، در تحقيقات اوليه مشخص شد از زمان مرگ جسد يك يا 2 ماه سپري شده و به دليل وجود كلر، جسد متلاشي شده است.
اين گزارش حاكي است ، يك روز پس از انتشار خبر كشف جسد در مخزن آب شرب غرب تهران، بازپرس جنايي درخصوص آخرين پيگيري‌هاي مربوط به اين پرونده به جام‌جم گفت: متاسفانه با شروع تحقيقات، اولين موضوعي كه در اين پرونده نمود عيني پيدا مي‌كند ، بي‌توجهي در حفظ و حراست از اين مخازن است كه نگهداري و مراقبت از آن بسيار مهم و حائز اهميت است در حالي كه حضور تنها 2 نگهبان از سوي يك شركت پيمانكاري در اين محل، خود دليل بر بي‌توجهي در مراقبت از آب شرب مردم است.
بازپرس ويژه قتل تهران افزود: پس از دعوت از مسوولان بهداشت منطقه، از آنها خواسته شد ميزان آلودگي آب موجود در مخزن را  كه گفته مي‌شد 17 ميليون ليتر است  اندازه‌گيري و گزارش كنند كه هنوز گزارش اداره بهداشت به دادسراي جنايي ارسال نشده است. يكي ديگر از مواردي كه به عنوان دستور قضايي صادر شد، تخليه آب موجود در مخزن به دليل آلودگي و كشف بقاياي جسد است كه هنوز خبر ارسال بقاياي جسد كه در مخزن باقي مانده به پزشكي قانوني و دادسراي جنايي گزارش نشده است.بازپرس جنايي تصريح كرد: همان گونه كه پيش از اين نيز اعلام شد، اين پرونده با قاطعيت در دادسراي جنايي در حال پيگيري است و درخصوص افراد يا سازمان‌هاي مقصر اغماض نخواهد شد.اين گزارش حاكي است، اگرچه كشف جسد در آب شرب مردم غرب تهران و استفاده از اين آب به مدت 2 ماه يا در خوشبينانه‌ترين حالت يك ماه موجب ناراحتي مردم ساكن غرب تهران شده است؛ اما روز گذشته روابط عمومي شركت آب و فاضلاب متني را به روزنامه جام‌جم ارسال كرده است كه بدون هيچ دخل و تصرف اين متن و در ادامه توضيحات جام جم درپي مي‌آيد.

توضيح اداره آب و فاضلا‌ب تهران

پيرو انتشار خبر كشف جسد در يكي از مخازن آب تهران به آگاهي مي‌رساند:

1- حجم مخزن ياد شده تنها 17000 مترمكعب بوده كه در خبرهاي منتشر شده 17 ميليون مترمكعب ذكر شده كه اين رقم 1000 برابر حجم واقعي مخزن است.

2- اين مخزن به صورت مخازن شماره 1 و 2 (مخزن دوقلو) در خارج از شهر تهران بوده و در كوهپايه‌هاي شمالي شهر در ارتفاعات پونك واقع شده و آب شرب كمتر از 3000 مشترك از آن تامين مي‌شده است.
ضمن اين كه به دليل كم بودن مشترك تحت پوشش تنها از يك مخزن آن مخزن شماره 1 استفاده مي‌شده كه اين مخزن و ساير مخازن تامين آب شرب شهروندان نيز به صورت روزانه بازديد مي‌شود و احتمال هرگونه آلودگي در آن منتفي است.

3- جسد كشف‌شده، در مخزن شماره 2 بوده كه در طرح توسعه مخازن اين منطقه قرار داشته و از مدار تامين آب شرب شهروندان خارج بوده است، لذا احتمال هرگونه آلودگي ميكروبي آب شرب در شبكه توزيع منتفي است.ضمن اين كه اين‌گونه مخازن نيز هر 30 تا 45 روز يك‌بار به صورت دوره‌اي و به جهت بررسي‌هاي فني و پايداري سازه‌اي به صورت چشمي بازديد مي‌شوند كه جريان كشف جسد در اين بازديد اتفاق افتاده است.

4- بلافاصله پس از اين اتفاق به دستور مقامات قضايي و جهت حصول اطمينان بيشتر، توزيع آب شرب در شبكه متوقف و اقدام به شستشو و كلرزني مجدد مخازن شده كه آزمايش‌هاي روزگذشته كارشناسان وزارت بهداشت حاكي از سلامت كامل آب موجود در شبكه است.ضمن اين كه براساس تاكيد كارشناسان وزارت بهداشت، در روز وقوع حادثه نيز هيچ‌گونه آلودگي از اين منبع گزارش نشده است.

جام‌جم: 1- وقتي در پرونده ميزان ذخيره آب 17 ميليون ليتر قيد شده و از سوي مقام قضايي با دقت مورد بررسي قرار گرفته، 17 هزار ليتر آب براي مصرف 3000 مشترك كمي اغراق‌آميز و دور از ذهن به نظر مي‌رسد.

2- كشف جسد در مخزن آب شرب به دليل بي‌توجهي به حفظ و مراقبت از ماده حياتي مردم بوده و اي كاش توضيح داده مي‌شد چگونه اين جسد وارد مخزن شده است؟

3- در ارتباط با اظهارنظر پيرامون احتمال هرگونه آلودگي ميكروبي نيز بايد اذعان كرد در‌اين خصوص بايد كارشناسان بهداشت آن هم پس از انجام آزمايش‌ها نظر دهند نه سازمان آب و فاضلاب.

4- اگر چه اعلام شده به صورت دوره‌اي مخازن بازديد شده است، اما به صرف يادآوري و براساس اظهارات قاضي ويژه قتل كه در گفتگو با جام‌جم زمان مرگ جسد را يك تا 2 ماه قبل اعلام كرده است، خود جاي ابهام جدي براي بازبيني دوره‌اي مخازن از سوي شركت آب و فاضلاب دارد.

5- اين اتفاق، احساسات ناخوشايندي در بين مردم ساكن در غرب تهران ايجاد كرده است و اي كاش دوستان به جاي توجيه موضوع، از مشتركان خود كه 2 ماه از اين آب استفاده مي‌كردند، عذرخواهي كنند و در پي جبران برآيند.

[ 7 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

آیا تا بحال در گوشی های سیمبیان نوکیا با اخطار کمبود حافظه مواجه شده اید؟ وجود فایلهای ناخواسته، خطاها و برنامه های مخفی در حال اجرا عامل ایجاد کننده این مشکل هستند.سیستم عامل موبایل نیز همانند کامپیوترهای شخصی ویندوز با کندی و کاهش کارایی مواجه میشوند، در ادامه به معرفی چند نکته جهت بالا بردن سرعت تلفن های سیمبیان نوکیا میپردازیم.

برای خواندن مطلب کامل بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

      

                                     

  

 


ادامه مطلب
[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
دانلود کتاب پنج از پنج اثر بهرام صنایعی

 

 

 

 

[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
عکس های فانتزی بسیار زیبا

 

((برای دیدن بقیه عکس ها به ادامه مطلب مراجعه کنید))


ادامه مطلب
[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

بسیاری از طراحان مجرب برای طراحی آرم ها و لوگو های خود یا به مجموعه های جمع آوری شده خود که همان آرشیو های شخصی است مراجعه می کنند و یا به سراغ اینترنت رفته و به جستجو می پردازند و البته این کار نه به خاطر الگو برداری بلکه به خاطر آشنایی با ایدههای بکر و جدید در طراحی آرم ها و لوگوها و نو آوری در طراحی هایشان صورت می گیرد.مجموعه فوق در ده قسمت دسته بندی شده توسط تیم گرافیک پی سی دانلود گردآوری و این دومین قسمت از این مجموعه می باشد امید است مورد پسند کاربران محترم قرار بگیرد.

دانلود - 10.4 مگابايت 

پسورد: www.p30download.com

[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

در فاصله 24 ساعت تا اولين بازي پرسپوليس در نهمين دوره ليگ برتر از هوار ملامحمد بازيكن عراقي پرسپوليس خبري در دست نيست و او هنوز به تمرينات پرسپوليس اضافه نشده است.به گزارش خبرگزاري فوتبال ايران، هوار كه براي يك سفر تفريحي به لبنان سفر كرده بود، ، صالح سدير بازيكن عراقي راه آهن را در سفر به تهران همراهي نكرد. اين رفتار ملامحمد، در شرايطي كه دو هفته از پايان فصل نقل و انتقالات مي گذرد، شبيه به كاري است كه ابراهيم توره بازيكن سنگالي سپاهان با آن تيم كرده است و البته نكته عجيب، مماشات مربيان و مديريت اين دو تيم بزرگ با بازيكنان خارجي اي است كه اتفاقا هنوز برادري خود را با تيم جديدشان اثبات نكرده اند. نكته مهم اين است كه علي كريمي بازيكني كه انصاري فرد عقيده داشت حاشيه بزرگ پرسپوليس در سال جديد خواهد بود، بعد از قرارداد با استيل آذين، با خودرو شخصي به تمرينات اين تيم در تبريز پيوست و از آن روز بدون غيبت در تمام جلسات تمرين حاضر بوده است.اين مسائل باعث شده كه پيوستن ستاره عراقي به پرسپوليس در هاله اياز ابهام قرار بگيرد.


[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
1 Spain اسپانیا 1557
2 Italy ایتالیا 1404
3 Germany آلمان 1364
4 Brazil برزیل 1344
5 Netherlands هلند 1299
6 Argentina آرژانتین 1298
7 Croatia کرواسی 1282
8 Czech Republic جمهوری چک 1146
9 Portugal پرتقال 1104
10 France فرانسه 1053
11 Russia روسیه 1023
12 Romania رومانی 1021
13 Cameroon کامرون 1011
14 Turkey ترکیه 1010
15 England انگلیس 1003
16 Scotland اسکاتلند 988
17 Bulgaria بلغارستان 930
18 Greece یونان 911
19 Mexico مکزیک 906
20 Ghana غنا 885
21 Israel رژیم اشغالگر قدس 876
22 Uruguay اروگوئه 870
23 Colombia کلمبیا 869
24 Egypt مصر 842
25 Paraguay پاراگوئه 832
26 Sweden سوئد 801
27 Nigeria نیجریه 801
28 Côte d'Ivoire ساحل عاج 790
29 Ukraine اوکرین 786
30 USA آمریکا 780
31 Norway نروژ 778
32 Poland لهستان 773
33 Northern Ireland ایرلند شمالی 750
34 Japan ژاپن 745
35 Serbia صربستان 740
36 Denmark دانمارک 722
37 Morocco مغرب 689
38 Iran ایران 689
39 Guinea کنیا 670
40 Australia استرالیا 668
41 Republic of Ireland جمهوری ایرلند 666
42 Senegal سنگال 658
43 Chile شیلی 654
44 Finland فنلاند 653
45 Switzerland سوئیس 645
46 Belgium بلژیک 637
47 Mali مالی 629
48 Honduras هندوراس 624
49 Saudi Arabia عربستان سعودی 623
50 Korea Republic جمهوری کره 610
[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
پدیده انتشار
انتشار نور و تفکیک رنگها مربوط به خود مولکولهای هواست، حتی در غیاب ذرات خارجی هم آسمانی آبی خواهیم داشت. طول موج نور از آبی به سبز ، زرد و سرخ افزایش می‌یابد و طول موج مربوط به نور قرمز حدود ۱.۶۸ برابر طول موج نور آبی است. هر یک از اجزای نور خورشید در همه جهتها از مولکول منتشر می‌شود، ولی شدت آن همسان نیست. درخشانترین انتشار در جهت روبرو (مانند اینکه نور یک راست از مولکول می‌گذرد) و رو به پشت (بسوی خورشید) است. به نظر نیوتن رنگهای ظاهری اجسام طبیعی بستگی به این دارد که از آنها چه رنگی شدیدتر منعکس یا بسوی بیننده پراکنده می‌شود . بطور کلی ، شیوه ساده‌ای وجود ندارد که بر اساس ساختار سطح ترکیب شیمیایی و مانند آنها پیش بینی کنیم که آن ماده چه رنگهایی را منعکس یا پراکنده می‌کند. با این همه ، علت آبی بودن رنگ آسمان را با استدلال ساده‌ای می‌توان توضیح داد. همانطور که تامس یانگ با آزمایش نشان داد، طول موجهای گوناگون نور رنگهای متفاوت دارند، طول موج نور را با واحد نانومتر یا با واحد آنگستروم می‌سنجند. دامنه طیف قابل رؤیت برای آدمی nm ۴۰۰ برای نور بنفش تا حدود nm ۷۰۰ برای نور قرمز است. مانعهای کوچک می‌توانند انرژی یک موج فرودی را در همه جهتها پراکنده کنند و مقدار پراکندگی بستگی به طول موج دارد. به عنوان یک قاعده کلی ، هر چه طول موج در مقایسه با اندازه مانع بزرگتر باشد، موج بوسیله مانع کمتر پراکنده می‌شود. برای ذراتی کوچکتر از یک طول موج ، مقدار پراکندگی نور با عکس توان چهارم طول موج تغیـــیــر می‌کند. مثلاً ، طول‌ موج نور قرمز در حدود دو برابر طول موج نور آبی است. بنابراین پراکندگی نور قرمز در حدود یک شانزدهم پراکندگی نور آبی است. نوری که نسبت به مسیر اولیه خورشید در زاویه قائم منتشر شود، تنها نیمی از درخشندگی را خواهد داشت. همه رنگها به این شیوه منتشر می‌شوند. ولی شدت انتشار هر یک از این رنگها در هر جهتی متفاوت است. شدت با عکس توان چهارم طول موج متناسب است. از اینرو نور موج کوتاه (مانند آبی) خیلی شدیدتر از نور سرخ منتشر می شود که طول موج بلندتری دارد. از آنجا که نسبت طول موج آنها ۱.۶۸است، نسبت انتشار نور آبی ۸ برابر درخشانتر از نور سرخ است.
آسمان آبی
اکنون می‌توانید بفهمید که چرا رنگ آسمان آبی است. نور خورشید بوسیله مولکولها و ذرات گرد و غبار موجود در آسمان ، که معمولاً در مقایسه با طول موجهای نور مرئی بسیار کوچکند، پراکنده می‌شود. به این ترتیب ، نور طول موجهای کوتاه (نور آبی) بسیار شدیدتر از نور طول موجهای بلندتر بوسیله این ذرات پراکنده می‌شوند. وقتی که به آسمان صاف نگاه می‌کنیم ، بیشتر این نور پراکنده شده است که به چشم ما می‌رسد. دامنه طول موجهای کوتاه پراکنده شده (و حساسیت چشم آدمی به رنگ) منجر به احساس رنگ آبی می‌شود. کوتاهترین طول موجهای طیف مرئی بیشتر مطابق بنفش است تا آبی ، پس چرا آسمان بجای آنکه بنفش باشد آبی است؟ نور خورشید اولیه در رنگ بنفش تا حدی ضعیفتر از آبی آست و بنفش کمتر از آبی به ما می‌رسد. دلیل مهمتر اینکه چشم انسان نسبت به بنفش کمتر از آبی حساس است. اینکه مردم آبی بودن آسمان را بوجود بخار آب در جو نسبت بدهند، شاید به این دلیل باشد که اغلب توده‌های آب آبی رنگ است. از دلایل آبی بودن دریا این است که وقتی نور سفید چند متر از میان آب می‌گذرد، مولکولهای آب بخشی از انتهای سرخ طیف را جذب می‌کند و نوری که سرانجام به چشم بیننده منعکس می‌شود بیشتر آبی شده است. و در آسمان آب کافی برای چنین جذبی وجود ندارد. لایه اوزون نیز نور سرخ را تضعیف می‌کند، ولی نقش ناچیزی در آبی شدن آسمان دارد. از سوی دیگر ، فرض می‌کنیم که در یک روز مه آلود به آسمان نگاه می‌کنیم. در این صورت ، نور آبی باریکه‌ای که به چشم ما می‌رسد بطور کامل پراکنده شده است، در حالی که طول موجهای بلندتر پراکنده نشده‌اند. بنابراین، احساس می‌کنیم که رنگ خورشید متمایل به قرمز شده است. اگر آسمان جوی نداشت، آسمان سیاه به نظر می‌رسید و ستارگان در روز دیده می‌شدند. در واقع از ارتفاع Km ۱۶ به بالا ، که در آنجا جو زمین بسیار رقیق می‌شود، همان طوری که فضانوردان دریافته‌اند، آسمان سیاه به نظر می‌رسد و ستارگان در روز دیده می‌شوند.
تأثیر شرایط جوی
گاهی هوا دارای ذرات گرد و غبار یا قطره‌های آبی به بزرگی طول موج نور مرئی است. اگر چنین باشد، رنگهایی جز رنگ آبی ممکن است به شدت پراکنده شوند. مثلاً ، کیفیت رنگ آسمان با بخار آب موجود در جو زمین تغییر می‌کند. روزهایی که هوا صاف و خشک است، آسمان آبی‌تر از روزهایی است که رطوبت هوا زیاد است. آسمان نیلگون ایتالیا و یونان ، که قرنها الهام ‌بخش شاعران و نقاشان بوده است، به سبب خشکی استثنایی هوای این سرزمینهاست. مه آبی ـ خاکستری رنگی که گاهی شهرهای بزرگ را می‌پوشاند بیشتر به سبب ذراتی است که از موتورهای درون‌ سوز (اتومبیلها ، کامیونها) و کارخانه های صنعتی منتشر شده‌اند. موتور اتومبیل ، حتی وقتی که در حالت خلاص کار می‌کند، در هر ثانیه بیشتر از ۱۰۰ میلیارد ذره منتشر می‌کند. بیشتر این ذرات نامرئی هستند و اندازه آنها در حدود m ۰/۰۰۰۰۰۱ است. چنین ذره‌هایی کالبدی برای تجمع گازها ، مایعات و ذرات جامد دیـگــــــر می‌شوند. این ذره‌های بزرگتر سبب پراکندگی نور و تیرگی هوا می‌شوند. گرانش بر این ذره‌ها تا وقتی که بر اثر تجمع مواد بیشتر در اطراف آنها خیلی بزرگ نشده‌اند چندان تأثیری ندارد. این ذرات اگر بر اثر باران و برف مکرر شسته نشوند ممکن است ماهها در جو زمین بمانند. تأثیر چنین ابرهای غبارآلودی بر آب و هوا و بر سلامتی آدمی بسیار مهم است.
رنگ غروب
وقتی به آسمان روز نگاه می‌کنید نوری را می‌بینید که از لایه اوزون اندکی گذشته و جذب بوسیله آن ناچیز بوده است. در هنگام غروب وقتی شعاعهای نور از میان لایه اوزون مسیری مورب (و از اینرو طولانیتر) دارند تا یه ما برسند، جذب بوسیله اوزون اهمیت پیدا می‌کند، ولی در آن موقع نیز دلیل آبی بودن آسمان ساز و کارهای مربوط به پراکندگی (انتشار ریلی) می‌باشد، که قبلا بیان شده.
همین تأثیرها رنگ کوههای تیره را در یک روز آفتابی توضیح می‌دهد. اگر کوهها زیاد دور نباشند،تصویرشان آبی رنگ است. چون نور مسلط آبی بوسیله مولکولهای میان شما و کوهها منتشر می‌شود، کوههای تا حدی دور هم باز آبی است. ولی کوههایی که در فاصله دوری قرار دارند سفید هستند، درست همانگونه که افق سفید دیده می‌شود. نور خور شید در حال غروب در واقع نارنجی رنگ است (بین سرخ و زرد)، در حالی که اگر در مسیرشان بسوی ما تنها از میان مولکولهای هوان می‌گذشت، رنگش سرخ بود. دلیل اینکه رنگ آن سرخ یک دست نیست، این است که نور نه تنها از میان مولکولها ، بلکه از میان ذرات ریز و افشانکهای جو هم منتشر می‌شود. در هر موقع از روز وقتی در جهت خورشید نگاه کنید، بخشی از نور درخشان آن را دریافت می‌کنید که از میان همان ذرات ریز و افشانکها منتشر می‌شود و از اینرو آن بخش از آسمان روشنتر از آن است که در غیاب ذرات می‌توانست باشد. وقتی خورشید در بالای آسمان روشنتر از آن است که در غیاب ذرت می‌توانست باشد. وقتی خورشید در بالای آسمان است، اطرافش سفید روشن است. ولی وقتی پایینتر قرار دارد، هر چه غلظت ذرات بیشتر باشد، اطراف خورشید در حال غروب درخشانتر و محیط آن مشخصتر است. در جریان غروب آفتاب در هوای صاف ، سمت الرأس (آسمان درست در بالای سر) آبی‌تر از هنگام روز می‌شود. با توجه به این که افق نزدیک خوشید ممکن است سرخ باشد، این افزایش رنگ آبی عجیب به نظر می‌رسد. برای این ‌آبی بودن چندین توضیح داده شده که محتملترین آنها مربوط به لایه اوزون است. وقتی هنگام غروب نور خورشید مسیر اریب تری را از میان لایه طی می‌کند، جذب انتهای سرخ طیف بوسبله اوزون ،‌موجب تسلط انتهای آبی بر بامه نور می‌شود. برخلاف انتشار ریلی که بامه در طی مسیر با آن روبرو می شود.
آسمان پس از غروب
درست پس از غروب خورشید ، سایه زمین از افق خاور بالا می شاید. مرز سایه ، سرخ یا ارغوانی است. رنگ آن بستگی به نوری دارد که بر اثر انتشار ریلی در مسیر طولانی اش از لایه های پایین جو سرخ شده است. در نزدیکی جایی که لبه بالایی سایه را می بینید بخشی از نور در معرض انتشار ریلی قرار دارد و بسوی ما می آید. وقتی نور را دریافت میکنید، رنگ سرخ را در لبه بالا مشاهده می کنید. بخش بالایی سایه زیر لبه ممکن است آبی کم رنگ باشد. به احتمالی بامه آبی ناشی ار نور خورشید است که از میان بخش بالایی و کم چگالتر جو می‌گذرد، از آنجایی که جزء آبی بامه ، به اندازه‌ای تضعیف نمی‌شود که در عبور از بخشهای پایین جو امکان آن وجود دارد، زیرا با مولکولهای هوای بیشتری درگیر بوده است. نزدیک به ۱۰ دقیقه پس از آنکه خورشید غرو ب می‌کند، گه گاه لکه‌ای ارغوانی بر فراز آن در جایی میان ۳۰ و ۷۵ درجه از سمت الرأس پدید می‌آید. این لکه که اغلب نور ارغوانی نامیده می‌شود، به ظاهر ناشی از وجود لایه‌ای از ذرات در ارتفاع ۱۶ تا ۲۰ کیلومتری و در بخش زیرین لایه اوزون است. این ذرات ممکن است غبار بیابان یا ذرات خاکستر یک فوران آتشفشان یا آتش سوزی بزرگی در جنگل باشد. لکه ارغوانی حاصل نور بسیار سرخ و بسیار آبی است که از ناحیه‌های مختلف آسمان منتشر می‌شود. اجزای سرخ از نور خوشید در حاشیه زمین است و از جو زمین می‌گذرد که انتشار ریلی نور را سرخ می‌کند. بخشی از این نور از لایه ذرات عبور کرده و به همین خاطر نور خیلی سرخ دریافت می‌شود. اجزای آبی از نور خورشیدی می‌رسد که از بخشهای فوقانی جو می‌تابد و از اینرو به آن اندازه سرخ نشده است. بخشی از نور در معرض انتشار ریلی قرار می‌گیرد و نور آبی بسوی شما فرستاده می‌شود. وقتی به مسیر نگاه می‌کنید، هر دو اجزای نور سرخ و آبی در مسیر خط دید شما حرکت می‌کنند و ترکیبشان احساس نور ارغوانی را پدید می‌آورد. دلیل اینکه بخشهای دیگر آسمان ارغوانی نیست، این است که بجای رنگ سرخ و آبی تنها ترکیبهای متفاوتی از ته رنگها را دریافت می‌کنیم. وقتی بسوی آنها نگاه می‌کنیم، ممکن است بسته به زاویه دیدمان اقسام ته رنگها را داشته باشند.
نور ارغوانی دیگر ولی نادر که در حوالی همان بخش نور اولی در آسمان ظاهر می‌شود، اما یک و نیم تا دو ساعت پس از غروب آفتاب اتفاق می‌افتد. احتمال می‌رود این نور نیز بوسیله همان لایه ذراتی بوجود می‌آید که نور ارغوانی اولی پدید آمد. اگر لایه گسترده باشد، بخشی از نور که از لایه زیر افق منتشر می‌شود ، ممکن است دوباره از لایه مرئی منتشر شود. نور تولید شده بخوبی درخشان است و در آن صورت یک لکه ارغوانی کمرنگ دیده می‌شود.
[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، اين فيلم مستند 52 دقيقه‌اي به كوشش مركز هنرهاي تصويري حوزه هنري استان خوزستان ساخته شده است. كردسالي تا كنون ساخت فيلم‌هاي تحسين شده «نفت» و «ديوار» را در كارنامه هنري خود دارد و تاكنون موفق به كسب افتخارات و عناوين مهمي ازجمله بهترين فيلم كوتاه جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه تهران با فيلم «ديوار» شده است. در اين فيلم، آرش كردسالي به عنوان محقق، فيلمنامه‌نويس، صداگذار، تدوينگر و كارگردان، رضا تيموري به عنوان نورپرداز و تصويربردار و علي حياتي به عنوان مجري طرح فعاليت داشته‌اند. اين فيلم به جشنواره بين‌المللي فيلم مستند سينما حقيقت تهران نيز ارسال شده است.

[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

با نمايش اين فيلم در حضور دست‌اندركاران اصلي آن، چهارمين دوره اين جشنواره تازه تأسيس بين‌المللي به كار خود پايان مي‌دهد.
«نورا افران» كارگردان فيلم همراه با «مريل استريپ» بازيگر اصلي آن، روز 23 اكتبر مهمان مراسم اختتاميه جشنواره رم خواهند بود. استريپ در اين كمدي اجتماعي نقش يك سرآشپز قديمي و با تجربه را دارد، كه بايد با جوان مزاحمي (كه نقش او را «امي آدامز» بازي مي‌كند) كه نمي‌گذارد وي كارش را به درستي انجام دهد، سر و كله بزند. «جولي و جوليا» جزو اولين فيلم‌هايي است كه نام آن به صورت رسمي از سوي مسئولان جشنواره اعلام مي‌شود. جشنواره رم هنوز اسامي كارهايي را كه قرار است در بخش‌هاي مختلف اصلي به نمايش درآيند، اعلام نكرده است.
مريل استريپ امسال مهمان ويژه جشنواره رم است و در طول برپايي آن، يك جايزه طلايي ويژه بازيگري را دريافت خواهد كرد. او در طول برپايي جشنواره درچند جلسه پرسش و پاسخ شركت كرده و با دانشجويان سينما و منتقدان هم جلسات گفت‌وگو خواهد داشت. در سه دوره قبلي جشنواره اين جايزه ويژه - كه به پاس يك عمر فعاليت پرثمر هنري به يكي از هنرمندان قديمي اهدا مي‌شود - به «شون كانري»، «سوفيا لورن» و «آل پاچينو» داده شده است. در جشنواره امسال رم - كه به مدت نه روز برپا مي‌شود - سه فيلم هم از سينماي ايتاليا در بخش مسابقه حضور دارد. اين فيلم‌ها عبارتند از: «ويولا دي ماره» ساخته «دوناتلا ماجوركا» (كه قصه يك خانواده سيسيلي را تعريف مي‌كند)، درام ورزشي «آلزا لاتستا» ساخته «آلساندرو آنجليني» درباره يك قهرمان رشته مشت‌زني با بازي «سرجيو كاسته ليتو» بازيگر و كارگردان محبوب ايتاليايي و درام جنگي «او موچه ورا» ساخته «جورجيو ديريتي» ،كه درباره جنبش مقاومت مردم ايتاليا در دوران جنگ جهاني دوم است. مسئولان جشنواره ونيز گفته‌اند امسال برنامه‌هاي مهماني و پرزرق و برق خود را برگزار نخواهد كرد و با پرهيز از ريخت‌وپاش‌هاي معمول و متداول جشنواره‌اي، مبلغي را به خانواده‌هاي مصيبت ديده زلزله منطقه آبروزوي ايتاليا در ماه آوريل اختصاص مي‌دهند.
اين اقدام مسئولان جشنواره با استقبال منتقدان، رسانه‌هاي گروهي و انجمن‌هاي مختلف اجتماعي و فرهنگي روبه‌رو شده است. «ميلوش فورمن» فيلم‌ساز مؤلف و برجسته دنياي سينما، امسال رياست هيئت داوران چهارمين دوره جشنواره بين‌ا‌لمللي رم را برعهده دارد. اين جشنواره از 15 تا 23 اكتبر برپا مي‌شود.


[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

اين فيلمنامه‌نويس اسكار گرفته سينما به دليل كهولت سن، در منزل خود در منطقه لانگ آيلند درگذشت.
منتقدان سينمايي عقيده دارند نوشته‌هاي شولبرگ و از جمله «در بارانداز» و «چه چيزي باعث فرار سامي مي‌شود؟» تأثير بسيار زيادي بر هاليوود و فيلمنامه‌نويسان آن گذاشت.
كاراكتر «سامي گليك» در قصه «چه چيزي باعث فرار سامي مي‌شود؟» به شدت مورد توجه مسئولان استوديويي قرار گرفت و آنها به بقيه فيلمنامه‌نويسان پيشنهاد مي‌كردند كاراكتري شبيه او را براي فيلم‌هاي سينمايي بازنويسي و خلق كنند. با آنكه اين قصه هيچ وقت تبديل به يك فيلم سينمايي نشد، ولي به صورت يك نمايش موزيكال در برادوي به روي صحنه رفت. اين نمايش در دهه شصت ميلادي تبديل به يكي از موفق‌ترين نمايش‌هاي صحنه‌اي شد. شولبرگ اين قصه را در سال 1959 براي تلويزيون دوباره‌نويسي كرد و كارگرداني آن را نيز انجام داد. نوول او «the disencahnted» حكايتي طنزآميز از هاليوود و افسانه‌پردازي‌هاي آن بود. در اين نوول وي به بررسي سرنوشت چهره‌هاي مطرح ادبي همچون « اسكات فيتز جرالد» و «ويليام فاكنر» در صنعت سينماي آمريكا پرداخت. روايت وي از كار فيلمنامه‌نويسي اين دو نويسنده موفق درشهر لس آنجلس ،سخت مورد توجه دوستداران دو دنياي ادبيات و سينما شد. شولبرگ در خانواده‌اي هنرمند به دنيا آمد. پدرش در دهه سي ميلادي از دست‌اندركاران كمپاني «پارامونت» و مادرش يك بازارياب سينمايي بود. اما نام شولبرگ در دهه پنجاه و با شروع كار دادگاه «كميته فعاليت‌هاي ضد آمريكايي» دوباره بر سر زبانها افتاد. در آن ايام كه به دوران مك كارتيسم معروف شد، وي به خاطر نگارش فيلمنامه «در بارانداز» (كه براي آن اسكار بهترين فيلمنامه ارژينال را دريافت كرد) به اين دادگاه احضار شد. شولبرگ فعاليت‌هاي هنري را از سن هفده سالگي با كارهاي معمولي در كمپاني پارامونت شروع كرد و از سن نوزده سالگي به نوشتن فيلمنامه پرداخت. اين فيلمنامه نويس در دوران جنگ جهاني دوم با تيم مستندفيلم سازي «جان فورد» همكاري كرد. وي درخواست پدرش براي عدم چاپ كتاب ضدهاليوودي خود در دهه چهل ميلادي را رد كرد و همين نكته باعث بروز اختلافاتي بين اين دو شد.

[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

هرساله با فرا رسيدن ماه شعبان المعظم، جان‌ها بوي عطر گل ياس مي‌گيرد و آمدن بهار را نويد مي‌دهد، بهاري كه ديگر خزان نخواهد داشت اما اين زمستان سوزان را چگونه بايد سپري كرد؟
پروردگار در آيه 200 سوره آل عمران قرآن كريم مي‌فرمايد «اي كساني كه ايمان آورده‌ايد، صبر كنيد و ايستادگي ورزيد و مرزها را نگهباني كنيد و از خدا پروا نماييد، اميد است كه رستگار شويد.»
گفت‌وگويي كه با حسين محمدي فام انجام شده است، ناظر به برخي از وظايف منتظران حقيقي بقية‌الله‌الاعظم ارواحنا فداه است: 

در ابتدا كمي از فضائل شب نيمه شعبان بفرماييد؟

اين فضايل مقداري در جامعه ما شايد مغفول واقع شده باشد؛ در فرهنگ اسلامي يك نگاه به شب نيمه شعبان وجود دارد و در فرهنگ اجتماعي كنوني نگاهي ديگر است؛ بايد تلاش كنيم اين دو نگاه را با هم منطبق كنيم؛ نگاه كنوني در فضاي جامعه ما به شب نيمه شعبان به عنوان يكي از بزرگ‌ترين اعياد مذهبي و شب سرور و شادي و شادماني است كه اين فضا را در سطح كشور و شهرها مشاهده مي‌كنيم اما در فضاي روايات و معارف ديني آنچه كه در رابطه با شب نيمه شعبان گفته شده فراتر از اين مباحث است و مي‌توان گفت بالاترين شب بعد از ليالي شريفه قدر، شب نيمه‌شعبان است؛ بنده با ذكر چند روايت به اين مبحث مي‌پردازم كه بدانيم در فرهنگ ديني ما چه نگاهي به شب نيمه شعبان وجود دارد. در مفاتيح‌الجنان مرحوم شيخ عباس قمي كه از معتبرترين محدثين معاصر هستند روايتي را از امام صادق نقل مي‌كند كه ايشان هم از قول پدر بزرگوارشان امام باقر(ع) مي‌فرمايند كه از آن حضرت سوال شد در مورد فضيلت شب نيمه‌شعبان و ايشان در جواب فرمودند «بعد از ليله‌القدر با فضيلت‌ترين شب سال، اين شب است و خداوند فضل خود را در آن شب به بندگان عطا مي‌كند و با منّ و كرمش آنها را مي‌آمرزد، پس در تقرب جستن به خدا درآن شب كوشش و تلاش كنيد كه آن شبي است كه خداوند قسم ياد فرموده به ذات مقدس خود كه سائل را از درگاه خود دست خالي باز نگرداند».
در كتاب شريف المراقبات نوشته مرحوم آيت‌الله ميرزا جواد ملكي تبريزي، استاد عرفان حضرت امام (ره) روايت زيبايي از قول پيامبر اكرم (ص) نقل شده كه حضرت مي‌فرمايند: شب نيمه شعبان در خواب بودم كه جبرئيل بر من نازل شد و گفت «يا محمد چرا خوابيده‌اي» گفتم «مگر امشب چه شبي است» جبرئيل گفت «امشب شب نيمه شعبان است» سپس جبرئيل براي پيامبر از آن شب مي گويد «شبي است كه درهاي آسمان باز مي‌شود و درهاي رحمت و رضوان، در مغفرت و فضل و در توبه گشوده مي‌شود و خداوند به عدد موها و پشم‌هاي چهارپايان مردم را از آتش جهنم آزاد مي‌كند، اين اصطلاح در برخي روايات براي كثرت به كار رفته و نشان دهنده رحمت گسترده خداوند در آن شب است» و جبرئيل ادامه مي‌دهد «اي محمد كسي كه اين شب را با گفتن الله‌اكبر و سبحان‌الله و لااله‌الا‌الله و دعا، نماز، قرآن، انجام اعمال مستحبه و استغفار زنده نگه دارد (يعني آن شب را احياء داشته باشد با انجام اين اعمال) بهشت منزل و استراحتگاه او خواهد بود و گناهان گذشته و آينده‌اش آمرزيده مي‌شود».
روايتي ديگري در همين كتاب شريف در فضيلت نمازهاي اين شب مبارك وارد شده كه چند نماز مخصوص و مفصل با صواب‌هاي لا تُعَدُّ و لا تُحْصي ذكر شده است؛ در انتهاي يكي از آن روايت‌ها نبي‌مكرم اسلام(ص) مي‌فرمايند «بنابر اين كسي در برخاستن براي عبادت در اين شب سستي نمي‌كند مگر آدم بدبخت»؛ اين روايت نشان دهنده اهميت عبادت و شب زنده‌داري و انجام اعمال مستحبه در آن شب است.

در روايات، شب نيمه شعبان به عنوان يكي از ليالي قدر ذكر شده است لطفا از فضيلت احياء در اين شب بگوييد؟

بعد از ليالي قدر يكي از شب‌هايي كه خيلي به احياء و شب‌ زنده‌داري تأكيد شده، شب نيمه شعبان است؛ امام چهارم(ع) فرمودند «هر كس اين شب را احياء بدارد در روزي كه دل‌ها مي‌ميرند دل او نمي‌ميرد»؛ آنچه كه مهم بوده اين است كه تلاش كنيم فضاي جشن نيمه‌شعبان را آميخته كنيم با اين فضايي كه اين روايات به ما مي‌دهند يعني جامعه به اين سمت كه از اين جشن‌ها استفاده شود براي سوق دادن مردم و بالاخص جوانان به فضاي عبادت برود چون در سال‌هاي اخير مشاهده كرديم كه متأسفانه بر اثر برخي غفلت‌ها اين جشن‌ها در برخي نقاط، البته بسيار كم‌رنگ، دچار انحرافاتي شد و در برخي نقاط تهران ديديم به گونه‌اي شادي مي‌كنند كه گويا براي ولادت يك انسان عادي جشن گرفته‌اند مثل پخش موسيقي‌هاي آن چناني و شادماني به نحو غيرديني؛ در صورتي كه همان‌طور كه از كلام ائمه طاهرين(ع) برمي‌آيد اين شب، شب توبه و احياء است؛ اگر مي‌خواهيم جشن‌هاي نيمه‌شعبان به سمت جشن‌هاي غيراسلامي نرود بايد فضاي جامعه را به اين سمت سوق دهيم كه مردم بدانند شب نيمه‌شعبان اگر شب شادي است، در عين حال شب عبادت، مناجات و توبه هم هست و شبي است كه خداوند قسم ياد كرده تا كسي را دست خالي از درب خانه خود بازنگرداند. 

مهمترين اعمال در شب ولادت امام زمان (عج) شامل چه مواردي است؟

شب نيمه شعبان، شب دعا، احياء، عبادت، مناجات، شب انس و نزديكي جستن به امام زمان (عج) است؛ يكي از اعمالي كه براي اين شب علماي ما ذكر فرموده‌اند احساس تقرب و انس با حضرت حجت است و بايد خود را به آن حضرت نزديك كنيم؛ بهترين روش براي نزديك شدن به امام زمان هم انجام دستورات خود آن حضرت است؛ سوالي كه در اينجا مطرح بوده اين است كه اگر قرار است شادي و عرض ادب به محضر امام زمان نماييم آيا بهتر نيست نظر خود حضرت را هم در رابطه با اين شادي بپرسيم؟
در روايتي وجود مبارك امام زمان(عج) فرمودند «اگر شيعيان ما بر عهدي كه خداوند از آنها گرفته است ثابت قدم مي‌شدند توفيق زيارت ما از آنان سلب نمي‌شد يعني ما اگر به طرف توبه كردن و انجام اعمال عبادي، انجام واجبات و ترك محرمات بازگرديم، حضرت مي‌پسندد و رضايت دارد و از اين طريق مي‌توانيم به آن بزرگوار نزديك شويم؛ اگرچه اين شادماني‌هاي مرسوم هم مثل چراغاني كردن و آذين بستن فضاي شهر، پخش شيريني و شربت، همگي مصداق يفرحون لفرحنا است و اجر معنوي هم دارد، اما بهتر است در كنار آن، انجام دستورات و سفارشات ويژه آن شب را هم ضميمه كنيم كه انشاءالله تأييد مضاعفي بر جشن و شادماني ما باشد. مهم‌ترين نكته اين است كه مناجات و به درگاه خدا رفتن و با او راز و نياز كردن هميشه و در همه جا و در هر زمان و مكاني مورد عنايت است و تفاوتي كه اسلام با بقيه اديان دارد اين است كه ارتباط معنوي با خداوند تابع زمان و مكان خاصي نيست و در هر نقطه زمين و در هر زماني كه بخواهيد مي‌توانيد با خداوند مناجات كنيد اما اگر بخواهيم عبادت‌مان زيباتر و مورد عنايت بيشتري باشد بايد به چند نكته دقت كنيم.اول اينكه پيامبر اكرم(ص) فرمودند «انَّ في ايّامِ دهركم نَفخاتْ، علي فَتَعرَضوُ عَنْها؛ در ايام روزگار شما يك عنايات ويژه‌اي در بعضي اوقات مي‌شود كه خود را در معرض آن نفحه‌هاي رحماني قرار دهيد»؛ يكي از آن نفخه‌هاي رحماني شب نيمه‌شعبان استَ، هر زماني ما مي‌توانيم با خداوند مناجات كنيم اما اگر با شب اول رجب، عرفه، شب قدر و شب نيمه‌شعبان و شب‌هايي كه عنايات ويژه‌اي در آن است، مصادف شود، بيشتر مورد رحمت الهي قرار مي‌گيريم.
دوم اينكه خداوند فرمود «اگر مي‌خواهيد به سمت من حركت كنيد، وابتغوا اليه الوسيله يعني در رفتن به سوي خداوند وسيله‌اي اتخاذ كنيد» ؛ وايات ذيل اين آيه مي‌فرمايد«اين وسيله، رسول‌اكرم و اهل‌بيت (ع) هستند» يعني وقتي كه مي‌خواهيد به درگاه خداوند برويد با شفاعت شافعين و به وسيله محبت و معرفت و ولايت اهل‌بيت برويد كه خداوند به شما بيشتر نگاه كند و چه شبي بهتر از شب ولادت حضرت حجت (عج) كه با توسل به امام زمان (عج) به درگاه خداوند مي‌رويم؛ در قسمت‌هاي انتهايي زيارت جامعه كبيره مي‌فرمايد «يا ولي‌الله ان بيني و بين‌الله عز و جلََّ ذنوبا لايأتي عليها الّا رضاكم» (اي ولي خدا بين من و خداوند گناهاني است كه خداوند تا شما راضي نشويد از آنها درنمي‌گذرد) و اين نشان‌دهنده اهميت توسل است كه اگر ما بخواهيم در شب نيمه‌شعبان و يا هر شب ديگر حساب‌مان را در پيشگاه خداوند پاك كنيم بايد اول در خانه ولي خدا برويم؛ اگر ولي زمان ما كه حضرت حجت(عج)‌ است، از ما راضي باشد در آن صورت است كه خداوند ما را مي‌آمرزد و اين اهميت توسل به حضرت را مي‌رساند.
سوم اينكه قرآن مي‌فرمايد «و لله الأسماءالحسني فادعوه بها» (خداوند اسماء نيكويي دارد كه به آن نام‌ها خداوند را صدا بزنيد)؛ اين آيه آموزش مي‌دهد كه خداوند را چگونه صدا بزنيم و با او مناجات كنيم؛ در تفاسير ذيل اين آيه روايت آورده‌اند كه امام صادق(ع) فرمودند «نحنُ ذكرالله» يعني اسم و ذكر خداوند ما اهل‌بيت (ع) هستيم و وقتي مي‌خواهيد خداوند را صدا بزنيد از طريق ما اهل‌بيت (ع)، اين كار را بكنيد لذا امام صادق(ع) فرمود «بنا عُبِدَالله وبنا عُزِفَ الله»؛ خداوند به واسطه ما شناخته و عبادت مي‌شود؛ در جامعه كبيره مي‌گوييم و «اركان لتوحيده» يعني اگر كسي مي‌خواهد خداوند را به توحيد ياد كند، ركن توحيد اين خانواده هستند؛ اگر ما بتوانيم با توسل به امام زمان (عج) و استعانت از آن بزرگوار، كه امام زمان(عج) فرمودند: اِستَعينوا بِنا، از ما كمك بخواهيد، از حضرت كمك بخواهيم و او را شفيع قرار دهيم و با توسل به امام زمان به درگاه خداوند برويم قطعا جواب بهتري خواهيم گرفت و درهاي رحمت الهي بيشتر به روي ما باز خواهد شد. نكته ديگري كه جا دارد بر آن تأكيد شود در ايام نيمه‌‌شعبان بحث دعاي كميل است كه اصلاً مخصوص شب نيمه‌شعبان است، و وقتي كه كميل بن زياد اين دعا را از اميرالمؤمنين مي‌آموزد حضرت به او مي‌فرمايند «اين دعاي حضرت خضر است و اين دعا را در شب نيمه‌شعبان بخوان» سپس شب‌هاي جمعه را هم به آن افزوده و فرمودند «اگر توانستي هفته‌اي يك بار يا ماهي يك بار و اگر نتوانستي سالي يك بار و حتي اگر نتوانستي در طول عمرت يك بار دعاي كميل را بخوان» لذا امسال شب جمعه و شب نيمه‌شعبان با هم طلاقي پيدا كرده و بيشتر اين دعا جلوه‌گري مي‌كند.
آيت‌الله قاضي استاد علامه طباطبايي به شاگردان‌شان توصيه مي‌فرمودند «شما در دل شب قرآن بخوانيد كه فاِنّهُ شراب المؤمنين، اين شراب و مست كننده مؤمنين است»؛ خداوند در قرآن نيز اين دستور را به پيامبر(ص) مي‌فرمايد. 

اصولاً فضيلت شب‌زنده‌داري در قرآن چگونه ذكر شده است؟

قرآن خطاب به پيغمبر مي‌فرمايد «قم الليل الّا قليلاً» (اي پيغمبر شب را بيدار باش مگر مقدار كمي)؛ از طرف ديگر وقتي صفات متقين و مؤمنين را مي‌گويد و مي‌فرمايد «و بالاسحارِهُم يستغفرون»؛ اينها استغفار مي‌كنند اما هنگام سحر؛ مثلاً لقمان به پسرش مي‌فرمايد «مبادا از خروس عقب بماني» روايتي در كتاب منتهي‌الامال هم داريم كه صدايي كه هنگام صبح از حيوان خارج مي‌شود ذكر خداست ولي ما زبان حيوانات را نمي‌فهميم لذا لقمان مي‌گويد «مبادا از حيوانات عقب بماني كه اينها در سحر مشغول دعا و استغفار باشند و تو نباشي». حضرت مهدي(عج) هم سحر نيمه شعبان به دنيا آمدند و ما اگر بتوانيم احياء داشته باشيم و خودمان را در قالب شب‌زنده‌داري عرضه كنيم با لحظه ولادت قطب عالم امكان به محضر خداوند متعال همزمان مي‌شود و مي‌تواند توسل ما را زيباتر كند. 

شما از برگزار كنندگان مراسم احيا در شب نيمه شعبان هستيد؛ ازاستقبال مردم و جوانان بگوييد؟

آنچه كه ما در اين چند سال در مجموعه فرهنگي روضة‌الشهداء مشاهده كرديم اين است كه علي‌رغم تمام تلاش‌هاي فرهنگي دشمن در زمينه دوري جوانان از فضاي معنوي و مذهبي، روز به روز مردم به امور ديني استقبال و عنايت ويژه‌اي دارند به خصوص جوانان با انواع گرايش‌ها، سليقه‌ها و با ظواهر اسلامي و حتي غيراسلامي به جلسات مناجات و روضه براي ارتباط برقرار كردن با خداوند متعال، عنايت ويژه‌اي دارند. متأسفانه فضايي كه در جلسات مذهبي ايجاد شده و بايد اصلاح شود؛ رؤيت حضرت است كه كمي تشديد شده است؛ اگر ما نگاه به روايات و دستورات و عملكرد علماء بكنيم مي‌بينيم خيلي سفارش به تلاش جهت رؤيت حضرت نكرده‌اند؛ آنچه به ما دستور داده‌اند اين است كه
اول اينكه حضرت را بشناسيم و معرفت به اهل بيت (ع) پيدا كنيم و در روايت هست كه خداوند متعال عبادت و عملي را از كسي مگر به شناخت حق ايشان، قبول نمي‌كند؛ مورد دوم عمل به تكاليف است كه در قسمت پيش به آن اشاره كردم؛ مورد سوم انتظار فرج است كه فرمودند «فرج خود شما هم در همين انتظار فرج است» و به عنوان افضل‌العباده در روايت معرفي شده است.
امام صادق(ع) فرمودند «هر كس 40 روز بر خواندن دعاي عهد مداومت كند، زماني كه حضرت حجت(عج) ظهور كند او هم از قبر بيرون مي‌آيد و در زمره ياران امام زمان (عج) در كنار و ركاب آن حضرت خواهد بود لذا سعي كنيم عرض ارادت و ادب و عشق‌بازي ما با اهل‌بيت (ع) طبق دستورات خود ايشان باشد.
كساني بودند كه كنار اهل‌بيت (ع) بودند و روزانه چند مرتبه پيغمبر (ص) و اميرالمؤمنين (ع) را مي‌ديدند و ابراز ارادت هم مي‌كردند ولي در زماني كه لازم بود آنها را ياري كنند اين كار را نكردند لذا معيت جسمي با آن بزرگواران داشتند ولي باطن و قلبشان با آنها نبود و معرفت آنها را نداشتند كه موجب مشكلات بزرگي هم در تاريخ اسلام شدند اما اگر ارتباط قلبي با ايشان داشته باشيم و به وظايف‌مان عمل كنيم بحث رويت نيز براي ما حل خواهد شد.

فكر مي‌كنيد براي پيشبرد اين فرهنگ چه اقداماتي بايد انجام شود؟

از مسئولان فرهنگي، شهرداري، اوقاف و تمام كساني كه مي‌توانند هيئاتي كه به اين سبك و سياق عمل مي‌كنند و انحرافاتي در برنامه آنها ديده نمي‌شود و طبق دستورات دين و تأييد علما حركت مي‌كنند، خواهش مي‌كنيم پر و بال بيشتري دهند تا فضاي كار براي فعاليت فرهنگي بيشتر شود و اينگونه جلسات را قوي‌تر، باشكوه‌تر و نظم و سرمايه بيشتري از جهت مادي و معنوي برگزار كنيم؛ عطش آن نيز در بين مردم وجود دارد؛ در ضمن مراسمي نيز طبق روال هر ساله امشب در آستانه مقدسه امامزادگان جعفربن موسي (ع) و حميده خاتون واقع در فلكه دوم صادقيه، منطقه باغ فيض از ساعت 24 با حضور قاريان بين‌المللي و مداحان اهل بيت (ع) و سخنراني حجت‌الاسلام سيد مهدي حائري‌زاده برگزار مي‌شود.

[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

دبيركل سازمان ملل عنوان داشت: عراق در حال حاضر در مرحله‌ي انتقالي تعيين كننده‌ به سر مي‌برد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بان‌كي‌مون دبيركل سازمان ملل، در گزارش اخير خود درخصوص عملكرد هيات سازمان ملل "براي حمايت از عراق" نوشت: در شرايطي كه پيش‌بيني مي‌شد خشونت‌ها در زمان خروج نيروهاي آمريكايي از عراق در 30 ژوئن افزايش يابد، آرامش نسبي در عراق برقرار شد و نيروهاي امنيتي عراق توانستند مسووليت‌هاي امنيتي خود را با موفقيت به انجام برسانند.
بان كي مون در اين گزارش افزود: مي‌توان در اين راستا به آينده‌ي عراق اميدوار بود.
دبيركل سازمان ملل در عين حال نسبت به روابط ميان دولت فدرال در بغداد و رهبري منطقه‌ي كردستان عراق ابراز نگراني كرد. وي از دولت منطقه‌ي كردستان عراق و پارلمان اين منطقه خواست تا در بندهاي طرح قانون اساسي كردستان عراق بازنگري كنند، چرا كه اين امر ممكن است در افزايش تنش‌ها و رايزني‌هاي كنوني درباره‌ي مرزهاي مورد اختلاف تاثير بگذارد. بان‌كي‌مون در ادامه خواستار پايان دادن به اظهارات تشنج‌آميز و عدم اتخاذ گام‌هاي يك جانبه در خصوص مسايل مورد اختلاف در عراق شد. دبيركل سازمان ملل عنوان داشت: مساله‌ي مرزهاي داخلي در منطقه مورد مناقشه (كردستان و ديگر مناطق عراق) نبايد زودهنگام مورد بررسي قرار گيرد و من اميدوارم كه تعامل سياسي دو طرف ادامه يابد و تمامي گروه‌ها به منظور حل اختلافات با هم همكاري كنند. وي افزود: فراهم سازي فضاي مناسب براي انتخابات از سوي سازمان‌هاي ملي عراق به ويژه كميته انتخابات بسيار ضروري است، چرا كه ما به زمان برگزاري انتخابات پارلماني آ‌ينده نزديك مي‌شويم. همچنان چالش فرا روي ما حفظ شفافيت و مستقل عمل كردن كميته‌ي انتخابات و حضور گسترده‌ي مردم در انتخابات است. بان‌كي‌مون همچنين از پارلمان عراق خواست تا در راستاي اجراي قانون فراگير انتخابات بدون هيچ تعللي گام بردارد تا برگزاري انتخابات با خطر روبرو نشود. وي ادامه داد: زمان ‌آن رسيده است كه رهبران سياسي شايستگي خود را به اثبات برسانند و بر اساس منافع ملي‌شان عمل كنند. دبير كل سازمان ملل عنوان داشت: بايد از فرصت كنوني براي حل و فصل مسايل اجتماعي، اقتصادي، بيكاري، فساد و فقر در عراق استفاده كرد. وي تصريح كرد: احياي اقتصاد بايد به صورت استراتژيك از طريق سرمايه‌گذاري در خدمات اجتماعي، حمايت اجتماعي و تحقق حقوق بشر براي تمامي عراقي‌ها باشد.

[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

 به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري ،رئيس جمهوري اسلامي ايران عصر ديروز پادشاه عمان را به طور رسمي در نهاد رياست جمهوري بدرقه كرد.
مراسم بدرقه رسمي سلطان قابوس ازسوي دكتر محمود احمدي نژاد و با حضور هيات هاي عالي رتبه جمهوري اسلامي ايران و عمان برگزار شد.پادشاه عمان در سفر 5 روزه خود به ايران علاوه بر گفتگو و مذاكره با رييس جمهوري اسلامي ايران، با حضرت آيت الله العظمي خامنه اي حفظه الله رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كرد.دكتر احمدي نژاد و سلطان قابوس پس ازحدود دو ساعت گفت و گوي خصوصي درباره روابط دوجانبه و مهمترين مسايل منطقه اي و بين المللي با تاكيد بر اينكه تهران و مسقط داراي منافع و دشمنان مشترك هستند؛ بر لزوم گسترش و افزايش مناسبات و همكاري هاي جمهوري اسلامي ايران و عمان در همه زمينه ها تاكيد كردند. رئيس جمهوري اسلامي ايران و پادشاه عمان در مذاكرات خود همچنين با بيان اينكه همكاري هاي امنيتي ايران و عمان از اهميت ويژه اي براي ثبات در منطقه برخوردار است ، تصريح كردند: جمهوري اسلامي ايران و عمان مي توانند با طراحي جامع و مناسب در راستاي تامين امنيت پايدار در منطقه حساس خليج فارس و درياي عمان گام بردارند .دكتر احمدي نژاد و سلطان قابوس توسعه همكاري هاي اقتصادي را به نفع ملت هاي دو كشور دانستند و اظهار داشتند : بايد از همه ظرفيت هاي فراوان موجود در عرصه هاي مختلف تجاري ، حمل و نقل و انرژي براي گسترش و افزايش روابط اقتصادي ايران وعمان استفاده كرد .

[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

با مرگ اعجاب انگیز دختری خردسال ، پرونده برای رسیدگی به دادسرای امور جنایی تهران فرستاده شد.

به گزارش خبرنگار گروه حوادث ایسکانیوز : ساعت 9 بامداد سه شنبه ، بازپرس محمد شهریاری - کشیک دادسرای ناحیه 27 تهران - به دنبال تماس تلفنی افسران کلانتری 169 مشیریه از مرگ اعجاب انگیز دختر هفت ساله ای به نام «شیوا اجرایی» باخبر و پیگیر موضوع شد.
این مقام قضایی به همراه پلیس به درمانگاه «مشیریه» رفت و پدر «شیوا» گفت : دخترم را برای خرید از خانه خارج شد و چون دیر کرد نگران شدم.بیرون رفتم تا او را پیدا کنم که فهمیدم در تقاطع خیابان «اعظم -مطلبی» دچار برق گرفتگی شده است.
این مرد اضافه کرد : بلافاصله دخترم را به درمانگاه رساندم اما هیچ کاری از دست پزشکان ساخته نبود.
بازپرس شعبه هفتم دادسرای امور جنایی تهران اعلام کرد : شهروندان مدعی اند پست برق کنار چراغ راهنمایی و رانندگی ، برق دارد و هر زمان از کنار آن گذاشته ، تحت تاثیر قرار ‌گرفته‌اند.«شهریاری» به ایسکانیوز گفت : هم اکنون کارشناسان رسمی دادگستری سرگرم بررسی صحت و سقم این موضوع هستند و اگر ادعای شهروندان ثابت شود مسئولان مربوط باید پاسخگو باشند
[ 6 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
کلیپ موبایل بسیار عجیب اما دیدنی از یک تصادف که اتوبوس به طوره عجیبی وسط خیابان دایره می زنه و یک مرد که پیاده می ره را زیر می کند ولی نکته ی واقعا دیدنی اینجاست که مرد از زیر ماشین سالم بیرون می اید دانلود کنید بسیار زیباست.

 

پسورد فایل : www.mihandownload.com

 

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
تفاهم

زندگي پژمردن يک برگ نيست بوسه اي در کوچه هاي مرگ نيست زندگي يعني ترحم داشتن با شقايقها تفاهم داشتن

دوست دارم

به اندازه ي صداقت پينوكيو و رفاقت تام و جري و هوش پت و مت دوست دارم

بستر

هيچ كس نبايد شب به بستر برود قبل از اينكه از خود بپرسد امروز چه كرده ام که لياقت داشته باشم فردا هم زنده بمانم

دعا

اگه به دعا براي مريض ها اعتقاد داري ..تو هم اين اس ام اس رو مث من واسه 7 تا مريض رواني مث خودت بفرست

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
در این تاپیک قسط دارم لینک دانلود کتاب این سه زن از مسعود بهنود را برای شما بگذارم

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

 

 

 

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
 

با نصب و راه اندازي تولبار بشكن وب تمام محدوديت هاي نسخه نمايشي بشكن وب غير فعال ميشود و علاوه بر حذف آنها از خدمات بيشتري برخوردار خواهيد شد . در زير به چند ويژگي تولبار اشاره شده است . مسلما خدمات ارائه شده در تولبار بسيار بيشتر از اين ها خواهد بود . مهمترين ويژگي تولبار اين است كه براي استفاده از خدمات بشكن وب نيازي نيست به سايت آن مراجعه كنيد . در هر زمان كه ارده بكنيد ميتوانيد از آن به سرعت استفاده كنيد. هميشه يك فيلتر شكن در كنار خود داريد و هيچگاه اين تولبار فيلتر نميشود . همچنين بيش از 70 درصد از خدمات بشكن وب جنبه سرگرمي و تفريحي دارد كه ميتواند شما را ساعت ها جذب خود كند . چند مزيت تولبار به صورت زير است
دسترسي سريع به سايتهاي معروف
 دريافت جديدترين اخبار جهان به طور اتوماتيك
افزايش سرعت دسترسي به بشكن وب
دسترسي به لينك دوني جذاب
دانلود با بالاترين سرعت ممكن
امكان دانلود فايل بدون محدوديت حجمي
تعداد دانلود همزمان : نا محدود
قابليت ادامه دانلود : فعال
جاوا : فعال
محدوديت مدت زمان دانلود : نامحدود
چت روم : فعال
پشتيباني از يوتيوب : فعال
و بسياري ديگر
بازيهاي انلاين جذاب و ديدني
پخش زنده راديو تلويزيون هاي ايراني و خارجي

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

راه آهن شهرري اولين بازي خود در ليگ برتر را در ورزشگاه دستگردي انجام خواهد داد كه روبروي ورزشگاه اختصاصي اين باشگاه قديمي است .به گزارش خبرگزاري فوتبال ايران، اما آنها با انجام اين بازي تلاش مي كنند مسابقه هفته سوم را در زمين خودي برگزار كنند. در حال حاضر زمين چمن باشگاه راه آهن به سرعت مشغول آماده سازي است و كارگران آن را آماده سيستم چمن رول مي كنند. اين ورزشگاه به زودي مثل ورزشگاه آزادي، چمن خود را با سيستم رول تامين مي كند كه بهترين شيوه فعلي دنياست. محمد حسن انصاري فرد مديرعامل راه آهن كه شخصا اين پروژه را زير نظر دارد،‌اميدوار است در ادامه ساخت تاسيسات استاندارد براي باشگاهش، زمين چمن نمونه اي را هم به ليگ فوتبال ايران تحويل بدهد. قبلا زمين راه آهن از ناهموارترين زمين هاي ليگ بود و همواره مربيان به آن اعتراض داشتند. حضور يك مربي هلندي و بازي روي زمين انگيزه مضاعفي به انصاري فرد داده تا با صرف بودجه اين پروژه را به سرانجام برساند.

                

 

 

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
وقتی یک شهاب آسمانی-ریزه های بین سیاره ای-به جو زمین وارد می شود خطی از نور در آسمان تولید میکند که شهاب نام دارد. شهاب ها اندازه شان از ذرات غبار تا اجرامی به اندازه ی سیارکهای کوچک متغیر است . شهاب هایی با این اندازه شکافهای بزرگی روی زمین از جمله حفره ی برنجرو ی آریزونا بجای گذارده اند . وقتی یک شهاب به جو زمین بر خورد می کند در اثر سرعت زیاد آن اصطکاک هوا به گرما تبدیل می شود.شهابهایی که به سرعت گرم می شوند نور سفید نشر می کنند و به چشم مرئی می شوند.شهاب های کوچک در چند ثانیه کاملا”می سوزند ولی آنهایی که چندین کیلوگرم یا بیشتر وزن دارند ، قادرند تا کاهش سرعت در رسیدن به زمین دوام بیاورند . قسمت بزرگ جرم این شهاب ها در طی سقوط بخار می شود .
سرعت شهاب :
شهاب ها با سرعت ها یی در محدوده ی ۱۲ تا ۷۲ km/s به جو زمین برخورد می کنند . شهاب ها به منظومه ی شمسی تعلق دارند به طوری که سرعت آنها در مدار زمین نمی تواند از ۴۲ km/s که سرعت فرار منظومه است ، تجاوز نماید . قبل از نیمه شب ، فقط آن شهاب هایی که سریع تر از زمین حرکت می کنند (۳۰km/s ) می توانند از پشت به آن برسند . سرعت نسبی سریع ترین این گونه شهاب ها ۱۲km/s است . پس از نیمه شب همه ی شهاب ها به جز آنهایی که از زمین در امتداد مدارشان سریعتر حرکت می کنند دیده خواهند شد . در این صورت ، سرعت ها با هم جمع می شوند و یک سرعت نسبی ماکزیمم ۷۲km/s می دهند . چون مسیر یک شهاب ثبت مختصری از تلاش جسم را فراهم می آورد ، ستاره شناسان قادر بوده اند که مدار و مشخصه های کلی فیزیکی شهاب ها را تعیین کنند . اکثر شهاب ها ذرات شکننده ای هستند که به هنگام تماس با هوا به سرعت خرد می شوند . یک قطعه از ماده شهاب به حجم ۱m در اثر وزن خودش خرد خواهد شد . زیرا از خاکستر یک سیگار قوی تر نیست . چیزی که شهاب ها ذر آن مشترکند این است که بعد از ادامه دادن یک مسیر آتشین در جو ، حرکت آنها در فضا با برخورد به زمین به آخر می رسد .
منشا شهاب ها :
منبع این ماده ی کم چگال ستاره های دنباله دار است . در خلا عبور موفقیت آمیز ستاره ی دنباله دار از نزدیک خورشید ، سبب کاهش پیوسته مواد یخی از هسته ی ستاره ی دنباله دار می شود . گردوغبار و ذرات جامد پاشیده شده در یخ ورقه ورقه شده و در یک صف در اطراف ستاره ی دنباله دار پخش می شوند . این قطعه کوچک جامد بسیار شکننده است و چگالی کمی دارد . ستاره ی دنباله دار هر چه مسن تر و تعداد دفعات عبورش از نزدیکی خورشید بیشتر باشد ، کاهش بیشتری در کل مواد یخی و آزاد شدن مواد شهاب آسمانی وجود دارد . حدود ۹۹ درصد از کل شهاب ها از ستاره ی دنباله دار سرچشمه گرفته اند . احتمالا باقیمانده ها به سیارکها مربوطند .
انواع شهاب ها :
شهاب ها را می توان بر حسب مدارشان به دور خورشید طبقه بندی کرد . شهاب های تکی : همان طور که از نامشان پیداست از جهات مشخصی نمی آیند . گروه دیگر شهاب ها آنهایند که با رگبارهای شهابی متغیر همراه هستند . این گروه به صورت نهر هایی از ذرات که در فضا گسترده می شوند و زمین در مدارش از میان آنها می گذرد قرار دارند . عقیده بر این است که این جریان های شهابی باقی مانده ی دنباله دارهایی هستند که متلاشی شده و دیگر دیده نمی شوند . یخ موجود در دنباله دارها تبخیر شده و ذرات جامد را رها کرده است . وقتی که زمین به یک چنین نهری وارد می شود ، نمایش تماشایی از شهاب ها در آسمان پدیدار می شود . هر رگبار نقطه ی تشعشعی ویزه ی خود را دارد و آن نقطه ای است در آسمان که به نظر می رسد شهاب های متغیر از آن جدا می شوند .این یک اثر منظر است . شهاب های نهر در مسیر های موازی حرکت می کنند . اما به همان دلیل که به نظر می رسد خطوط موازی راه آهن در افق به هم می رسند ، ولی هر چه به چشم ناظر نزدیک تر می شوند بیشتر از هم جدا می شوند ، آنها هم به نظر می رسند که از هم دور میشوند . جهت نهر شهاب ها در هنگام تلاقی با مدار زمین جهت نقطه ی تشعشعی را مشخص می کند .
دیدن شهاب ها :
اگر ناظری به اندازه ی کافی تا دیر وقت بیدار بماند ، در خواهد یافت که بسامد شهاب ها در ساعات صبح بزرگتر از ساعات نیمه شب است . سرعت متوسط شهاب ها در مجاورت زمین ۴۱.۶km/s است . در خلال ساعات عصر ، ما نسبت به جهت حرکت زمین در مدارش به طرف رونده ی زمین سواریم و فقط آن شهاب هایی که در جهت مدار زمین حرکت می کنند می توانند از زمین سبقت بگیرند ، دیده خواهند شد . در صبح به طرف آینده ی زمین سواریم و شهاب ها از تمام جهاتی که ما می توانیم ببینیم می آیند ، علا.ه بر آن می توان دید که شهاب های دیده شده در ساعات صبح دارای سرعت های بالاتری هستند ، چون سرعت آنها در موقعی که به زمین نزدیک می شوند با سرعت زمین در مدارش جمع می شوند . به دلیل این سرعت ، دمای تولید شده بسیار بالاست . در نتیجه نور شهاب های دیده شده در صبح به طور قابل توجهی آبی تر از نور شهاب های عصر است . در یک شب صاف بدون مهتاب طی یک رگبار کامل ، معمولا دیدن ۶۰ شهاب در هر ساعت میسر است . لیکن در فرصت های نادر ، زمین از میان یک دسته از شهاب های فوق العاده متراکم می گذرد . برای مثال طی ساعت های اولیه ی بامداد ۱۷ نوامبر ۱۹۶۶ ، بیشتر از ۲۰۰۰ شهاب در سر تاسر غرب ایالات متحده دیده شده است .
چرا شهاب ها به رنگهای مختلفی دیده میشوند ؟
شهاب ها به رنگ های زرد ، آبی ، قرمز و سفید دیده میشود . دلیل این است که هنگامی که شهابواره ها با سرعتی ۱۰ تا ۷۵ km/s وارد جو زمین میشوند بر اثر اصطکاک با جو به شدت داغ می شوند . دمای آنها به بیش از ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد می رسد . این دمای بسیار زیاد باعث تحریک گازهای اطراف شهاب می شود . گازهای مختلف موجود در جو بر اثر این دمای زیاد داغ می شوند و می سوزند و به رنگهای مختلفی دیده می شوند . مثلا” رنگ سبز بیشتر شهاب ها از مولکول های اکسیژن جو گسیل می شوند . نیتروژن رنگ آبی تولید می کند و سدیم رنگ زرد را . عموما” شهاب هایی با سرعت بالا به رنگ سفید دیده می شوند ، چون تمام این رنگ ها با هم مخلوط می شوند . ولی وقتی که سرعت شهاب ها کم می شود به رنگ قرمز در می آیند .
[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
کسانی که برای نویسندگی در این وبسایت آمادگی دارند از طریق فرم نظرات به ما اطلاع دهند .

    

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
  برای تبادل لینک با ما ابتدا سایت ما را با عنوان ((وبلاگی متفاوت : جایی برای تو ))لینک کنید سپس به ما اطلاع دهید تا ما هم همین کا را برای شما انجام دهیم .

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
برای دریافت دعوت نامه پرشین گیگ و پارسا اسپیس از طریق فرم نظرات به ما اطلاع دهید .

(پرشین گیگ)فضای ارائه دهنده : ۱۰۰ مگابایت

(پارسااسپیس)فضای ارائه دهنده : ۱۰۰۰ مگابایت

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
نگاهی به فیلم های ساخته دیوید فینچر کارگردان معاصر هالیوود . ( در ادامه مطلب )

 


ادامه مطلب
[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

كمپاني "فوكس قرن بيستم " در چهارمين هفته نمايش بين‌المللي "عصر يخي: ظهور دايناسورها " آن را پرفروش‌ترين تاريخ سينما در سطح بين‌المللي مي‌داند. مسئولان كمپاني در حالي خود را آماده يك جشن سينمايي در اين رابطه مي‌كنند، كه فاصله فروش قسمت سوم "عصر يخي " موفق‌ترين انيميشن تاريخ سينما "پيدا كردن نيمو " حدود 13 ميليون دلار است. اما سخنگوي اين كمپاني عصريخي تا چند روز ديگر با اين رقم فروش را از سرمي‌گذارند و به فروش بيشتر از فروش بين‌المللي 528 ميليون دلاري انيميشن كمپاني "والت ديزني " و شركت كامپيوتري "پيكسار " دست پيدا مي‌كند.
سومين قسمت "عصر يخي " در چهارمين هفته نمايش بين‌المللي و در كمتر از يك ماه فروش 515 ميليون دلاري داشته است. اين در حالي است كه فيلم طي سه روز آخر هفته، فروشي 41 ميليون دلاري را تجربه كرده اين فروش از نمايش فيلم در 9946 سالن سينماي بيش از 50 كشور جهان به دست آمده است. فرون كلان بين‌المللي "عصر تاريخي3 " در شرايطي است كه هنوز دو بازار اصلي فيلم‌هاي خارجي يعني كره جنوبي و ايتاليا، نمايش عمومي آن را شروع نكرده‌اند. فيلم روزهاي 12 و 28 آگست در اين دو كشور به روي پرده سينماها مي‌رود. "عصر يخي3 " بيشترين فروش را در آلمان با يك موفقيت مالي 62 ميليون دلاري داشته است و فرانسه، روسيه و انگلستان با فروش‌هاي 44، 42 و 41 ميليون دلاري در رديف‌هاي جدي هستند. اين انيميشن نمايش خود را در 12267 سالن سينماي 101 كشور جهان با يك افتتاحيه عالي 152 ميليون دلاري آغاز كرد. اين رقم فروش به معني بهترين افتتاحيه براي يك فيلم انيميشن در كل تاريخ سينما و ششمين افتتاحيه خوب بين‌المللي براي يك اثر سينمايي است.
به كمك موفقيت‌هاي اين انيميشن بود كه كمپاني فوكس توانست به رقم قابل اعتناي فروش يك ميليارد دلاري در نيم سال اول سال جاري ميلادي دست پيدا كند. تحليل‌گران اقتصادي سينما عقيده دارند "عصر يخي3 " خيلي زود در سطح بين‌الملل فروش خود را به مرز 600 ميليون دلار مي‌رساند و با اين رقم فروش، اين انيميشن در مقام نهمين فيلم جدول پرفروش‌هاي بين‌المللي مي‌ايستد. استقبال تماشاگران خارجي از فيلم، حدودا دو سوم بيشتر از استقبال بينندگان آمريكايي از آن بوده است.

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

به نقل از سايت سينمايي ورايتي، «هاوارد اسميت»، چهره‌پرداز فيلم‌هاي مشهور و موفقي چون «جادوگر شهر اوز» و پرندگان»، اول آگوست در سن 98 سالگي در ايالت كاليفرنيا درگذشت.
«اسميت» با قريب به شش دهه سابقه در زمينه چهره‌پردازي سرانجام در سال 1994 خود را بازنشسته كرد. اوج كاري «اسميت» در دهه 40 و 50 بود كه براي بازيگراني چون «باربارا استنويك»، «رابرت ميچام»، «روي راجرز» و «جوآن كرافورد» كار چهره‌پردازي انجام مي‌داد و در دهه 60 نيز او در دو فيلم «پرندگان» و «مارني» براي «آلفرد هيچكاك» كار كرد .

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

رامين فروزنده در گفتگو با خبرنگار فارس از اصفهان افزود: جوانان بايد هدف خود را در زندگي مشخص كنند تا به نتاج مطلوبي دست يابند. وي تصريح كرد: براي موفقيت در كنكور تابستان سه تا چهار ساعت، پاييز و زمستان چهار ساعت، روزهاي تعطيل هفت تا هشت ساعت و عيد نوروز شش ساعت در روز مطالعه داشتم. دارنده رتبه پنجم كنكور رياضي از اصفهان با اشاره به تحصيلات والدين خود كه پدرم ليسانس زمين‌شناسي و مادرم ديپلمه است، افزود: حمايت و ايجاد محيطي آرام توسط خانواده را از دلايل مهم موفقيت خود در كنكور 88 مي‌دانم. وي گفت: دوران دبيرستان خود را در مدرسه "شهيد اژه‌اي " اصفهان سپري كردم و به علت داشتن معلمان خوب و داراي معلومات علمي بالا و مشابه بودن همان درس‌ها در كلاس‌هاي كنكور در اين كلاس‌ها شركت نكردم. فروزنده تصريح كرد: از زحمات تمام معلمان خود از جمله رئيس دبيرستان "شهيد اژه‌اي " و معلم باطني كه بهترين در كشور و استان است تشكر مي‌كنم. وي افزود: جوانان با علاقه، برنامه‌ريزي و تلاش‌هاي موثر مي‌توانند در تمام زندگي خود موفق شوند. دارنده رتبه پنجم كنكور رياضي 88 از اصفهان گفت:‌ توصيه من به جوانان اين است كه تمام تلاش خود را براي رسيدن به هدفشان انجام دهد و اگر امسال در كنكور قبول نشدند با توكل به خدا براي سال آينده تلاش كنند. وي افزود: به غير از مطالعه درس‌هاي دروان دبيرستان خود از كتاب‌هاي تستي نيز‌ استفاده كردم.

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

محمدحسين شاملو، بازپرس ويژه قتل تهران در ارتباط با اين موضوع به «جام‌جم» گفت: ساعت 22 روز دوشنبه يكي از نگهبان‌هاي مخزن آب پونك در غرب تهران، هنگامي كه براي اندازه‌گيري ميزان آب يكي از 4 دريچه اين مخزن پايين رفته بود، با مشاهده جسد متلاشي شده‌اي كه روي آب شناور بود، موضوع را به مركز فوريت‌هاي پليسي 110 گزارش كرد.بازپرس شعبه اول دادسراي جنايي افزود: پس از حضور ماموران در محل و گزارش موضوع، بررسي و تحقيق در اين زمينه آغاز شد و با حضور در محل مشخص شد، جسد متعلق به فردي است كه به مرور زمان اجزاي آن متلاشي شده است.شاملو اضافه كرد: متاسفانه بي‌مبالاتي و بي‌توجهي نسبت به حفظ و نگهداري و حراست از مخزن آب در اين محل كاملا مشهود بود، طوري كه محل فاقد سيستم روشنايي است و ماموران حفاظت به ميزان كافي وجود نداشت و 4 نفر كه تحت استخدام يك شركت پيمانكاري هستند به صورت شيفتي مسووليت حفاظت از اين محل بزرگ را كه به نظر من ارزش حراست از آن از يك پادگان نظامي نيز مهم‌تر است، عهده‌دار بودند.

انتقال جسد

بازپرس جنايي اظهار كرد: پس از حضور ماموران آتش‌نشاني در محل، باقيمانده جسد از محل خارج شد و براساس اظهارات يكي از كارشناسان پزشكي قانوني مشخص شد از زمان مرگ جسد كشف شده يك تا 2 ماه سپري شده است و به دليل استفاده از كلر، جسد فوق تجزيه شده است. شاملو در پاسخ به پرسش خبرنگار جام‌جم در خصوص دستورات قضايي گفت: در حال حاضر موضوع قتل و يا خودكشي براي ما مشخص نشده است؛ اما فرضيه قتل به دليل برخي از قرائن بيش از خودكشي مورد توجه قرار گرفته است.وي افزود: با انتقال جسد به پزشكي قانوني تعيين هويت و علت فوت، سم‌شناسي، آزمايشDNA و بررسي پرونده افراد فقداني از جمله دستورات قضايي براي پيگيري است. وي تصريح كرد: متاسفانه شواهد موجود حاكي از آن است كه هيچ نظارتي در خصوص مخزن‌ها از سوي مسوولان ذي‌ربط صورت نمي‌گرفته، اگرچه بيان شده است كه به صورت دوره‌اي آب موجود در مخزن را آزمايش مي‌‌كرده‌اند؛ اما گذشت حدود 2 ماه از وجود جسد در داخل اين مخزن، خود از ابهامات اين حادثه تلخ است كه بايد مشخص شود.

قاطعانه برخورد مي‌كنيم

اين مقام قضايي تاكيد كرد: يكي ديگر از دستورات، در ارتباط با شناسايي مقصران است؛ چرا كه مردم منطقه از آبي استفاده مي‌كرده‌اند كه يك جسد درون آن وجود داشته است و شرايط نگهداري به صورتي است كه براحتي هر فردي مي‌تواند دريچه را باز و بسته كند. به همين دليل به عنوان قاضي پرونده تاكيد مي‌‌كنم با هر فرد و سازماني كه در اين ارتباط مقصر باشد، قاطعانه برخورد خواهد شد.بازپرس ويژه قتل تهران در ادامه افزود: پس از انتقال جسد از مسوولان بهداشت منطقه خواسته شد نسبت به گندزدايي از محل اقدام كنند و قرار شد 17 ميليون ليتر آب موجود در مخزن تخليه شود.شاملو تصريح كرد: اگرچه اين موضوع موجب ناراحتي ساكنان منطقه غرب تهران شده است، اما يكي از كارشناسان عنوان كرد كه به دليل استفاده از كلر در مخزن آب، احتمالا آب موجود بيماري‌زا نبوده است كه اين موضوع هم‌اكنون با جديت در حال پيگيري است.

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

کارشناس حوزه توزیع فیلم با اشاره به اینکه افزایش آمار فروش فیلم‌ها دلیل استقبال مخاطبان از سینما نیست، بالا رفتن بهای بلیت را از مهمترین دلایل بالا رفتن ارقام فروش دانست.
حسین علم‌الهدی در این باره به خبرنگار مهر گفت: طبق قوانین یک فیلم نمی‌تواند بیش از هفت هفته در تابستان روی پرده بماند. با اینکه در هفته‌های اخیر شرایط اکران مناسب نبود، اما نمی‌توان انتظار داشت قانون تغییر کند. با وجود زیان فراوان فیلم‌های روی پرده، با یک برنامه‌ریزی حساب‌شده و در نظر گرفتن همه شرایط می‌بایست راهی برای حل این مشکل پیدا می‌شد.
وی افزود: تصمیم شورای صنفی نمایش نوعی تلاش برای تامین منافع فیلم‌های مختلف است، هم فیلم‌هایی که نمایش آنها شروع شده و هم فیلم‌هایی که از قبل روی پرده رفته‌ و به دلیل شرایط آسیب دیده‌اند. نزدیکی به ماه مبارک رمضان محاسبات برای اکران را دشوار می‌کند. در این ماه فروش سینماها پائین می‌آید و پخش‌کننده‌ها ترجیح می‌دهند پیش از رمضان فیلم را اکران کنند.این کارشناس حوزه توزیع و نمایش فیلم گفت: فیلم خوب در هر شرایطی با استقبال مواجه می‌شود، فیلم‌های "آکواریوم" و "مرد عوضی" ماه رمضان اکران و با استقبال مواجه شدند. اما برنامه‌ریزی درست برای نمایش فیلم‌ها مهم است، در شرایط فعلی تعداد سینماهای تاثیرگذار محدود است و نوعی آشفتگی در زمینه اکران فیلم‌ها به چشم می‌خورد.علم‌الهدی ادامه داد: میزان فروش یک فیلم با تعداد مخاطبان یکی نیست، متاسفانه در سال‌های اخیر فروش فیلم‌های سینمایی را با میزان مخاطبان آن اشتباه می‌گیرند. فروش‌های فعلی با بلیت 2500 تومانی است و اگر فیلمی یک میلیارد تومان در تهران بفروشد 450 هزار نفر آن را دیده‌اند که با توجه به جمعیت 14 میلیونی تهران رقم بالایی نیست و نشان می‌دهد فیلم‌ها تماشاگر زیاد ندارند.وی افزود: در مقایسه با سال‌های گذشته سینمای ایران با افت مخاطب روبرو است، امسال تابستانی گرم و پررونق برای سینمای ایران نبود و فیلم‌ها در بهترین حالت فروش متوسط داشته‌اند. فیلم‌ها پنج سال پیش با بهای بلیت 800 و 1000 تومان رکوردشکنی می‌کردند، "دوئل"، "کما"، "مارمولک" و "مهمان مامان" مخاطبان بیشتری نسبت به بسیاری از فیلم‌های امروز داشتند.این کارشناس گفت: افزایش بهای بلیت سینما باید با برنامه‌ریزی باشد، در بعضی مناطق به دلیل درآمد افراد افزایش بلیت تاثیری بر فروش فیلم‌ها ندارد. در سینماهای مجهز و جدید تماشاگران به راحتی افزایش بهای بلیت را می‌پذیرند. اما بالارفتن قیمت‌ها برای افراد کم درآمد سخت است و در سینماهای بدون تجهیزات و امکانات کافی مخاطب به راحتی افزایش قیمت را نمی‌پذیرد.علم‌الهدی تاکید کرد: طبق آمار و ارقام می‌توان تشخیص داد میزان مخاطب سینما در پنج سال گذشته کاهش داشته است. برای رونق بخشیدن به سینما زنجیره‌ای از عوامل باید تصحیح شود و تنها با بالارفتن بهای بلیت نمی‌توان این صنعت را احیا کرد.

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

متعاقب انتشار اخباری مبنی بر خروج 18.5 میلیارد دلار وجه نقد و طلا از کشور به ترکیه تمامی مسببین انتشار این اخبار کذب و غیر واقعی شناسایی و توضیحات لازم از آنان اخذ شده و به زودی به مرجع قضایی معرفی خواهند شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، بر اساس تحقیقات انجام شده توسط این وزارتخانه خبر مربوط به خروج 18.5 میلیارد دلار وجه نقد و طلا بی اساس و کذب محض است و سربازان گمنام امام زمان(عج) با استعانت الهی همواره حافظ منافع و سرمایه های ملی بوده و اجازه نخواهند داد شخص یا اشخاصی دارایی های کشور را مورد تجاوز قرار دهند.
شایسته است مطبوعات و رسانه های جمعی نیز با هوشیاری از انتشار این گونه اخبار غیر مستند و ارزیابی نشده خودداری نمایند.

[ 5 Aug 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
درباره وبلاگ

لحظه ای با سینما
موضوعات وب
امکانات وب