مقالات سینمایی
وبلاگ مقالات سینمایی علی صفار

به نقل از گاردين، اين فيلم در ادامه داستان «گرگ و ميش» كه سال گذشته اكران شد، ساخته شده است.
فيلم سينمايي «ماه نو» هفته آينده با كارگرداني «كريس ويتز» در سينماهاي جهان نمايش داده خواهد شد.
فيلمنامه اين فيلم بر اساس رمان «گرگ و ميش» خانم «مه‌ير» نوشته شده است.
اين فيلم‌نامه در ادامه فيلم ديگري كه با نام «گرگ و ميش» و بر اساس همين كتاب نوشته شده بود، قلمي شده و امروز مراحل ساخت خود را پشت سر گذاشته است.
فيلم «گرگ و ميش» سال گذشته بر اساس جلد اول اين رمان ساخته شد و امسال ادامه اين داستان در فيلم «ماه نو» توليد شده است.
از اين فيلم سال گذشته پس از اكران عمومي در سينماهاي جهان، بالغ بر 200 هزار نسخه به فروش رفت.
اين فيلم يكي از پرفروش‌ترين فيلم‌هاي داستاني بود كه سال گذشته با اقتباس از اثر «استفاني مه‌ير» منتشر شد.


«استفاني مه‌ير» نويسنده جوان آمريكايي تا امروز سه اثر با سوژه «خون‌آشامي» منتشر كرده است كه هر سه اين آثار قابليت خوبي براي تبديل شدن به فيلم‌نامه دارند.
«گرگ و ميش»، «خسوف» و «ماه نو» ا زجمله آثار اين نويسنده اند كه با استقبال كارگردانان سينمايي روبه‌رو شدند.
«مه ير» سي و پنج ساله در سال 2005 پس از انتشار رمان «ماه نو» با استقبال بسيار زيادي از سوي مخاطبان ادبي روبرو شد و اثرش به عنوان يكي از پرفروش‌هاي نيویورک تايمز ماه‌ها در صدر جدول فروش قرار گرفت.
فيلم سينمايي «ماه نو» هفته آينده با بازيگري «كريستاين استوارت»، «رابرت پاتينسون» و «تيلور لايتنر» در سينماهاي جهان اكران خواهد شد.

[ 15 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

برترين «رومانس» (قصه‌هايي با فضاي رمانتيك) تاريخ سينما انتخاب و معرفي شدند و فيلم‌هاي «بر باد رفته» به كارگرداني «ويكتور فلمينگ» و «آني هال» ساخته «وودي آلن» در صدر اين فهرست ايستادند.

در ادامه اين فهرست عناوين آثاري چون «منهتن» اثر وودي آلن،«باشگاه مشت زني» (ديويد فينچر)، «ويل هانتینگ نابغه» (گاس ون سنت)، «مرحوم» (مارتين اسكورسيزي)، «صورت زخمي» (هوارد هاكز)، «ماهي بزرگ» (تيم برتون) در ادامه اين ليست جاي گرفته‌اند.

باشگاه مشت زنی

بنابر اعلام مووي وب، «باني وكلايد» (1967)، «مواجهه كوتاه» 1945، «پايان هفته گمشده» 1945، «تعطيلات رومي» (1939)، «در يك شب اتفاق افتاد» (1934)، «فارغ‌التحصيل» (1967) جزء ديگر فيلم‌هاي برتر سينما در گونه آثار رومانس هستند.

همچنين فيلم‌هاي «هارولد و مائود» 1971، دختر روز جمعه 1940، «داستان فيلادلفيا» 1940، «درخشش يك ذهن پاك ابدي» 2004 و انيميشن «وال-ای» (2008) در انتهای اين فهرست قرار گرفته‌اند.

[ 15 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«رولند امريچ» خالق آثاري چون «ماه 44» كه درحال حاضر فيلم علمي تخيلي «2012» را بر پرده سينماهاي جهان دارد، در صورت به توافق رسيدن با مسوولان پروژه «روز استقلال 2» كارگرداني اين فيلم را برعهده خواهد گرفت.

نسخه اول فيلم اكشن «روز استقلال» كه در سال 1996 ميلادي توسط «رولندا مريچ» كارگرداني شد،با فروش نسبتا بالاي حدود يكصد ميليون دلار در يك هفته بسياري از ركوردهاي فروش ثبت‌شده را پشت سر گذاشت.

بنابر اعلام كامينگ سون و به گفته امريچ، با «ويل اسميت» بازيگر صاحب سبك هاليوود نيز مذاكراتي براي پيوستن به اين پروژه شده است.

«روز استقلال» فيلمي خواهد بود كه تصويري هراسناك و صد البته با استفاده از تكنولوژي برتر كامپيوتري از حمله موجودات فضايي به زمين ارائه خواهد داد.

نسخه اول «روز استقلال» نيز اثري علمي تخيلي است كه آگاهانه خود را از قالب آشناي فيلم‌هاي دهه 50 اين ژانر همچون نبرد دنياها و مهاجميني از مشتري متمايز مي‌سازد.

«رولند امريچ» نويسنده، بازيگر، تهيه‌كننده و خالق آثاري چون «ميهن پرست»،«استارگيت» و«بنياد» اين فيلم را براي شركت فيلمسازي «كلمبيا پيكچرز» آماده مي‌كند.

[ 15 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

فیلم سینمایی "2012" به کارگردانی رولند امریخ در نخستین روز اکران جهانی خود 60 میلیون دلار فروخت.

ورایتی اعلام کرد فیلم جدید و آخرالزمانی رولند امریخ با فروشی معادل 23.7 میلیون دلار در سینماهای آمریکای شمالی رکورد افتتاحیه یک فیلم از این کارگردان را شکست. فیلم قبلی امریخ "روز پس از فردا" که در سال 2004 اکران شد، 23.5 میلیون دلار فروخته بود.

"2012" در 3404 سالن سینمای آمریکا و کانادا به نمایش در آمده و به دومین افتتاحیه پر فروش محصولات سونی پیکچرز پس از "ذره‌ای آرامش" است که در نخستین روز 27 میلیون دلار فروخت. "2012" هم اکنون در 58 کشور جهان اکران شده و در نخستین روز 36.4 میلیون دلار فروخته است.

"سرود کریسمس" که هفته گذشته اکران شد، با 38 درصد افت فروش نسبت به هفته اول با 5.6 میلیون دلار فروش در 3683 سینما در جایگاه دوم جدول فروش هفتگی قرار گرفت. به این ترتیب کل فروش فیلم تاکنون  به 46.6 میلیون دلار رسیده است. "مردانی که به بز ها خیره شده‌اند" با فروش 1.94 میلیون دلاری در 2453 سینما و افت 58 درصدی فروش نسبت به اولین هفته اکران در رده سوم قرار گرفته است. مجموع فروش این فیلم پس از هشت روز به 19.2 میلیون دلار رسیده است.

فیلم " گرانبها" که به شکل محدود و تنها در 18 سالن سینما اکران شده بود، با افزایش سالن‌های خود به 174 سالن 1.92 میلیون دلار فروخت و مجموع فروش خود را پس از دو هفته به 4.7 میلیون دلار رساند. تریلر علمی ـ تخیلی "نوع چهارم" با 1.8 میلیون دلار فروش جایگاه پنجم را از آن خود کرده و مجموع فروش خود را به 17.6 میلیون دلار رسانده است.

[ 15 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«كلينت ايست‌وود» ، كارگردان سرشناس سينماي جهان بالاترين نشان هنري فرانسه را دريافت كرد.

روز گذشته طي مراسم ويژه‌اي كه در كاخ «اليزه» پاريس برگزار شد، «نيكولا ساركوزي:، رييس‌جمهوري فرانسه نشان ادبيات و هنر فرانسه را به گردن «كلينت ايست‌وود»، كارگردان نام‌دار آمريكايي آويخت.

«ساركوزي» با تمجيد از «ايست‌وود» به‌عنوان افسانه‌ سينما و سمبل سينماي آمريكا كه فرانسوي‌ها دوست‌دارش هستند، گفت: «كم‌تر پيش مي‌آيد كه يك خارجي به كسب اين نشان معتبر برسد، اما ايست‌وود فرانسه را خانه‌ي دوم خود مي‌داند.»

«ساركوزي» اظهار كرد: «علاقه‌ فرانسه به سينماي آمريكا مي‌تواند مشكلات ديگر ميان دو كشور را نيز حل كند. ايست‌وود يك افسانه و نماد علاقه‌ فرانسوي‌ها به فرهنگ آمريكا است.»

به گزارش خبرگزاري رويترز، خالق «نامه‌هايي از ايووجيما» نيز پس از دريافت نشان لژيون دونور گفت:

«مي‌خواهم اكنون به خيابان‌هاي فرانسه بروم و اين مدال را به همه نشان دهم.»

علاقه جامعه‌ سينمايي فرانسه به «ايست‌وود» بسيار زياد است. وي ماه گذشته در اولين جشنواره فيلم «گرند ليون» فرانسه جايزه‌ «لومير» را به‌پاس يك عمر دستاورد سينمايي دريافت كرد و سال گذشته در جشنواره فيلم كن جايزه نخل طلاي افتخاري را كسب كرد.

كارگردان برنده‌ چهار جايزه اسكار از ماه گذشته فيلم‌برداري جديدترين پروژه‌اش با نام «آخرت» را در فرانسه آغاز كرده است.

[ 14 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

نام فیلم : آواتار                                                                  کارگردان : جیمز کامرون

زمان : -                                                                             ژانر : علمی تخیلی / ماجراجویانه

بازیگران : سم ورثینگتون ، زو سالدانا                                   تاریخ اکران : ۱۸ دسامبر  ۲۰۰۹

[ 14 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

استیون سودربرگ که امسال دو فیلم «خبرچین!» و «تجربه دوستی» را روی پرده سینماها داشت، همچنان دوست دارد فیلم‌هایی بسازد که خودش می‌خواهد.

ویل لارنس: «دیدی برای من چی درست کرده؟» این را جولز آسنر همسر استیون سودربرگ می‌گوید که یک نویسنده است. او تازه به خانه خودشان در لس آنجلس بازگشته و مشتاقانه می‌خواهد کادوی خود را به من نشان بدهد. اعتراف می‌کنم این هدیه را ندیده‌ام که البته خیلی زود از حرفی که زده‌ام شرمنده می‌شوم. کادوی او یک نقاشی دیواری به عرض شش فوت است که درست پشت سرم روی دیوار اتاق‌نشین قرار دارد.

در همان حال که دور هم جمع می‌شویم، سودربرگ با لبخند می‌گوید: «این را چند سال پیش درست کردم. یک جور مجازات برای تمام ساعت‌هایی است که صرف خواندن روزنامه‌های مختلف کردم.» نقاشی دیواری خانه سودربرگ کولاژی از صدها عکس بریده شده از نشریه‌های خاله زنکی مانند «این تاچ» و «یو‌اس ویکلی» است، انگار که آنا نیکول اسمیت، جسیکا سیمپسن و بریتنی اسپیرز همه و همه دارند لبخند می‌زنند.

یک اعتیاد نامعمول
سودربرگ ادامه می‌دهد: «می‌دانی اعتیاد به این مجله‌ها از کجا آمده؟ فرودگاه‌ها. من وقت زیادی را در فرودگاه‌ها می‌گذرانم و تمام این‌ها را در آنجا جمع کرده‌ام. اما شش ماه بریدن همه این عکس‌ها حالم را خوب کرد.»

ممکن است بگویید بلعیدن مجله‌های خاله‌زنکی یک اعتیاد نامعمول برای یکی از ماهرترین فیلمسازان سینمای مدرن است. هرچند سودربرگ همیشه علاقه خود را به اینکه مردم چه برداشتی از خودشان و دیگران دارند، ثابت کرده است. این گرایش واحد چیزی است که بعضی از رشته‌های دوران کاری 20 ساله او را به هم پیوند می‌دهد.

قطعاً این علاقه زیر بنای دو فیلم جدید او را تشکیل می‌دهد، یکی درام تجربی «تجربه دوستی» و دیگری فیلم پرهزینه‌تر «خبرچین!» با بازی مت دیمن. هر دو فیلم در آمریکا اکران شده و تا اواخر سال در بریتانیا هم روی پرده می‌روند.

فیلم اول داستان دختری با بازی ساشاگری است که آدم‌های اطراف او تحت فشار پیامدهای فروپاشی مالی هستند. این فیلم با واکنش‌های متفاوت روبه‌رو شده است. سودربرگ می‌گوید: «راستش را بخواهید، واقعاً به این فیلم افتخار می‌کنم.»

نوری در تاریکی
تهیه‌کننده و کارگردان اکنون 46 ساله، از سال 1989 که با «جنسیت، دروغ‌ها و نوارهای ویدیویی» گل کرد و جایزه نخل طلای جشنواره کن را برد، یکی از هیجان‌انگیزترین فیلمسازان آمریکا بوده است. او در کنار کوئنتین تارانتینو، مایکل مان، اسپایک جونز و دیوید فینچر چهره فیلمسازی در آمریکا را تغییر داد و یکی از عوامل شکوفایی سینمای مستقل در اوایل دهه 1990 بود.

سودربرگ می‌گوید: «وقتی اولین فیلم من به بازار آمد، یکی از بدترین دهه‌های سینمای آمریکا رو به پایان بود. من واقعاً به مناسبت زمانی اعتقاد دارم، همین طور به روح زمان. ما اتفاق مناسب در زمان مناسب بودیم.» هرچند سال‌های پس از نمایش اولین فیلم سودربرگ، برای او هم به لحاظ انتقادی و هم از نظر تجاری ناامیدکننده بود و فیلم‌هایی چون «کافکا» (1991)، «سلطان تپه» (1993) و «شیزوپلیس» (1996) تنها تعداد محدودی تماشاگر پیدا کردند.

اما بعد «خارج از دید» (1998)، اولین همکاری سودربرگ با جرج کلونی و فیلم‌های برنده اسکار «ارین براکوویچ» و «قاچاق» (هر دو سال 2000) از راه رسیدند. سودربرگ برای «قاچاق» اسکار بهترین کارگردانی را برد. از آن زمان تاکنون او انبوهی از فیلم‌های بسیار موفق مانند سه‌گانه «اوشن» (2007-2001)، همین طور چند شکست تجاری مانند «سولاریس» (2002) و «آلمانی خوب» (2006) را روانه سینماها کرده است.

سودربرگ می‌گوید: «در تمام این سال‌ها در محاسبات اشتباه می‌کردم. بعضی ایده‌هایم آن قدر گسترده نبود که پرسود از کار دربیاید. فیلم‌هایی مانند «سولاریس» و «آلمانی خوب» فیلم‌های ضعیفی نبودند یا بد ساخته نشده بودند. این فیلم‌ها شکست خوردند برای اینکه ایده‌ها خیلی محدود بود. کمتر کسی به این ایده‌ها علاقه نشان داد. «آلمانی خوب» در دنیا فقط پنج میلیون دلار فروخت.»

هزینه ساخت «آلمانی خوب» 32 میلیون دلار بود. سودربرگ با لبخند می‌گوید: «و هیچ نسخه پنج میلیون دلاری از آن فیلم وجود ندارد. من ایده‌ فیلمی را به برادران وارنر فروختم که در گیشه موفق نبود و فقط نظر منتقدان را جلب کرد.»

اشتباه، بی‌اشتباه
و این کاری است که سودربرگ معمولاً انجام می‌دهد. او می‌گوید: «اما این مسئله نباید تکرار شود. حداقل در آمریکا! وگرنه سرمان را می‌برند و می‌کشند. من در حرفه پرخرجی هستم و در ازای تکرار یک شکست به شما مدال افتخار نمی‌دهند. یکی از تعاریف قدیمی حماقت این است که یک کار را دائم تکرار کنی و امیدوار باشی به یک نتیجه دیگر برسی. اگر نتوانم کارنامه‌ام را مرور و اشتباهاتم را تصحیح کنم، ابله هستم. نباید مزخرف بسازم، اما نباید هم به آدم‌ها میلیون دلار ضرر بزنم.»

پروژه‌های کوچک‌تر سودربرگ مانند فیلم سال 2005 «حباب» - که با مبلغی حدود 6/1 میلیون دلار با حضور بازیگران غیرحرفه‌ای تولید شد - و «تجربه دوستی» با کمترین بودجه و با سود حاصل از فیلم‌های بزرگ‌تر و تجاری‌تر او ساخته می‌شوند. فیلم‌هایی مانند «خبرچین!» با بازی مت دیمن ستاره فیلم‌های «اوشن» که پس از بازی در مجموعه فیلم‌های «جیسن بورن» یکی از چهره‌های مطرح هالیوود است.

هرچند موضوع فیلم جدید آنها - رسوایی تبانی در قیمت‌گذاری لیزین، یک ماده افزودنی غذایی - از دنیایی نه چندان پرجاذبه می‌آید. مایکل مان با «خودی» یک توطئه پیچیده در صنعت را به یک فیلم موفق هالیوودی تبدیل کرد، اما سودربرگ در «خبرچین!» نگاه ساده‌تری به قضیه داشته است. او می‌گوید: «من «خودی» را خیلی دوست دارم و حس کردم باید کاری متفاوت انجام بدهم.»

پا جای پای بیلی وایلدر
سودربرگ در ادامه می‌گوید: «باید چیزی مخصوص خودم را به داستان اضافه می‌کردم. در مورد «خبرچین!» احساسم این بود که این داستان یک جورهایی بامزه است. ایده اصلی دروغی است که پر و بال پیدا می‌کند و این خود یک فرض کمدی خیلی خوب است.»

«خبرچین!» بر مبنای داستانی واقعی ساخته شده و درباره مارک ویتکر، یک مدیر مبتلا به اختلال شخصیتی در شرکت آرچر دانیلز میدلند ADM در ایالت ایلینویز است که حاضر می‌شود در مورد فعالیت‌های غیرقانونی شرکت در زمینه تبانی در قیمت‌گذاری برای پلیس فدرال خبرچینی کند.

اطرافیان قهرمان فیلم در تمام مدت برداشت‌های مختلف از او دارند. سودربرگ می‌گوید: «خبرچین! از یک جهت شبیه فیلمی از بیلی وایلدر است و مت دیمن هم انگار جک لمون فیلم اوست.» او ادامه می‌دهد: «از ساخت فیلم‌های «اوشن» لذت می‌برم، برای اینکه بازی کردن با دوربین در این فیلم‌ها قابل توجیه است، اما در «خبرچین!»، کار من این بود که اجازه بدهم نقش‌آفرینی حرف اصلی را بزند و همه چیز ساده باشد.»

سودربرگ به لحاظ کاری یک نابغه است، اما نمی‌توان او را یک فیلمساز شورشی دانست. او بیش از 30 پروژه تولید کرده و ماهیت صنعت خود را درک می‌کند. وقتی استودیو سونی در آخرین لحظه قید سرمایه‌گذاری روی اقتباسی سینمایی از کتاب بیسبالی «مانی‌بال» را زد، سودربرگ همچنان خوش‌بین ماند.

او می‌گوید: «من این کار را انجام ندهم، یک نفر دیگر انجام می‌دهد. نگاه نامعمولی برای آن فیلم داشتم، با این حال جوری طراحی شده بود که تا حد ممکن پرفروش باشد.» سودربرگ ادامه می‌دهد: «اما به عنوان یک تهیه‌کننده زندگی را درک می‌کنم. می‌دانم مدیران استودیوها باید درباره برگشت هشت درصدی سرمایه توضیح بدهند. سود ناخالص در این حرفه عملاً کم است. مردم فروش را در نظر می‌گیرند، اما هزینه‌ها را در نظر ندارند. از هدر دادن متنفرم.»

سودربرگ بر می‌گردد، به کولاژ روی دیوار خیره می‌شود و می‌گوید: «مثل این است. به نتیجه رسیدم می‌توانم از تمام وقتی که با نگاه کردن به این مجله‌ها هدر دادم، چیزی خلق کنم.» او مکث می‌کند و ادامه می‌دهد: «تا وقتی بدانم وقتم را هدر نداده‌ام، می‌توانم با خودم زندگی کنم.»

[ 13 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

هدف از اين جابجايی زمان اكران عمومی، عدم تداخل محصولات پر سر و صدا در جدول گيشه نمايش است.
تحليل‌گران اقتصادي سينما از هشت هفته آخر سال ميلادي به عنوان دوران قبل از كريسمس ياد مي‌كنند،كه طي آن صنعت سينما فيلم‌هاي پرخرج و مطرح خود را به روي پرده سينماها مي‌فرستد.
بعد از فصل تابستان، اين ايام دومين فصل خوب سينما در جدول گيشه فروش است.
اين در حالي است كه تهيه ‌كنندگان مستقل سينما هم در همين ايام،فيلم‌هاي اسكاري خود را روانه اكران عمومي مي‌كنند.
در ارتباط با تغيير جدول نمايش، كمپاني «فوكس قرن بيستم»زمان نمايش عمومي قسمت دوم فيلم زنده وانيميشني خود «آلوين و سنجاب‌ها» را از روز كريسمس به 23 دسامبر منتقل كرد.

مسئولان كمپاني مي‌گويند بيش از 76 درصد كودكان و نوجوانان در چهارشنبه قبل از كريسمس به مدرسه نمي‌روند و اين مسئله مي‌تواند به انها كمك كند تا تماشاچي بيشتري براي فيلم خود داشته باشند.
در عين حال، نمايش عمومي اين فيلم با كار جديد«جيمز كامرون» به نام «آواتار» همراه نمي‌شود. اين اثر علمي - تخيلي و حماسي سه بعدي،روز 18 دسامبر اكران عمومي مي‌شود.
كمپاني «برادران وارنر» هم روايت جديد خود از قصه كلاسيك «شرلوك هلمز» را روز 25 دسامبر به نمايش عمومي مي‌گذارند. «رابرت داوني جونيور» بازيگر اين فيلم است.
در همين حال، كمپاني يونيورسال كمدي جديد «نانسي مه‌يزر» به نام «اين پيچيده است» را در همان روز 25 دسامبر اكران مي‌كند.
آنها عقيده دارند فيلم-كه «مريل استريپ» در آن نقش اصلي را بازي مي‌كند- يك محصول متفاوت است و فروش آن تداخلي در كار نمايش فيلم داوني جونيور به وجود نمي‌آورد.
اين در حالي است كه فيلم‌هاي «نه» كار جديد شركت «ميراماكس» و «بالا در آسمان» با بازي «جرج كلوني» هم در فاصله‌اي در همين ايام به نمايش عمومي در مي آيند.

تحليل‌گران اقتصادي سينما براي تمام اين فيلم‌ها پيش‌بيني يك فروش خوب 100 ميليون دلاري مي‌كنند. در اين بين بيشترين توجهات به فيلم جديد جيمز كامرون است.
«آواتار»يازده سال پس از نمايش عمومي «تايتانيك» به روي پرده سينماها مي‌رود.«تايتانيك» با فروش 600 ميليون دلاري در آمريكاي شمالي، پرفروش‌ترين فيلم تاريخ سينما تابه امروز است.

[ 13 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

اعطای کمک 300 هزار یورویی به کمدی اکشن "شوالیه و روز" به کارگردانی جیمز منگلد و بازی تام کروز و کامرون دیاز خشم و اعتراض فیلمسازان اتریشی را برانگیخت.

اسکرین دیلی اعلام کرد فیلمسازان محلی اتریش از تصمیم مقام‌های شهر سالزبورگ برای اعطای کمک 300 هزار یورویی به یک پروژه هالیوودی به شدت انتقاد کرده‌اند. این اتفاق در حالی افتاده که مجموع کمک‌های دولتی به صنعت سینمای اتریش اندکی بیش از نیم میلیون یورو یعنی 507 هزار یورو است.

پروژه سینمایی "شوالیه و روز" روز 19 نوامبر در شهر سالزبورگ کلید می‌خورد و کمک مقام‌های محلی به این فیلم به جای بودجه هنری از صندوق حمایت اقتصادی هزینه خواهد شد. پیش از این قرار بود سالزبورگ سه هفته میزبان گروه تولید فیلم باشد، اما مدت فیلمبرداری به هفت روز کاهش یافته و میزان کمک مالی به آن همان 300 هزار یورو است.

 

هرمان پسکاس یکی از تهیه‌کنندگان و فیلمسازان مستقل اتریشی درباره این اقدام به روزنامه پرشمارگان کرونه ـ سایتونگ اتریش گفت: با اهدای یک بودجه 300 هزار یورویی به فیلمی خارجی، سالزبورگ را تنها به عنوان یک پسزمینه فروختیم. اما هنر فیلمسازی اتریش را ناتوانتر از پیش کردیم. سالزبورگ به تجارتی 300 هزار یورویی نیاز ندارد.

برای تولید یک هفته‌ای پروژه سینمایی شوالیه و روز" یک گروه 200 نفری در شهر سالزبورگ مستقر خواهند شد و هزینه اقامت این گروه در شهر رقمی بیش از 1.2 میلیون یورو است. از این رو به نظر می‌رسد کمک 300 هزار یورویی مقام‌های رسمی شهر به فیلم تازه تام کروز خیلی زود به سوددهی برسد.

[ 13 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«فرانسيس لاورنس» خالق آثاری چون «من اسطوره‌ام» پروژه سينمايی «اس جی‌تی. راك» را با موضوع جنگ جهانی دوم می‌سازد.

اين فيلم داستانی كه يك اثر اقتباسی خواهد بود، توسط كمپانی «برادران وارنر» به تهيه و توليد می‌رسد.

 

بنابر اعلام هاليوود ريپورتر، فيلم‌نامه پروژه «راك» با نگاهی حماسی به دوران جنگ توسط «چاد اس‌تی‌.جوهن» به نگارش درمي‌آيد.

«جوئل سيلور» به عنوان تهيه‌كننده با اين پروژه همكاری مي‌كند.

در صورت انجام توافقات نهايی، «آرنولد شوايتزينگر» و «بروس ويليس» به عنوان بازيگران نقش‌های اصلی به پروژه «راك» مي‌پيوندند.

[ 13 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

استودیو آی اف سی فیلمز کلیه حقوق پخش فیلم ـ مجموعه تلویزیونی "کارلوس" ساخته الیویه آسایاس را در سینماها و شبکه‌های تلویزیونی آمریکای شمالی از آن خود کرد.

اسکرین دیلی اعلام کرد این مجموعه سه قسمتی به زندگی ایلیچ رامیرز سانچس ملقب به کارلوس آدمکش مشهور ونزوئلایی در دهه‌های 70 و 80 میلادی می‌پردازد و بهار 2010 از شبکه تلویزیونی ساندنس به نمایش درخواهد آمد. نسخه سینمایی آن هم سال آینده روی پرده سینماهای جهان خواهد رفت.

ادگار رامیرز بازیگر ونزوئلایی که پیشتر در فیلم‌هایی چون "چه" و "اولتیماتوم بورن" به نقش‌آفرینی پرداخته، نقش کارلوس را در این فیلم ـ مجموعه بازی کرده است. کارلوس تروریست مشهور و خطرناکی بود که در دهه‌های 1970 و 1980 سلسله عملیات تروریستی متعددی در اروپا و خاورمیانه رهبری کرد.

[ 12 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

آلیس در سرزمین عجایب 1     آلیس در سرزمین عجایب 2     جهان خارق العاده

[ 12 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

تعداد شركت كننده در رقابت‌هاي اسكار بهترين فيلم انيميشن سال، يك ركورد براي اين رشته اسكاري به حساب مي‌آيد.
طبق قانون آكادمي اسكار، حداقل بايد شانزده فيلم انيميشن در عرض سال به نمايش عمومي درآيد،تا بتوان رقابتهاي بخش اسكار بهترين انيمشن را سر و سامان داد.
به گفته مسئولان آكادمي اسكار،اگر شمار تعداد فيلم‌هاي نمايش داده شده انيميشن در يك سال كمتر از هشت فيلم باشد، آن سال رشته انتخاب بهترين انيميشن سال حذف مي‌شود.
ركورد شكني امسال در رشته بهترين انيميشن سال در شرايطي صورت مي‌گيرد كه هنوز تعدادي از انيميشن‌هايي كه در فهرست بيست‌تايي آكادمي اسكار حضور دارند،به روي پرده سينماها نرفته اند.
از آنجا كه اعضاي آكادمي اسكار هنوز برخي از اين فيلم‌ها را نديده‌اند، احتمال رد شدن آنها از سوي اين اعضا وجود دارد.
انيميشن‌هاي "بالا "، " هيولاها عليه بيگانه‌هاي فضايي " و "عصر يخي: ظهور دايناسورها " از جمله كارهايي هستند كه شانس بيشتري براي نامزدي نهايي اين بخش را دارند.


"آلوپن و سنجاقكها 2 " با آنكه يك فيلم زنده / انيميشن است،ولي در فهرست بيست فيلم انيميشن قرار گرفته است.
"پونيا " و "مري و مكس " انيميشن‌هايي خارجي هستند،ولي به دليل كيفيت بالاي خود در رقابتهاي اسكاري حضور دارند. هر دو فيلم شانس بسيار بالايي براي حضور در فهرست نهايي 5 فيلم نامزد اصلي اسكار رادارند.
"نبرد براي ترا "، "دولفين: قصه يك رويا پرداز " ، "لينكس گمشده " ، "آقاي فوكس شگفت انگيز " ، "شاهزاده خانم و قورباغه " ، "راز كل‌ها "، "تينكربل و گنج گمشده " و "شهري به نام وحشت " ، از جمله كارهايي هستند كه هنوز به روي پرده سينماها نرفته‌اند.
انيميشن‌هاي "آسترو بوي " ، "كوفته قلقلي‌ها " ، "كارولاين "، " يك سرود كريسمسي " ، «9»و «سياره51 » فيلمهاي ديگر اين فهرست بيست تايي هستند.
هشتاد و دومين دوره مراسم اسكار روز هفتم مارس 2010 برپا مي‌شود.آكادمي اسكار نام نامزدهاي اصلي مراسم را روز دوم فوريه اعلام مي‌كند.

[ 12 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

با پيوستن «سيسيل ‌دي فرانس» بازيگر بلژيكي به فهرست بازيگران «آخرت»، مت‌ديمون همبازي‌هايش را در اين درام فراطبيعي شناخت.

اين فيلم محصول كمپاني‌ فيلم‌سازي برادران وارنر است و توسط «كلينت ايست‌وود» كارگرداني مي‌شود.

بنابر اعلام هاليوود ريپورتر، فيلم‌نامه «آخرت» توسط «پيتر مورگان» به نگارش درآمده و به زندگي سه نفر كه مرگ را تجربه كرده‌اند، مي‌پردازد.

بنابراين گزارش، دي‌فرانس در اين فيلم بازيگر نقش مقابل «مت‌ديمون» خواهد بود و در قالب يك خبرنگار فرانسوي ظاهر مي‌شود. فيلم‌برداري آخرت از اواخر اين ماه ميلادي آغاز مي‌شود و توسط «كلينت ايستوود»، «كاتلين كندي» و «رابرت لورنز» به تهيه و توليد مي‌رسد.

«استيون اسپيلبرگ‌»، «فرانك مارشال»، «پيتر مورگان» و «تيم مور» به عنوان مديرتوليد با اين پروژه همكاري مي‌كنند .

پاريس، لندن، هاوايي و سن فرانسيسكو به عنوان لوكيشن‌هاي اصلي آخرت در نظر گرفته شده‌اند.

طبقه برنامه‌ريزي‌هاي كمپاني برادران وارنر آخرت در دسامبر سال 2010 به اكران مي‌رسد.

[ 11 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

با افزایش تعداد نامزدهای اسکار بهترین فیلم به 10 نامزد، پیتر داکتر کارگردان انیمیشن سینمایی "بالا" امیدوار است فیلم او نخستین انیمیشنی باشد که پس از "دیو و دلبر" سال 1991 نامزد اسکار بهترین فیلم می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رویترز اعلام کرد با نزدیک شدن به زمان اعلام اسامی نامزدها و برگزاری هشتاد و دومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند انیمیشن بسیار موفق "بالا" با جلب نظر تماشاگران و منتقدان بتواند یکی از 10 فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال لقب بگیرد.

"بالا" از زمان اکران گسترده در سینماهای جهان از ماه مه تا امروز بیش از 500 میلیون دلار فروخته و از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های سال 2009 سینمای جهان است که توانسته نظر مثبت 98 درصد منتقدان را در سایت معتبر روتن تومیتوز از آن خود کند. ضمن اینکه نمره فیلم در سایت متاکریتیک هم 88 از 100 است.

اما "بالا" ـ که نسخه‌های دی وی دی آن از دیروز سه‌شنبه وارد بازار شد ـ برای حضور در میان 10 نامزد نهایی اسکار بهترین فیلم راهی سخت پیش رو دارد. آکادمی علوم و هنرهای سینمایی از سال 2002 که رشته اسکار بهترین انیمیشن را بنیان نهاده، هیچ انیمیشنی را در حد حضور در میان نامزدهای اسکار بهترین فیلم ندانسته است.

در واقع انیمیشن "دیو و دلبر" در تاریخ هشتاد و یک ساله اعطای جوایز اسکار تنها فیلم انیمیشن است که در رشته بهترین فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. اما داکتر به اعضای رای‌دهنده آکادمی اسکار پیشنهاد می‌کند انیمیشن رایانه‌ای "بالا" را همانگونه ببینند که دیگر فیلم‌ها را می‌بینند و به تلاش همکاران او در تولید این فیلم توجه کنند.

وقتی آکادمی اسکار در ماه ژوئن اعلام کرد از سال 2010 تعداد نامزدهای اسکار بهترین فیلم به 10 فیلم افزایش می‌یابد، برخی بر این اعتقاد بودند که این اقدام تلاشی است برای مهیا کردن زمینه ورود انواع فیلم‌های سینمایی به این عرصه و شاید بتوان از هشتاد و دومین دوره مراسم اعطای جوایز اسکار بتوان فیلم‌های انیمیشن را هم در این بخش در نظر گرفت.

نسخه دی وی دی فیلم سینمایی "بالا" با ویژگی‌های جالب توجه به بازار آمده است؛ از جمله تفسیری از داکتر و باب پیترسن دیگر کارگردان فیلم به همراه یک فیلم کوتاه درباره شخصیت دوگ، سگی که در فیلم ایفای نقش کرده است. به گفته داکتر، چشم‌های جان لسه‌تر مدیر ارشد استودیوهای دیسنی و پیکسار با شنیدن داستان فیلم پر از اشک شده است.

[ 11 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

استيو مارتين و الك بالدوين براي اجراي مراسم اهداي جوايز اسكار برگزيده شدند. اسكرين ديلي اعلام كرد بيل مكانيك و آدام شنكمن تهيه كنندگان مراسم اسكار 2010 در بيانيه يي مشترك درباره دليل انتخاب مارتين و بالدوين گفتند؛ «ما معتقديم تيم استيو و الك مناسب ترين افراد براي اجراي مراسم اهداي جوايز اسكار هستند. استيو تجربه اجراي اين مراسم را در گذشته دارد و الك يك نيروي كاملاً تازه نفس است.» مارتين هم پس از اعلام اين خبر در اظهار نظري طنزآميز از اينكه قرار است با «دشمن» خود اجراي مراسم اسكار را بر عهده داشته باشد، ابراز خوشحالي كرد. بالدوين 51ساله هم كه دو جايزه امي در كارنامه دارد، گفت؛ از اينكه قرار است اسكار را همراه با استيو اجرا كنم، هيجان زده ام. اين فرصتي است كه در طول عمر فقط يك بار نصيب افراد مي شود. استيو مارتين 64ساله كمدين سرشناس امريكايي پيش از اين دو بار در دوره هاي هفتاد و سوم و هفتاد و پنجم اجراي مراسم اهداي جوايز اسكار را بر عهده داشت كه براي اولين اجراي خود نامزد دريافت جايزه امي شد. اما الك بالدوين اولين تجربه خود را خواهد داشت. مجري مراسم هشتاد و يكمين دوره اسكار هيو جكمن بود كه اجراي او توانست تعداد تماشاگران تلويزيوني مراسم را به شدت افزايش دهد. بسياري از مخاطبان سينما و تلويزيون مارتين را بيشتر در نقش هاي طنز و كمدي ديده اند و اجراي او در دوره مراسم اسكار هم از اجراهاي قابل قبول يك دهه اخير بوده است. بالدوين هم بيشتر نقش هاي جدي در سينما و تئاتر بازي مي كند و يك بار در سال 2003 نامزد اسكار بهترين بازيگر نقش دوم مرد شد، اما رقابت را به تيم رابينز و رود ميستيك باخت.

استیو مارتین


بالدوين در ضمن از چهره هاي فعال هاليوود در عرصه سياست است و انتخاب او براي اجراي مراسم اسكار از آن رو شگفت انگيز جلوه مي كند كه هاليوود معمولاً از افتادن به ورطه سياست در اين گونه مراسم دوري كرده است. گرچه در دوره يي كه مراسم اسكار با حمله امريكا به عراق همزمان شده بود، همه چيز در آن رنگ و بوي سياست داشت. مراسم اسكار از پربيننده ترين برنامه هاي تلويزيوني در ايالات متحده است، اما تمايل اخير راي دهندگان آكادمي علوم و هنرهاي سينمايي به فيلم هاي كم هزينه و مستقل و چهره هاي نه چندان سرشناس باعث افت تعداد بينندگان آن در سال هاي اخير شده است. سال 2008 كه «جايي براي پيرمردها نيست» اسكار بهترين فيلم را برد، مراسم اسكار تنها 32 ميليون بيننده داشت. به گزارش مهر مراسم اسكار كه معمولاً بيش از سه ساعت به طول مي انجامد در حدود 200 كشور پخش زنده مي شود. سال 2004 كه فيلم سينمايي «ارباب حلقه ها؛ بازگشت پادشاه» به كارگرداني پيتر جكسن بسياري از جوايز اسكار را برد، تعداد بينندگان مراسم اسكار به بيش از 43 ميليون نفر رسيد كه در نوع خود يك ركورد محسوب مي شود.

الک بالدوین

اين نخستين بار نيست كه مراسم اهداي جوايز اسكار با حضور دو مجري برگزار مي شود. پيش از اين در سال 1987 چوي چيس، گلدي هاون و پل لوگان اجراي مراسم اسكار را بر عهده داشتند و در بسياري از دوره هاي مراسم اسكار در دهه 1970 دو يا سه مجري روي صحنه به اجراي برنامه پرداختند. هشتاد و دومين مراسم اعطاي جوايز اسكار روز يكشنبه، هفتم مارس 2010 در سالن «كداك تيه تر» لس آنجلس برگزار خواهد شد و شبكه تلويزيوني اي بي سي امريكا آن را براي بيش از 200 كشور مستقيم پخش خواهد كرد.

[ 11 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

طولانی‌ترین فیلم تاریخ سینما با زمانی حدود 150 ساعت که تولید آن بیش از 30 سال طول کشیده، تا چند روز دیگر در آوینیون فرانسه روی پرده می‌رود.

دیلی تلگراف اعلام کرد تولید "سینماتن" از سال 1978 آغاز شده و هر بخش آن شامل سه دقیقه و 25 ثانیه تصویر از چهره‌های سرشناس، هنرمندان، فیلسوفان، روزنامه‌نگاران و البته کودکان و نوجوانان است. تصاویر فیلم را ژرار کورنا ضبط کرده که می‌خواست فکر دوستان هنرمند خود را به تصویر بکشد.

تمام آنها که مقابل دوربین کورنا قرار گرفته‌اند، فقط 205 ثانیه فرصت داشتند هر کاری که دوست دارند انجام بدهند. تولید این فیلم طولانی همچنان ادامه دارد و قرار است تا چند روز آینده در آوینیون و ژانویه سال آینده در پاریس به نمایش درآید. کن لوچ، روبرتو بنینی، ساموئل فولر، جوئل لوتیه قهرمان شطرنج و تری گیلیام از سرشناسترین چهره‌های حاضر در "سینماتن" هستند.

گیلیام سال 1985 و در جریان برگزاری جشنواره فیلم دووی در فرانسه مقابل دوربین کورنا قرار گرفت. او درباره این تجربه به ایندیپندنت گفت: گیلیام مقابل یکی از دوربین‌ها قرار گرفت، با قاب تصویر بازی کرد، بیرون رفت و داخل شد، یک اسکناس 100 فرانکی را خورد و آن را تبدیل یک توپ کوچولو کرد.

کورنا ابتدا قصد داشت فقط از 100 نفر به اندازه سه دقیقه و 25 ثانیه فیلم بگیرد و در نهایت آنها را در قالب یک فیلم تدوین کند. اما چنان از این کار لذت برد که آن را ادامه داد. یکی از بهترین طرح‌های او ضبط تصاویر یک کودک هفت ماهه بود: آن تصاویر شامل مجموع تمام احساسات انسانی است که در کمتر از چهار دقیقه به تصویر درآمده است.

منبع : مهر

[ 10 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

استودیو فوکس فیلمی به کارگردانی لن وایزمن تولید می‌کند که داستان آن درباره پایان جهان است.

هالیوود ریپورتر اعلام کرد فوکس در حال مذاکره با وایزمن برای به عهده گرفتن کارگردانی و تهیه‌کنندگی فیلم است. داستان فیلم درباره گروهی است که در پایان جهان زنده مانده‌اند و می‌خواهند به راز زنده ماندن خود پی ببرند.

وایزمن پیشتر فیلم پرفروش "آزاد زندگی کن و سخت بمیر" را برای استودیو فوکس ساخته بود که دنباله‌ای بر مجموعه اکشن‌های "جان سخت" بود. او قرار بود کارگردانی فیلم‌هایی چون "ظهور آتلانتیس" و "شراپنل" را هم بر عهده گیرد که هیچیک میسر نشد.

روز جمعه اعلام شد رولند امریخ نیز فیلم آخرالزمانی "پایان دوران" را برای استودیو سونی خواهد ساخت که سال 2012 اکران می‌شود. به این ترتیب به نظر می‌رسد تب تولید فیلم‌های آخرالزمانی در هالیوود فراگیر و با توجه به استقبال عمومی از این فیلم‌ها روز قیامت به موضوع روز سینمای آمریکا بدل شده است.

[ 10 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
نام فیلم : یک سرود کریسمس                                           کارگردان : رابرت زمیکیس

زمان : ۱ساعت و ۳۶دقیقه                                                  ژانر : انیمیشن

بازیگران : جیم کری ، گری اولدمن                                       تاریخ اکران : ۶ نوامبر  ۲۰۰۹

[ 10 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

تصورات دکتر پارناسوز     اندازه های فوق العاده     سرباز خوب

[ 10 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«كيت وينسلت»، بازيگر معروف برنده‌ي اسكار براي اقتصاد انگلستان ارزش 60 ميليون پوندي دارد. شوراي فيلم انگليس با راه‌اندازه‌ي يك طرح جديد، بازيگران سينماي اين كشور را براساس معيارهاي خاصي تعيين ارزش مي‌كند.

«كيت وينسلت» ، بازيگر سرشناس انگليسي اولين هنرپيشه‌اي بود كه در اين طرح مورد ارزشيابي قرار گرفت كه در مجموع ارزش كلي وي براي اقتصاد انگلستان 60 ميليون پوند اعلام شد. اين ارزشيابي براساس معيارهايي ازجمله حجم درآمد و تاثير عمومي فيلم‌هاي «وينسلت» در صنعت گردشگري انگليس انجام شده است.

به گزارش روزنامه‌ گاردين، براين اساس مشخص شد «وينسلت» از سال 1995 و پس از بازي در فيلم «حس و احساس» تاكنون 20 ميليون پوند دستمزد بازيگري گرفته است و به‌طور متوسط، فيلم‌هايي كه او در آنها نقش‌آفريني داشته است، فروش 34 ميليون دلار داشته‌اند.

«وينسلت» بازيگر آثاري چون «تايتانيك» و «دود مقدس» امسال براي فيلم «كتاب‌خوان» جايزه‌ي اسكار بهترين بازيگر زن را كسب كرد.

[ 10 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

بازيگر توانای فيلم های 300 ، Rockn Rolla و Gamer يعنی Gerard Butler حال با بازی در نقش كلايد شلتون (Clyde Shelton) پا روی پرده سينما ها گذاشته.

 كلايد مردی شرافتمند و خانواده دار است اما از بخت سياه وی دختر و همسرش در يك تهاجم خانگي به طور وحشيانه اي  سلاخي ميشوند. پس از تحقيقات پليس و جمع آوري اطلاعات صحنه جرم، قاتلان دستگير ميشوند ، نيك رايس (Nick Rice)، دادستان جوان در عين حال ماهر منطقه hotshot شهر فيلادلفيا (شهري در ايالت پنسيلوانيا آمريكا) براي رسيدگي به اين پرونده انتخاب ميشود.نيك با وجود مخالفتش، توسط رئيسش مجبور ميشود تا پشنهادي را به يكي از متهمان اين جنايت بدهد تا براي تخفيف در مجازات و آزادي زودرسش عليه همدستش شهادت دهد كه تمامي اتهامات عليه وي (همدستش) واقعيت داشته و او تمامي جرائم مطرح شده را مرتكب شده، بنابر اعترافات وي شريكش به اعدام محكوم و وي نيز به خاطر همكاريبه مدت  10 سال به زندان منتقل ميشود.ده سال از اين ماجرا ميگذرد و كلايد نمي تواند با اين مسئله كه قاتل زن و دخترش حال آزاد شده و در حال زندگي است پس خود دست به كار ميشود تا به جاي بر پايي داگاه هاي تشريفاتي كه هيئت منصفه هاي آن فقط راي به بيگناه بودن و قضاتش به كم مجازات كردن عادت كرده اند را پشت سر گذارد و خود مجازات گناه كار را انجام دهد.پس از مدتي جسد مردي كه عليه شريكش شهادت داده بود تا خود را از مجازات نجات دهد پيدا ميشود، پس از اين ماجرا كلايد با خونسردي به جرم خود اعتراف كرده و راهي دادگاه ميشود سپس كلايد به نيك هشدار ميدهد كه يا بايد نيك افراد فاسد و نقص هاي موجود در سيستم عدالتي را پيدا و رفع كند يا اينكه بازي كنان كليدي اين ماجرا بزودي در محاكمه هاي ساخنگي خواهد مرد. سپس وي راهي زندان ميشود اما اين پايان مسئله نيست، براي كلايد مبارزه عليه بي قانوني و انجام تنبيه هايي كه سيستم قانون گذار قادر به انجام آنها نيست ادامه دارد ، او حتي اين كار را در درون سلول خود نيز ادامه ميدهد...

طبق معمول پايان اين عدالت خواهي ها هم بايد به دست خود ماموران قانون صورت گيرد و براي اتمام صدمات و كار هايي كه كلايد انجام ميدهد بايد مامور نيك ( با بازي بازيگر منتخب جايزه اسكار Jamie Foxx كه در فيلم هايي چون The Kingdom و Miami Vice ايفاي نقش كرده) دست به كار شود تا جلوي او را بگيرد. ميتوان گفت Foxx در اين فيلم يكه سرباز جلو بنده ي فيلم است كه توانسته   Law Abiding Citizen  را به يكي از بهترين افتخارات تاريخ زندگي خودش تبديل كند.

 شهروند مطيع قانون  را نمي توان يك كار سطح بالا در نظر گرفت حتي بازي Gerard Butler، فردي كه تمامي شهرت خود را از بازي در فيلم ضد ايراني   300 بدست آورد، و اين روز ها در رده بازيگران طراز اول قرار داده شده نتوانسته به اين داستان از قبل قابل پيش بيني F. Gary Gray ( كارگردان كم كاره فيلم هاي Be Cool (2005) و A Man Apart (2003) و The Negotiator (1998) و... كه تهيه كنندگي آنها را نيز خود بر عهده داشته كه اين بار هم با فيلم درجه C خود يعني Law Abiding Citizen سر و كله اش پيدا شده) رنگ و بوي خوشي دهد ولي باز Foxx توانسته تا نقش خود را فراتر از حد معمولش ايفا كند، هر چند اين فيلم براي تماشاچيانش قابل قبول تعريف شده چرا كه داشتن يك قهرمان كه زندگي خود را براي هدفش در ميان ميگذارد اغلب تماشاگر پسند است، اما منتقدان از آن چندان استقبالي به عمل نياوردنند و بدان نمره ضعيف 7 دادند.

در كل فیلم Law Abiding Citizen با ايجاد دو ساعت هيجان و اكشن از جمله فيلم هاي مهيج پاييز امسال به شمار ميرود .

 
كارگرداني: 8

داستان پردازی: 6.5

بازيگردانی: 8.5

امتياز كل: 7.8

منبع: مووی تایم

[ 9 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

فیلم سینمایی "اسکندر" به کارگردانی الیور استون بدترین فیلم زندگینامه‌ای تاریخ سینما لقب گرفت.

پایگاه اینترنتی مووی‌فون در ادامه معرفی بهترین‌ها و بدترین‌های سینما در ژانرها و مقاطع زمانی مختلف این بار به ژانر سینمایی زندگینامه‌ای پرداخته و بدترین آثار این رویکرد سینمایی را معرفی کرده است.

مارک هاروکی نویسنده این سایت با اشاره به علاقه فراوان هالیوود به ساخت فیلم‌هایی بر اساس زندگینامه مشاهیر، سال 1933 را سرآغاز شروع تولید فیلم‌هایی از این دست در هالیوود دانسته و با اشاره به علاقه الیور استون نسبت به تولید فیلم‌های زندگینامه‌ای از جمله "دورز"، "جی اف کی"، "نیکسن" و "دبلیو"، فیلم "اسکندر" را بدترین فیلم تاریخ این ژانر دانسته است.

فیلم‌های سینمایی "اویتا" درباره زندگی اوا پرون به کارگردانی آلن پارکر، "دامینو" ساخته تونی اسکات، "ژاندارک" اثر لوک بسون و "گلوله‌های بزرگ آتش" ساخته جیم مک‌براید از دیگر آثار شناخته شده این فهرست هستند.

[ 9 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

انیمیشن سه‌بعدی "سرود کریسمس" به کارگردانی رابرت زمکیس با فروش 9 میلیون دلاری در روز جمعه در صدر جدول فروش سینماهای آمریکای شمالی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، ورایتی اعلام کرد خانواده‌های بسیاری در نخستین روز اکران به تماشای فیلم رفتند. در انیمیشن "سرود کریسمس" ستارگانی چون جیم کری در نقش اسکروج، گری اولدمن، کری الوس و رابین رایت پن به صداپیشگی پرداخته‌اند. این فیلم در 3683 سینما به نمایش درآمده که از این تعداد 2035 سالن فیلم را به صورت سه‌بعدی به نمایش درآورده‌اند.

[ 8 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

مرد گرگ نما    یک مرد مجرد

 

[ 8 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

فيلم «پنهان» ساخته‌ي «مايكل هانكه» -كارگردان آلماني برنده‌ي نخل طلاي كن- بهترين فيلم سينماي جهان در دهه اخير انتخاب شد.

روزنامه تايمز انگليس روز گذشته در گزارشي ‌١٠٠ فيلم برتر دهه گذشته سينماي جهان را معرفي كرد كه فيلم «پنهان» محصول سال ‌٢٠٠٥ به كارگرداني «مايكل هانكه» در رتبه اول قرار گرفته است.

اين فيلم جايزه بهترين كارگردان، بهترين فيلم معنوي و جايزه فيپرشي را از جشنواره كن ‌٢٠٠٥ گرفت و در جوايز فيلم اروپا نيز در همان سال جايزه بهترين كارگرداني را دريافت كرد. فيلم «معلم پيانو»، ديگر ساخته

«مايكل هانكه» در اين فهرست در رتبه ‌٨٥ قرار گرفته است. رتبه دوم اين فهرست در اختيار «اولتيماتوم بورن» ساخته «پائول گرين گرس» است. فيلم «كشوري براي پيرمردها نيست» ساخته برادران «كوئن» در رتبه سوم و «مرد خاكستري» ساخته «ورنر هرتزوگ» در رتبه چهارم بهترين‌هاي جهان قرار گرفته‌اند.

«ميليونر زاغه‌نشين» ساخته «دني بويل»، برنده هشت جايزه اسكار در رتبه ششم اين فهرست و «ملكه» ساخته «استفن فريرز» بالاتر از «گرسنگي»، برنده دوربين طلاي كن در مكان نهم ديده مي‌شوند.

از ديگر فيلم‌هاي سرشناس اين فهرست مي‌توان به «زندگي‌هاي ديگران» برنده اسكار بهترين فيلم غيرانگليسي(‌١٢)، «چهار ماه، سه هفته و دو روز»، برنده شير طلاي ونيز(‌١٤) ، «كوهستان بروك‌بك»، برنده اسكار بهترين فيلم غيرانگليسي(‌١٧) و «رقصنده در تاريكي»، برنده نخل طلاي كن(‌٢٥) اشاره كرد.

فيلم‌هاي «بازگشت‌ناپذير» (گاسپار نوئه/‌٣٠)، «گلادياتور» (ريدلي اسكات/‌٣٢)، «شواليه تاريكي» (كريستوفر نولان/‌٤٣)، «ترافيك» (استيون سودربرگ/‌٤٦)، «ارباب حلقه‌ها» (پيتر جسكون/‌٥٠)، «اتاق پسر» (ناني مورتي/‌٥١)، «ميلك» (گاس ون سنت/‌٥٣)، «والتز با بشير» (آري فولمن/‌٦٥)، «شهر خدا» (فرناندو ميرلس/‌٦٦)، «كلاس» (لاورنت كانته/‌٧٠)، «هزارتوي پن» (گيلرمو دل‌تورو/‌٧٤)، «با او حرف بزن» (پدرو آلمادوار/‌٧٥)، «بادي كه به مرغزار مي‌وزد» (كن لوچ/‌٨٣) و «خانه خنجرهاي پرنده» (ژانگ ييمو/‌٩٣) ديگر فيلم‌هاي سرشناس در فهرست روزنامه تايمز هستند.

منبع : ایسنا

[ 8 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

جشنواره فیلم تسالونیکی یونان با برگزاری برنامه‌های متعدد از ورنر هرتسوگ فیلمساز کهنه‌کار آلمانی تقدیر می‌کند.

اسکرین دیلی اعلام کرد پنجاهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم تسالونیکی از 13 نوامبر در یونان آغاز می‌شود و 10 روز ادامه خواهد داشت. روز 21 نوامبر هرتسوگ در همایش "معمای ورنر هرتسوگ، از مستند تا داستانی" درباره آثار سینمایی خود سخنرانی می‌کند.بخش جنبی مرور آثار هرتسوگ از جمله برنامه‌های جشنواره در بزرگداشت مقام این فیلمساز نامدار آلمانی خواهد بود و علاوه بر آن نمایشگاه "نشانه‌های زندگی، ورنر هرتسوگ و سینما" عکس‌ها و فیلم‌های ویدیوئی فیلمساز هنگام کارگردانی را در معرض دید علاقمندان قرار می‌دهد.

از جمله برنامه‌های جنبی جشنواره امسال تسالونیکی برگزاری کلاس‌های کارگاهی با حضور گوران پاسکالیه‌ویچ فیلمساز صرب، الکساندر دسپلا آهنگساز فرانسوی و تونی گریزونی فیلمنامه‌نویس انگلیسی خواهد بود.

برگزاری میزگردهای متعدد، نمایشگاههای هنری، اجرای چند پرفورمنس و کنسرت‌هایی از موسیقیدانان یونان و جهان از جمله دیگر برنامه‌هایی است که برگزارکنندگان جشنواره تسالونیکی برای گرامیداشت پنجاهمین سالگرد برگزاری آن در نظر گرفته‌اند.

[ 3 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«جورج كلونی»، بازيگر سرشناس آمريكايی به پروژه‌ فيلم «فرزندان» خواهد پيوست.

«جورج كلونی» به احتمال فراوان نقش اصلی فيلم «فرزندان» كه يك درام خانوادگی به كارگردانی «الكساندر پاين» خواهد بود‌ را برعهده خواهد گرفت.

اين فيلم كه «نات فاكسون» فيلم‌نامه‌ آن را خواهد نوشت، از ماه فوريه در هاوايی مقابل دوربين خواهد رفت. «كلونی» هم‌اكنون در فيلم «آمريكايی» به كارگرداني «آنتون كوربيجين» مشغول بازی است.

وي كه آخرين فيلم او «پس از خواندن بسوزان» بوده است، طي هفته‌های آينده سه فيلم «آقای فاكس شگفت‌انگيز»، «بالا در آسمان» و «مردها به بزها خيره می‌شوند» را به‌روی پرده‌ سينما خواهد آورد.

[ 3 Nov 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

جرج کلونی، لئوناردو دی‌کاپریو و جانی دپ در تلاش برای به دست آوردن نقشی هستند که شاید از همین حالا بتوان یک اسکار بازیگری برای آن کنار گذاشت.

گاردین اعلام کرد این ستاره بزرگ هالیوودی با فیلم‌های خود در مجموع بیش از سه میلیارد پوند به حساب استودیوهای فیلمسازی واریز کرده و تنها یکبار اسکار بازیگری نقش مکمل را در دست گرفته‌اند، اما ایفای نقش فرانک سیناترا در فیلمی سینمایی می‌تواند تضمینی قطعی برای بردن اسکار و درخشش خیره‌کننده در گیشه باشد.

بی‌تردید می‌توان بازی هر کدام از این سه بازیگر درجه یک را در فیلم آینده مارتین اسکورسیزی بر اساس زندگی فرانک سیناترا اتفاقی بزرگ در تاریخ سینما دانست. ضمن اینکه موفقیت یکی از این سه ستاره در به دست آوردن نقش سیناترا قطعا علاوه بر برانگیختن تحسین منتقدان، جایگاه او را در میان قدرتمندترین بازیگران هالیوود تثبیت می‌کند.

جرج کلونی نامزد جدی حضور در فیلم زندگینامه‌ای فرانک سیناترا است

نکته جالب اینکه دپ، دی‌کاپریو و کلونی هر کدام حامیانی قدرتمند برای به دست آوردن نقش سیناترا دارند؛ اسکورسیزی که اولین اسکار بهترین کارگردانی خود را سال 2006 با "مردگان" تجربه کرد، این روزها چهارمین همکاری با دی‌کاپریو را در "شاتر آیلند" به پایان رسانده و دوست دارد این همکاری را سال آینده میلادی با فیلم زندگی سیناترا ادامه بدهد.

از سوی دیگر، مدیران استودیو یونیورسال در مقام تهیه‌کنندگان فیلم تلاش می‌کنند جانی دپ را برای ایفای نقش بازیگر و خواننده فقید آمریکایی به اسکورسیزی تحمیل کنند. این علاقه وافر پس از بازی درخشان دپ به نقش جان دیلینجر در فیلم سینمایی "دشمنان مردم" به کارگردانی مایکل مان بیش از پیش شده است.

اما تینا دختر فرانک سیناترا عقیده‌ای کاملا متفاوت دارد و می‌خواهد بازیگری نقش پدرش را بازی کند که همه از تماشاگر گرفته تا منتقدان از او راضی باشند. تینا برای این نقش کلونی را پیشنهاد می‌دهد که به نظر می‌رسد چالش‌برانگیزترین نقش دوران حرفه‌ای حضور بازیگر سرشناس آمریکایی در عرصه سینما خواهد بود.

برخی گزارش‌ها در آمریکا حاکی از آن است که تینا سیناترا می‌ترسد بر سر فیلم زندگی پدرش از نگاه اسکورسیزی همان بلایی بیاید که سر "گاو خشمگین" و "هوانورد" آمد. استاد در این دو فیلم هم چندان به واقعیت‌های زندگی جیک لاموتا و هوارد هیوز وفادار نماند و همین باعث بروز سوء تفاهم‌هایی پس از نمایش هر دو فیلم شد.

روزنامه نیویورک پست از قول یکی از نزدیکان به خانواده سیناترا نوشت: مارتی می‌خواهد بخش خشن و سرشار از تباهی زندگی سیناترا را به تصویر بکشد. اما تینا دوست دارد تصویری که از پدرش ارائه می‌شود، تصویر مردی مهربان باشد و بیشتر روی موسیقی متمرکز شود. ضمن اینکه مردم هم چهره‌ای منزه از سیناترا را بیشتر می‌پسندند.

فیلمنامه را فیل آلدن رابینسن می‌نویسد که نویسندگی و کارگردانی "مزرعه رویاها" و "اسنیکرز" را در کارنامه دارد. دن جالین سردبیر نشریه امپایر می‌گوید: انتخاب من کلونی است. او است که می‌تواند کاریزمای سیناترا را روی صحنه خلق کند. گرچه به عقیده من هر سه گزینه برای نشان دادن نیمه تاریک شخصیت سیناترا مناسبند.

براندن لی از ایندیپندنت فیلم چنل هم می‌گوید: اسکورسیزی بهترین انتخاب برای کارگردانی چنین فیلمی است. اما من امیدوارم یکی پیدا شود و او را از علاقه بی‌اندازه‌اش به دی‌کاپریو و انتخاب این بازیگر برای ایفای نقش سیناترا منصرف کند. اسکورسیزی سویه تیره زندگی سیناترا را دوست دارد، اما تینا می‌خواهد مهربانی‌های پدرش بیشتر دیده شود.

فیلم اسکورسیزی نخستین تلاش برای به تصویر کشیدن زندگی فرانک سیناترا روی پرده سینما است؛ مردی که سال 1998 در سن 82 سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت. او در نیوجرسی در میان مهاجران ایتالیایی رشد کرد و در عرصه حرفه‌ای برنده 10 جایزه گرمی و یک جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شد.

زندگی سیناترا بارها موضوع ستون شایعه‌های نشریات زرد شد و نام او همواره مترادف با ارتباط با مافیا و روسای جمهوری آمریکا بود. کتی شولمن تهیه‌کننده سینما می‌گوید: همه می‌دانند مارتین اسکورسیزی فیلمسازی به تمام معنا است. پس همه باید مطمئن باشند که او داستان زندگی سیناترا را به گونه‌ای تعریف می‌کند که ذهنیت کسی به هم نریزد.

منبع : مهر

[ 26 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

کایرا نایتلی که تا به حال برای هنر بازیگری خود جایزه‌ای نبرده است، در نبرد برای ایفای نقش اصلی فیلم سینمایی "بانوی زیبای من" بر اسکارلت جوهانسن پیروز شد.

دیلی تلگراف اعلام کرد این بازیگر 24 ساله بریتانیایی که بهترین بازی‌های خود را در "غرور و تعصب" و "تاوان" جو رایت ارائه داده، در تازه‌ترین نسخه سینمایی "بانوی زیبای من" به کارگردانی رایت به نقش الیزا دولیتل ظاهر خواهد شد. او این نقش را در مبارزه با جوهانسن بازیگر 25 ساله آمریکایی به دست آورد.

رقابت این دو بازیگر جوان و تحسین‌شده برای بازی در "بانوی زیبای من" از ماه اوت آغاز شده بود و حالا این ستاره "دزدان دریایی کارائیب" است که می‌تواند پا جای پای اودری هپبرن بگذارد؛ بازیگری که سال 1946 در فیلم جرج کیوکر به نقش دختر گلفروش لندنی ظاهر شد و جالب اینکه همه بازیگران اصلی فیلم جز او برنده و نامزد اسکار شدند.

سر کامرون مکینتاش یکی از دو تهیه‌کننده "بانوی زیبای من" ـ به همراه دانکن کنورثی ـ همان زمان گفته بود: من دو بازیگر جوان را برای بازی در نقش الیزا در نظر دارم؛ یکی آمریکایی و دیگری بریتانیایی. همه قطعا این بازیگر را می‌شناسند. اما اجازه بدهید تا زمان مشخص شدن بازیگر نهایی نام آنها پنهان بماند.

کنورثی هفته گذشته از انتخاب نهایی جو رایت کارگردان "بانوی زیبای من" پرده برداشت و نام نایتلی را اعلام کرد. اما تامسن در حال نوشتن فیلمنامه است و دانیل کریگ ـ بازیگر بریتانیایی فیلم‌های جیمز باند در سال‌های اخیر ـ هم نامزد اصلی بازی در نقش پروفسور هنری هیگینز است. نقشی که رکس هریسن برای ایفای آن در فیلم اصلی اسکار برده بود.

پس از آنکه سال 2006 مشخص شد نایتلی یکی از نامزدهای بازی در "بانوی زیبای من" است، او پارسال ضمن تایید این خبر از حضور خود در کلاس‌های آموزش خوانندگی خبر داد. رایت پیش از این قرار بود "تابستان هندی" را با موضوع داستان عاشقانه جواهر لعل نهرو بسازد، اما پس از 9 ماه کار به دلیل نگرانی‌های دولت هند از این پروژه کنار کشید.

"بانوی زیبای من" سال 1946 بر اساس نمایشنامه جرج برنارد شا و کتاب آلن جی لرنر با بودجه‌ای 17 میلیون دلاری تولید شد و فروش نسخه‌های خانگی آن در آمریکا 34 میلیون دلار بوده است. این فیلم سال 1965 هشت جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و کارگردان را برد و در چهار رشته هم نامزد اسکار شد.

[ 26 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

با توجه به نزديك شدن ايام جشن‌های هالووين در آمريكا، ده فيلم مطرح سينما كه در گونه آثار سينمای وحشت و با توجه به اين موضوع ساخته شده‌اند ، انتخاب و معرفی شدند.

فيلم‌ «هالووين» محصول سال 1978 ميلادی، در صدر اين آثار ايستاده ‌است.

به گفته مسئولان پايگاه اينترنتی مووی‌ وب، فيلم «هالووين» امروزه همچون 29 ساله گذشته يك شاهكار محسوب می‌شود. خيلی از افرادی كه در نظرسنجی ما شركت كردند ، در زمان ساخت فيلم حتی متولد نيز نشده بودند ، اما اكنون هالووين را فيلم محبوب خود می دانند.

فيلم «هالووين» ساخته «جان كارپنتر»است كه با هزينه تنها 325 هزار دلار ساخته شد و فروش آن در آمريكا به 47 ميليون دلار رسيد.

بنابراين گزارش این فهرست شامل ده فیلم است :

۱- هالووین = ۱۹۷۸

۲- کابوس خیابان الم = ۱۹۸۴

۳- جمعه سیزدهم = ۱۹۸۰

۴- شیطان مرده = ۱۹۸۱

۵- هلرسیر = ۱۹۸۷

۶- فریاد کشیدن = ۱۹۸۱

۷- شب گردشگاه = ۱۹۸۰

۸- بیگانه = ۱۹۷۹

۹- جیغ = ۱۹۹۶

۱۰- اره = ۲۰۰۴

[ 26 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

با آماده شدن نخستين تريلر از پروژه سينمايي «مرداني كه به بزها خيره شدند» اين فيلم با حضور بازيگراني چون «جورج كلوني»، «كوين اسپيسی» و «ايوان مك گرگور» آماده نمايش شده است.

اين فيلم با موضوع حضور نظامي آمريكايي‌ها در عراق به كارگرداني «گرانت هسلو»، از 6 نوامبر (15 آبان) اكران گسترده و بين‌المللي خود را آغاز مي‌كند.

«گرانت هسلو» فيلم «مرداني كه به بزها خيره شدند» را براساس فيلمنامه‌اي از «پيتر استروگان» مقابل دوربين مي‌برد.فيلمنامه براساس كتابي از «جون روسنون» و درباره‌ي شخصي‌ به‌نام «باب ويلتون» يك گزارشگر مستاصل است كه در كارش دچار اشتباهات فراواني شده است.

او با شخصي به‌نام «كاسادي» ملاقات مي‌كند كه عضو نيروهاي نظامي و سري آمريكايي است و درباره‌ي وضعيت روحي سربازان اين كشور تحقيق مي‌كند.

فيلم «هسلو» با به تصوير‌كشيدن سفر دو مرد به عراق، نگاهي تند و اجمالي به وضعيت ارتش سري آمريكا دراين كشور داشته است.

بنابر اعلام كامينگ سون، «مرداني كه به بزها خيره شدند» كه فيلمي درقالب كمدي تيره است، براساس داستاني واقعي توسط «منديت پيكچرز» به تهيه و توليد رسيده است.

[ 25 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«مونيكا بلوچي» به همراه «ونسا ردگارو» و «ديويد استراتايرن» به پروژه سينمايي «سوت بلندگو» پيوستند. اين فيلم كه محصول مشترك دو كشور كانادا و آلمان خواهد بود پيش از اين بازيگراني چون «راشل وايز» و «نيكولاي لي‌كاس» را نيز به فهرست ستارگانش افزوده است. بنابر اعلام اسكرين ديلي، فيلم‌نامه «سوت بلندگو» توسط «كاندراكي و اليس كيروان» به نگارش درآمده و براساس يك ماجراي واقعي داستان زندگي يك افسر پليس آمريكايي را به تصوير مي‌كشد كه در قالب نيروهاي انسان‌دوستانه، داوطلب حضور در جنگ بوسني است .

گروه تهيه‌كنندگان اين پروژه اميدوارند، «سوت بلندگو» از اواخر اكتبر (اواسط آبان) سال جاري در بخارست و روماني مقابل دوربين برود.

«مونيکا آنا ماريا بلوچي» 45 ساله ايتاليايي، مدلينگ لباس و بازيگر ،بيشتر به خاطر بازي در فيلم «مالنا» به شهرت رسيده است. از ديگر آثارش مي‌توان به «مصائب مسيح»، «برادران گريم»، «شوراي آهنين»، «راهنماي عاشقي»، «ناپلئون و من»،«انجمن سنگي» ،«خون وحشي» ، «زندگي خصوص پيپا لي» و«به عقب نگاه نکن» اشاره كرد.

 

[ 25 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

جوان در شورش   جاده   نوع چهارم

[ 24 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

اين فيلم اقتباسي سينمايي از يكي از قصه‌هاي «ويليام شكسپير» نمايشنامه‌نويس كلاسيك انگليسي به همين نام است.
«كونولانوس»‌را «رالف فاينس» ‌كارگرداني مي‌كند. خود فيلمساز نقش اصلي نسخه سينمايي را به عهده دارد.
باتلر كه از همكاري با اين پروژه به شدت خوشحال به نظر مي‌رسد،‌ در مورد نقش خود در اين فيلم هيچ صحبتي نكرده است. به اين ترتيب، هنوز مشخص نيست وي چه نقشي در اين درام شكسپيري دارد.
به گفته باتلر: «‌اين يك پروژه استثنايي است كه با عشق و علاقه تمام در آن بازي خواهم كرد. هميشه آرزو داشتم بازيگر يكي از فيلم‌هايي باشم كه بر اساس يكي از قصه‌هاي ويليام شكسپير ساخته مي‌شوند.»
اين بازيگر اعتراف مي‌كند يكي از طرفداران پر و پا قرص نمايش‌هاي اين نويسنده كلاسيك است.
«ويليام هارت» و «ونسا ردگريو» هم در «كونولانوس» بازي دارند.


فيلمنامه فيلم را «جان لاگن» نوشته و قصه يك قهرمان رومي را تعريف مي‌كند كه بايد با سپاه دشمن مبارزه كند. اين سپاه به منظور انتقام‌گيري، قصد حمله به شهر محل زندگي اين قهرمان را دارد.
باتلر كار بازيگري را از سال 1997 شروع كرد، ولي اولين موفقيت خود را به عنوان بازيگر در سال 2007 به‌دست آورد.
كمدي رومانتيك «پي سي دوستت دارم» وي در جدول گيشه نمايش با موفقيت نسبي روبرو شد و توجه دست‌اندركاران سينما را به خود جلب كرد.
«حقيقت زشت» او مدتي قبل يك فروش 90ميليون دلاري را تجربه كرد. اما «بازي كننده» او در جدول نمايش فيلم‌ها شكست تجاري خورد. اين در حالي بود كه براي اين اكشن ماجراجويانه پيش بيني فروش بالايي مي‌شد.
كار جديد او «شهروند تابع قانون» هم نمايش موفقيت آميزي در سينماهاي آمريكاي شمالي دارد. وي يكي از تهيه‌كنندگان اين درام اجتماعي نيز هست.
در سال جديد ميلادي فيلم تازه او «چگونه اژدهاي تو را تعليم دهيم» به روي پرده سينماها مي‌رود. اين فيلم انيميشن كه حال و هوايي كمدي و ماجراجويانه دارد، در دوران وايكينگ‌ها رخ مي‌دهد. اين وايكينگ‌ها به مبارزه با اژدهاهاي وحشي مي‌پردازند.
شخصيت اصلي قصه نوجواني است كه در يك جزيره زندگي مي‌كند، جزيره‌اي كه مردم آن هميشه در حال جنگ با اژدهاها هستند. باتلر در فيلم به‌جاي پدر اين نوجوان صحبت مي‌كند.

[ 24 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

اين فيلم يك درام علمي-تخيلي خواهد بود كه كليد فيلمبرداري آن اواسط سال جديد ميلادي زده مي‌شود.
بلامكمپ كه مدتي قبل فيلم اكشن وعلمي تخيلي «منطقه 9» را با موفقيت روي پرده سينماها داشت،هنوز نامي براي فيلم تازه خود انتخاب نكرده است.
اين فيلمساز فيلم جديد خود را نيز بر اساس فيلمنامه‌اي از خودش مي‌سازد. 
شركت «سوني»كه تهيه‌كننده فيلم پرفروش «منطقه 9» بود تلاش زيادي كرد تا امر تهيه كار جديد بلامكمپ را نيز به عهده بگيرد. اما اين هنرمند آفريقايي تبار ترجيح داد آن را با همكاري مديا رايتز كاپيتال تهيه كند.
از قرار معلوم بلامكمپ از دخالت‌هاي مسئولان شركت سوني در امر توليد «منطقه 9» ناراضي بود و همين نكته باعث شد تا همكاري با آنها را قطع كند.


بلامكمپ درباره كارتازه‌اش مي‌گويد: «اين فيلم هم مثل ساخته قبلي‌ام حال و هوايي عامه پسند و تجاري خواهد داشت. ولي در عين حال حرف‌هايي هم براي گفتن دارد. اما اين حرف‌ها در دل يك قصه هيجان‌انگيز پنهان است.»
تهيه‌كنندگان فيلم جديد بلامكمپ مي‌گويند فيلمسازان زيادي دست‌اندركار ساخت فيلم‌هاي علمي تخيلي هستند، ولي بلامكمپ با آنها فرق دارد و ديدگاه متفاوتي را در اين ژانر سينمايي ارائه مي‌دهد.
در عين حال صرفه‌جويي مالي اين فيلمساز در هنگام كارگرداني فيلم‌هايش هم از نكات مهمي است كه مورد توجه تهيه‌كنندگان كار جديد اوست.
«منطقه 9» با هزينه‌اي كمتر از 30 ميليون دلار توليد شد،كه براي يك محصول علمي-تخيلي رقم كمي به شمار مي‌آيد. اين فيلم در سطح جهاني 184 ميليون دلار فروش كرد.
بلامكمپ قصه فيلم جديد خود را لو نداده است و مي‌گويد قصد ندارد تا زمان نمايش عمومي آن صحبتي درباره‌اش بكند.
در عين حال معلوم نيست او براي ساخت اين فيلم دوباره راهي سرزمين مادري‌اش آفريقاي جنوبي مي‌شود يا خير?
قصه «منطقه 9» در افريقاي جنوبي رخ مي‌دهد،جايي كه موجودات بيگانه فضايي براي خودشان يك قلمرو درست كرده‌اند و مجبور مي‌شوند با موجودات انساني مبارزه كنند.

[ 24 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]

«دنيل كريگ» اواخر سال 2010 ميلادي در پروژه‌ي سينمايي «جيمز‌باند 23» مقابل دوربين مي‌رود.

دنيل كريگ هم اينك با «هيوجكمن» در نمايشنامه «باران پيوسته» در«برادوي» همبازي است. بنابر اعلام هاليوود ريپورتر، كريگ در سال‌هاي اخير در پروژه‌هاي جديد «جيمزباندي» با عناوين «كاز ينورويال» و «ذره‌اي آرامش» نقش‌آفريني كرده است.

بنابراين گزارش، دو نسخه‌ي جديد فيلم‌هاي ماجراجويانه و جاسوسي جيمز باند مامور 007 به ترتيب فروشي بالغ بر 594 و 586 ميليون دلار در گيشه جهاني داشته‌اند.

«پيتر مورگان»، «نيل پورويس» و «روبرت واد» نگارش فيلمنامه‌ي بيست‌وسومين فيلم جيمز باند را برعهده گرفته‌اند.

هنوز كارگردان اين پروژه سينمايي مشخض و اعلام نشده است. «دانيل كريگ» كه اخيرا قرارداد بازي درفيلم «خانه رويا» را نيز به امضا رسانده است با فيلم «نهمين عقاب» در سينما به شهرت رسيده است.

[ 24 Oct 2009 ] [ ] [ علی صفار ]
درباره وبلاگ

لحظه ای با سینما
موضوعات وب
امکانات وب